Kierowcy MZK funkcjonariuszami publicznymi?

Na zdjęciu prezes bielskiego MZK Hubert Maślanka podczas konferencji we Wrocławiu Prezes bielskiego MZK Hubert Maślanka podczas konferencji we Wrocławiu, fot. MZK w Bielsku-Białej

We Wrocławiu, a dokładnie na terenie zajezdni tramwajowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Borek, 18 maja odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, która została przyjęta przez Senat RP. W ubiegłym roku z inicjatywy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej do Ministerstwa Sprawiedliwości trafił apel w tej sprawie.

Ustawa wprowadza przepisy, które umożliwią osobie wykonującej przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym - podczas kierowania środkami transportu - korzystanie z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego. W związku z tym, ma zagwarantować nietykalność cielesną podczas wykonywania obowiązków służbowych. Dzięki nowelizacji ustawy, wszystkie przejawy agresji wobec kierowców i motorniczych będą ścigane z urzędu, a nie jak do tej pory z powództwa cywilnego.
Bezpieczeństwo kierowców jest ważne, czego wyrazem był apel do Ministerstwa Sprawiedliwości zainicjowany we wrześniu ubiegłego roku przez spółkę - Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej wspólnie z MPK we Wrocławiu oraz MZK w Jeleniej Górze.

W konferencji prasowej we Wrocławiu udział wzięli prezes MZK w Bielsku-Białej Hubert Maślanka, prezes MPK Wrocław Witold Woźny, wiceprezes MPK Wrocław Przemysław Nowicki oraz motorniczy MPK Wrocław Krzysztof Piaskowski.

Uczestnicy podjęli temat obecnego statusu procesu legislacyjnego przyjętej ustawy. Została ona prawie jednogłośnie przegłosowana w Sejmie, później także w Senacie. Obecnie druk ustawy wrócił do Sejmu i oczekuje na podpis Prezydenta RP. Podczas konferencji przytoczono także kilka przypadków ataków na pracowników komunikacji miejskiej, w MPK we Wrocławiu od początku tego roku odnotowano aż 14 takich zdarzeń.

- Nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym pod kątem objęcia kierowców ochroną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego była oczekiwana od dawna. Bezpieczeństwo kierowców jest dla naszego środowiska priorytetowe, czego wyrazem był apel do Ministerstwa Sprawiedliwości zainicjowany we wrześniu ubiegłego roku przez naszą spółkę wspólnie z MPK we Wrocławiu oraz MZK w Jeleniej Górze. Ostatni atak agresji na naszego kierowcę miał miejsce dokładnie kilka dni temu, nasz pracownik do ostatniej chwili zachował zimną krew, jednak materiał z tego wydarzenia jest wstrząsający. Na szczęście nikt nie ucierpiał, a sytuacja zakończyła się zatrzymaniem pasażera przez policję i szkodami materialnymi. Mam nadzieję, że te konkretne zmiany legislacyjne zminimalizują ryzyko aktów agresji na pracowników, a także poprawią ich komfort oraz poczucie bezpieczeństwa – mówi prezesa MZK w Bielsku-Białej Hubert Maślanka.

Konferencja prasowa dostępna jest do odtworzenia na Facebooku: Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej Sp. z o.o.

źródło: MZK Bielsko-Biała

 

Konferencja we Wrocławiu

 

Apel do Ministerstwa Sprawiedliwości
Apel do Ministerstwa Sprawiedliwości