Kino Wanda 3D

Na zdjęciu model 3D kina Wanda Model 3D kina Wanda, materiały Graficzne LOT Beskidy

Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy zaprezentowała na swojej stronie zrekonstruowany w technologii 3D budynek nieistniejącego już kina Wanda.

LOT Beskidy postanowił zabrać nas w podróż sentymentalną. Zaproponowała cofnięcie się w czasie o 60 lat i krótką wizytę na placu Ratuszowym w Bielsku-Białej. W roku 1961 – podobnie jak i dzisiaj – głównym gmachem placu był budynek Ratusza. Tuż obok, pomiędzy magistratem a potokiem Niwka, na terenie dzisiejszego parkingu znajdował się natomiast wzniesiony w roku 1913 budynek kina miejskiego. 

Jak informują autorzy pomysłu stworzenia modelu 3D kina Wanda, starając się niejako przywrócić nieistniejący budynek do życia, w oparciu o archiwalne fotografie opracowaliśmy model 3D (...). Klikając na grafikę, możemy nią dowolnie obracać i oglądać z wybranej strony. Po uruchomieniu strony na urządzeniu mobilnym i kliknięciu w ikonkę AR model można uruchomić w perspektywie rzeczywistości rozszerzonej. Wirtualny model 3D nakłada się wówczas na rzeczywisty obraz widziany okiem kamery. 
Jesteśmy bardzo ciekawi Państwa opinii. Jak odbieracie naszą rekonstrukcję? A może dysponujecie zdjęciami, które pomogłyby nam ulepszyć model? Szczególnie mile widziane będą ujęcia od podwórka. Zachęcamy do kontaktu – tel. 537 618 837, e-mail: biuro@visitbielsko.pl 

Strona Lokalnej Organizacji Turystyczny Beskidy znajduje się pod adresem: https://www.visitbielsko.pl/lokalna-organizacja-turystyczna-beskidy/ a kino Wanda 3D: https://www.visitbielsko.pl/kino-wanda-3d/

Warto przypomnieć, że nad kinem miejskim, które po drugiej wojnie światowej znane było jako kino Wanda, od początku ciążyło pewnego rodzaju fatum. Otwarcie zbiegło się w czasie z kryzysem ekonomicznym i wybuchem I wojny światowej, kino nie cieszyło się więc wielkim zainteresowaniem. Wyceniona wstępnie na 100 tysięcy koron budowa pochłonęła ostatecznie (i to przy znacznych oszczędnościach) aż 250 tysięcy. Wznosząc budynek, zrezygnowano częściowo z klasycznego fundamentu, zastępując go tzw. wysoką podmurówką, co okazało się niestety fatalne w skutkach. Bliskość Niwki, błędne decyzje konstruktorów i zastosowanie najprawdopodobniej wątpliwej jakości materiałów spowodowały, że budynek szybko zaczął niszczeć. 

W latach 60. XX wieku kino poddawane było nieustannym remontom, co sprawiało, że tylko z rzadka można było obejrzeć w nim film. Trwający dekadę remont nigdy nie został ukończony. Kino Wanda ostatecznie zniknęło z pejzażu miasta w 1972 roku. 

JacK

Na zdjęciu materiały graficzne dotyczące kina Wanda