Lepsze światło i dźwięk

Na zdjęciu wyremontowany budynek Kubiszówki fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Będzie modernizacja nagłośnienia i oświetlenia w sali widowiskowej Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. Wszystko dzięki pieniądzom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja, którą właśnie otrzymała Kubiszówka to 91 tys. zł. Koszt całej inwestycji w oświetlenie i nagłośnienie to 120 tys. zł.

Poza cyfrowym sterownikiem dźwięku i kolumnami, kierownictwo Domu Kultury planuje również zakup wielofunkcyjnych podestów scenicznych potrzebnych m.in. do budowy dekoracji, przygotowywania małej sceny czy występów chórów.

- Nasz sprzęt był już trochę przestarzały, nie mieliśmy cyfrowego sterownika dźwięku i dzięki tym pieniądzom to wszystko unowocześnimy – mówi kierownik Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz Iwona Kusak.

Elementy nagłośnienia i oświetlenia, które już nie będą przydatne w Kubiszówce, trafią do innych domów kultury, które mają jeszcze skromniejsze wyposażenie. Jak dodaje Kusak, prawdopodobnie jesienią – być może we wrześniu lub w październiku sala widowiskowa będzie już wyposażona w nowy sprzęt.
- Bardzo się cieszę, że podniesiemy jakość naszych wydarzeń zarówno w kontekście światła jak i dźwięku. Robimy kolejny krok do przodu – mówi kierownik Kubiszówki.

Warto dodać, że w tym roku zakończył się długo wyczekiwany remont Domu Kultury. Kubiszówka całkowicie zmieniła swoje oblicze. Obiekt przy ul. Juliusza Słowackiego 17 ma nową elewację, okna, drzwi, przeszedł gruntowny drenaż i izolację ścian fundamentowych, remontu doczekały się też schody wejściowe. Wszystko kosztowało prawie 1,5 mln zł. Teraz, w czasie kwarantanny, pracownicy Domu Kultury wykorzystują czas m.in. na intensywne prace remontowe wewnątrz budynku, malowanie sal i korytarzy.

Emilia Klejmont