Książka wspiera bohatera

Na zdjęciu Kiermasz książek Kiermasz książek w Sferze, fot. Arka

Już 15 października w Galerii Sfera odbędzie się kolejna edycja akcji Książka wspiera bohatera. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na prowadzenie zajęć dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych. Książki już dziś można przynosić do punktu informacyjnego w Galerii Sfera I. 

Dzięki ostatnim tego typu akcjom Fundacji Ekologicznej Arka, organizatorowi wydarzeń, udało się kupić 1.050 biletów do kina dla dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowych, organizacji społecznych. W sumie wsparcie otrzymało już 7.253 dzieci. Więcej na ten temat na http://ksiazkawspierabohatera.pl/.

Książka wspiera bohatera to inicjatywa Fundacji Ekologicznej Arka, która łączy w sobie kilka aspektów - ochronę środowiska, edukację kulturalną i pomoc społeczną. Organizacja zbiera od zaprzyjaźnionych osób i uczestników akcji niepotrzebne książki, organizuje kiermasz dając im drugie życie, a zebrane środki przeznacza na realną i konkretną pomoc. 

Jesienna aura sprzyja rozkwitowi czytelnictwa – aktywności na zewnątrz często są zastępowane rozrywkami, którym można poświęcać się w domowym zaciszu. To świetny czas, by sięgnąć po książki i zanurzyć się w stworzonych przez autorów historiach, które potrafią przenieść w zupełnie inny świat. Warto zapoznać się także z literaturą faktu, reportażami czy biografiami przekazującymi w przystępny sposób dawkę nowej wiedzy.

- Akcja Książka wspiera bohatera na stałe wpisała się w kalendarz działań Galerii Sfera. Razem z Fundacją Ekologiczną Arka gorąco zapraszamy do udziału w kiermaszu – już teraz przyjmujemy książki nowe i używane, w dobrym stanie, w punkcie informacyjnym od 9.00 do 21.00. Finał akcji odbędzie się 15 października tradycyjnie w Foyer Galerii II - mówi marketing manager Galerii Sfera Dagmara Gąsiorek.

Jak wygląda współczesne czytelnictwo w Polsce?
Polacy od ponad 10 lat w badaniach dotyczących czytania książek utrzymują stały poziom – wyniki przeprowadzone w marcu 2022 roku przez Bibliotekę Narodową wskazują, że wśród osób powyżej 15. roku życia zaledwie 38 procent przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ponadto brak książek w domu, za wyjątkiem podręczników szkolnych, zadeklarowało około 33 procent respondentów. Te wyniki pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w temacie polskiego czytelnictwa. 

- Czytanie książek to jedna z tych czynności, która wymaga minimalnego nakładu finansowego, a często także zerowego w zakresie technologicznym, jeśli sięgamy po tradycyjną papierową lekturę. Choć zagorzałych czytelników w Polsce nie brakuje, zdajemy sobie sprawę, że najnowsze wyniki ankiet mogłyby być lepsze. Mamy ogromną nadzieję, że akcja Książka wspiera bohatera i jej charytatywny cel zachęci i małych, i dużych do czytania na co dzień. Być może za jakiś czas będziemy mogli z dumą stwierdzić, że czytelnictwo ma się w Polsce coraz lepiej – mówi pomysłodawca akcji i prezes fundacji Arka Wojciech Owczarz.

Organizatorzy zachęcają do przynoszenia na kiermasz książek wydanych po 1990 roku, najlepiej nowych lub używanych w dobrym stanie, które są przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie przynosimy: lektur i podręczników szkolnych, podręczników informatycznych, encyklopedii, słowników, kodeksów, czasopism, gazet oraz książek religijnych.  

Partnerzy akcji: Galeria Sfera, Urząd Miasta Bielska-Białej, Grupa Kęty, Aluprof, Alupol.

oprac. ek 

Na zdjęciu bilety dla dzieci

 

Na zdjęciu Kiermasz książek

 

Na zdjęciu Kiermasz książek