Koperta życia dla seniora

Na zdjęciu plakat fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Koperta życia daje poczucie bezpieczeństwa i może w razie konieczności ułatwić akcję ratunkową. 


Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej regularnie promuje wśród seniorów tzw. koperty życia. Taka koperta ułatwia ratownikom medycznym dostęp do ważnych informacji mogących uratować życie chorego. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele osób starszych mieszka samotnie.


Częścią Koperty życia jest karta, w której umieszczone są informacje dotyczące jej właściciela - dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. Kartę wkłada się najczęściej do lodówki, na której umieszcza się magnes z nadrukiem Koperta życia. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie, które znajdziemy w każdym domu i ze względu na spore rozmiary – łatwe do znalezienia.


Na Kopertę życia składają się:
- karta informacyjna o pacjencie włożona w kopertę umieszczoną w lodówce, zawierająca najistotniejsze dane o stanie zdrowia, dane personalne, dane do kontaktu z najbliższymi oraz inne ważne informacje, które mogą mieć znaczenie w przypadku interwencji medycznej;
- magnes na lodówkę;
- naklejka na drzwi informująca, że w mieszkaniu znajduje się Koperta życia.

Instrukcja postępowania z Kopertą Życia:
Wypełnij kartę informacyjną, umieść ją w kopercie, a kopertę w widocznym miejscu w lodówce, przyczep magnes na lodówkę, przyklej naklejkę na drzwi wejściowe do mieszkania (od wewnątrz); zadbaj, aby informacje zawarte w karcie informacyjnej były aktualne.
Kopertę życia można otrzymać m.in. wielu instytucjach miejskich, można ją również pobrać bezpośrednio pod adresem: https://www.seniorzybielsko.pl/koperta-zycia


opr. JacK