KLIR w Bielsku-Białej

Odznaczenia Zasłużony dla KLIR otrzymali m.in. Jarosław Klimaszewski, Jacek Krywult Odznaczenia Zasłużony dla KLIR otrzymali m.in. Jarosław Klimaszewski, Jacek Krywult; fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Jubileusz 30-lecia obchodziło 7 listopada w Bielsku-Białej Stowarzyszenie Klub Inżynierii Ruchu KLIR. Na spotkanie w hotelu Dębowiec przybyli członkowie stowarzyszenia z całego kraju. Wśród gości byli prezydent Jarosław Klimaszewski i b. prezydent Jacek Krywult, radnych Rady Miejskiej Bielska-Białej reprezentowali Bronisław Szafarczyk i Szczepan Wojtasik.

Klub Inżynierii Ruchu jest stowarzyszeniem zrzeszającym osoby zainteresowane inżynierią ruchu z racji wykonywanego zawodu albo ze względu na współpracę z osobami fizycznymi i prawnymi w zakresie inżynierii ruchu. W praktyce są to ludzie zajmujący się zawodowo rozwiązywaniem problemów ruchu drogowego i polepszaniem bezpieczeństwa użytkowników dróg. Mają wieloletnie doświadczenie zawodowe i wiedzę, łączy ich chęć współpracy w zakresie tworzenia nowoczesnych rozwiązań w organizacji ruchu drogowego w obecnych warunkach. Ich opinie znacząco wpływają na twórców rozwiązań legislacyjnych, przez co stowarzyszenie ma duży wpływ na kształt Prawa o ruchu drogowym w Polsce.

– W każdym samorządzie dla każdego prezydenta układ komunikacyjny w mieście jest sprawą strategiczną. Jesteście państwo wsparciem dla rozwoju układu komunikacyjnego miast, który ciągle ulega przeobrażeniu. Państwa wiedza i doświadczenie oraz cenne uwagi sprawiają, że koszt projektowania nowych arterii wzrasta, ale równocześnie podnosi się bezpieczeństwo i komfort poruszania się po drogach - powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski. Z okazji swojego jubileuszu klub spotkał się na seminarium szkoleniowym. Dyrektor bielskiego Miejskiego Zarządu Dróg Wojciech Waluś przedstawił wykład Skąd przychodzimy, czyli o naszych drogach z przeszłości. Tomasz Wawrzonek z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w swoim wystąpieniu odpowiadał na pytanie Czy poprawa BRD musi dużo kosztować? Panel zakończyło wystąpienie Małgorzaty Nesterowicz ze Stowarzyszenia KLIR, która przedstawiła Starania KLIR o lepszą legislację. Odznaczenia Zasłużony dla KLIR otrzymali m.in. Jarosław Klimaszewski, Jacek Krywult i Wojciech Waluś.

Idea stworzenia swobodnego forum dla inżynierów ruchu drogowego powstała w połowie lat 80. XX wieku, pomysłodawcami byli Jacek Dobiecki i Zygmunt Użdalewicz. Realny kształt idea przybrała w 1989 roku podczas obrad 7. Zjazdu Drogowców Miejskich w Łodzi. Pierwsze spotkanie członków Klubu Inżynierii Ruchu KLIR miało miejsce w listopadzie 1989 roku w Warszawie, przybyło na nie 38 osób z całego kraju. W 1993 r. klubowicze postanowili sformalizować działalność, rejestrując KLIR jako stowarzyszenie. Prezesami stowarzyszenia byli kolejno Zygmunt Użdalewicz, Tadeusz Cudziło, Tomasz Borowski, Tomasz Wawrzonek.

Jacek Kachel