Karetka dla Charkowa

Na zdjęciu karetka fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej - za pośrednictwem Stowarzyszenia Pokolenie - przekazał karetkę dla Centrum Podstawowej Opieki Medycznej nr 1 obwodu charkowskiego.

Zgodę na udzielenie Ukrainie takiej pomocy wyraził zarząd województwa śląskiego. Karetka wcześniej służyła bielskiemu Szpitalowi Wojewódzkiemu. Dzięki wsparciu autoryzowanego serwisu FIAT FCA w Bielsku-Białej udało się samochód zmodernizować i przygotować do działania w Ukrainie.
- Cieszę się, że przekazujemy naszym ukraińskim przyjaciołom ten sprzęt. Wiemy, że obwód charkowski jest narażony na codzienne walki i karetka jest tam bardzo potrzebna. Mam nadzieję, że będzie dobrze służyła - powiedziała dyrektor Szpital Wojewódzkiego Sabina Bigos-Jaworowska.

Przedstawiciel Centrum Podstawowej Opieki Medycznej nr 1 obwodu charkowskiego Michaił Trietiak dziękując za ten wyjątkowy dar, podkreślił, że Polacy są dobrymi sąsiadami.
- Uratowaliście już nie jedną, ukraińską rodzinę. Żywię nadzieję, że ta karetka pomoże jeszcze wielu osobom w Charkowie. – mówił Michaił Trietiak. - Na razie rosyjscy żołnierze zostali odrzucenie od Charkowa na 40 kilometrów.  Nie mogą bombardować z artylerii. Bombardują jednak z rakiet z Biełgorodu, które mogą lecieć na odległość ponad 80 kilometrów.

Michaił Trietiak dodał, że Rosjanie w czasie okupacji Charkowa kradli karetki pogotowia, a także samochody pożarnicze. Stosowali także wyjątkowo brutalną taktykę.
- Ruscy ostrzeliwali Charków. Nagle robili przerwę. Czekali 10 minut, aż na miejsce przyjadą karetki i straż pożarna i znowu zaczynali atak, niszcząc cały nasz sprzęt. Więc w tym momencie karetki są w Charkowie bardzo potrzebne. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przekazaniu nam tego samochodu - podkreślił przedstawiciel obwodu charkowskiego.

W karetce znalazł się sprzęt, który pomoże ratownikom w codziennym działaniu m.in. szyny kramera, opatrunki niezbędne podczas tamowania krwotoków, zestawy do cewnikowania, a także wenflony.  
Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Wojciech Niedźwiedź, które za 6 tys. złotych kupiło do karetki artykuły medyczne, powiedział, że pomaganie jest obowiązkiem. Podziękował dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego oraz przedstawicielom województwa śląskiego za tę cenną inicjatywę. Stowarzyszenie Pokolenie od 2014 roku wpiera ruchy demokratyczne w Ukrainie poprzez m.in. organizację pomocy humanitarnej.

To kolejna pomoc, jaką Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej okazał walczącej Ukrainie. W marcu, z inicjatywy personelu placówki, w tym także zatrudnionych tam pracowników z Ukrainy, do Szpitala 10. Górskiej Brygady Szturmowej w Kołomyi w Ukrainie wyjechał transport, w którym znalazły się m.in. kardiomonitory i zestawy narzędzi chirurgicznych, a także opatrunki medyczne, leki przeciwbólowe i najpotrzebniejsze antybiotyki.

Wyjeżdżając do Charkowa, karetka miała do pokonania 1.600 kilometrów.

r