Machiny Leonarda da Vinci w Bielsku-Białej!

Na zdjęciu fragment ekspozycji fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

W Gemini Park w Bielsku-Białej 16 stycznia otwarto Minicentrum Nauki Science Point ATH 2.0, przygotowane przez Akademię Techniczno-Humanistyczną. To niezwykła, częściowo interaktywna przestrzeń, gdzie na ponad 800 m2 można zobaczyć nie jedną, ale aż trzy wystawy w nowatorski sposób popularyzujące naukę. 

Minicentrum Nauki Science Point ATH 2.0 jest kontynuacją działającego w Gemini Park Bielsko-Biała w 2022 roku Science Point ATH, współtworzonego przez tę galerię handlową wraz z Akademią Techniczno-Humanistyczną oraz miastem. Pod koniec grudnia ub.r. galeria za to przedsięwzięcie otrzymała Srebrną Nagrodę konkursu Polskiej Rady Centrów Handlowych Retail Awards w kategorii Kampania i Działania CSR obiektu. Science Point w ciągu ośmiu miesięcy odwiedziło ponad 35 tys. osób. 

- Przedsięwzięcie udowodniło, że nauka może wyjść poza akademickie mury, a galeria handlowa – poza swoje tradycyjne funkcje, stając się także społeczną przestrzenią promującą zdobywanie wiedzy przez zabawę – podkreślają organizatorzy. 

Także Minicentrum Nauki Science Point ATH 2.0, uruchomione na 1 piętrze Gemini Park, w sali o znacznie większych rozmiarach niż pierwszy Science Point, powinno być punktem obowiązkowym szkolnych wycieczek, choć niewątpliwie będzie interesujące także dla dorosłych zwiedzających.

Minicentrum otworzyli rektor ATH dr hab. inż. Jacek Nowakowski i dyrektor C.H. Gemini Park w Bielsku-Białej Krzysztof Brączek. W otwarciu uczestniczył prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który podkreślił, że dobrze się rozwijają tylko te miasta, gdzie – jak w Bielsku-Białej - występuje złoty trójkąt współpracy biznesu, nauki i samorządu. 
- Jestem pod wrażeniem wystawy i liczę na to, że szczególnie skorzystają z niej młodzi ludzie - podkreślał Jarosław Klimaszewski. 
Wykład inauguracyjny pt. Wzloty Leonarda da Vinci wygłosił rektor ATH Jacek Nowakowski

Największe wrażenie robi wystawa pt. Machiny Leonarda da Vinci. Ta unikalna ekspozycja składa się z ponad 50 eksponatów, które stanowią wierne repliki projektów Leonarda da Vinci i to w skali 1:1. Wynalazki takie jak dźwig, helikopter, łożysko kulkowe, podnośnik, koło zamachowe koparka czy pistolet maszynowy robią wrażenie tym większe, że zostały wykonane przez włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i rysunków Leonarda da Vinci. Do rekonstrukcji eksponatów zostały użyte wyłącznie materiały stosowane w epoce renesansu. 
Da Vinci był również twórcą słynnych obrazów, jak Mona Lisa, Ostania wieczerza czy Dama z łasiczką - reprodukcje tych jego arcydzieł uzupełniają wystawę machin. 

Druga wystawa pt. Umysł przyłapany jest w całości zaprojektowana i wykonana przez ekspertów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki interaktywnym stoiskom zwiedzający mogą zrozumieć, jak ludzki mózg z wykorzystaniem zmysłów buduje obraz otaczającego nas świata, a także osobiście doświadczyć pułapek zastawianych na nas przez nasze umysły. Mają temu służyć doświadczenia I Ty możesz zostać fakirem, Zabawa w ciepło zimno czy Mistrzowie szybkiego zapamiętywania

Trzeci element to wystawa pt. Barwy, zbudowana z 18 interaktywnych stanowisk. Nowatorska wystawa zachęca do samodzielnego eksperymentowania i aktywnej zabawy, jest także w pełni autorskim projektem, który z powodzeniem może wspomagać nauczanie fizyki w szkole. Jej autorem jest pasjonat fizyki i pedagog Krzysztof Horodecki. 

Wszystkie trzy wystawy łączy hasło Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć.

Od teraz aż do końca marca można nie tylko zwiedzać przygotowane ekspozycje, ale również wziąć udział w wykładach i warsztatach realizowanych przez studentów, pracowników uczelni, a także zaproszonych gości ze świata nauki i sportu. Co ważne, wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia jest bezpłatny. 

Rejestracja grup: tel. 536303796 lub e-mail: sciencepoint@ath.edu.pl
Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota w godzinach od 10.00-19.00
UWAGA! W każdy piątek w godz. 11.00-12.00 będzie na wystawie dostępny tłumacz języka migowego. Daty dyżurów tłumacza: 16, 20, 27. stycznia, 3, 10, 17, 24 lutego, 3, 10, 17, 24, 31 marca.

JacK 

Projekt  Science Point ATH 2.0 – Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki – popularyzacja nauki i promocja sportu.
uzyskane dofinansowanie: 288.062,00 zł.
całkowita wartość projektu: 320.162,00 ZŁ.