Każdy może coś zrobić

Na zdjęciu członkowie Arki rozdają rośliny do ogrodów fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Rośliny do ogrodów deszczowych można było dostać 25 lipca na stoisku przy Galerii Sfera. To inicjatywa fundacji ekologicznej Arka, która wspólnie z centrum handlowym uczy mieszkańców miasta jak oszczędzać wodę. Przechodnie mogli otrzymać niezapominajki błotne, floksy, rozpławy niebieskie, tojeście czy irysy.

Wszystkie wymienione rośliny mają większą niż inne możliwość absorbcji i magazynowania wody, dzięki czemu świetnie nadają się do ogrodów deszczowych. To takie powierzchnie, gdzie woda deszczowa może się naturalnie rozlać.

Fundacja ekologiczna Arka od kilku lat mówi o tym, co jest szczególnie ważne dla naszego kraju i regionu – mianowicie łapaniu deszczówki do konwi zainstalowanych np. przy rynnach naszych domów czy właśnie zakładaniu takich ogrodów deszczowych.

- To są proste rzeczy, które możemy robić po to, aby wodę oszczędzać. A że trzeba to robić, to już nikogo nie musimy przekonywać – mówił prezes Arki Wojciech Owczarz.

Arka nadal również namawia do tradycyjnego oszczędzania wody. To może zrobić każdy z nas – używając prysznica zamiast wanny, gotując odpowiednią ilość wody, nie odkręcając kranu za każdym razem czy stosując kubeczek przy myciu zębów itd. Fundacja mówi też o tym, że każda działalność człowieka związana jest z generowaniem tzw. śladu wodnego. Polega on na tym, że nawet jak kupujemy koszulkę, to musimy mieć świadomość, że jej wyprodukowanie wymagało ogromnej ilości wody.

Poza możliwością otrzymania roślin do ogrodów deszczowych, wydarzeniu towarzyszyła wystawa edukacyjna przybliżająca problem zmian klimatycznych, którą można oglądać w Galerii Sfera do końca lipca, ozdabianie toreb motywem niezapominajki oraz gry edukacyjne dla dzieci ze świetlic środowiskowych.

Eksperci jasno twierdzą, że nie powinno się stawiać pytania, czy wody będzie brakowało, tylko: kiedy i ile nam zabraknie. Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2030 roku susza może dotknąć nawet 40 procent naszej planety. Problem dotyka również naszego kraju.

Akcja Łapmy wodę organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej Zielona Ręka, w którym już uczestniczy prawie 600 tysięcy osób i cały czas liczba ta się zwiększa.

ek

Na zdjęciu malowanie toreb
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB