Jubileusz GOPR-owców

na zdjęciu goprowcy fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. Tyle samo lat liczy nasze lokalna struktura GOPR, czyli Grupa Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ogólnokrajowe obchody 70-lecia służby Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego obchodzono 17 września w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Te centralne uroczystości zbiegły się ze świętowaniem tego samego jubileuszu przez Beskidzką Grupę GOPR, która powstała jako jedna z pierwszych w 1952 roku. Były życzenia, podziękowania, medale, odznaczenia i wyróżnienia ze strony władz państwowych, wojewódzkich i samorządu Bielska-Białej.

Prezydent Bielak-Białej Jarosław Klimaszewski składając życzenia ratownikom, podkreślał, że ten jubileusz jest równie ważny dla całego kraju, jak i dla naszego regionu i miasta.
- Gdyby zliczyć przez miniony czas liczbę uratowanych istnień, waszych interwencji i akcji ratunkowych - to ukazałby się prawdziwy obraz waszego zaangażowania. To rodziny konkretnych uratowanych osób wiedzą, co to znaczy, że wy byliście tam, gdzie trzeba było interweniować. Z tego powodu nie było żadnego głosu sprzeciwu, kiedy na sesji Rady Miejskiej przekazaliśmy teren pod Centralną Stację GOPR w Bielsku-Białej. Z okazji zaś jubileuszu zamiast kwiatów przekazuję dla Beskidzkiej Grupy GOPR 70 tysięcy złotych na niezbędny sprzęt – powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski.

Prezes Zarządu Głównego GOPR Paweł Konieczny stwierdził, że dla ratowników to rok szczególny.

- Cieszę się, że ta współpraca, która przed laty doprowadziła do powstania GOPR, zarówno z TOPR, jak i z PTTK, jest wciąż kontynuowana i możemy na siebie liczyć nawzajem. Turystyka górska się zmienia, zmieniała się także wtedy, kiedy z zajęcia elitarnego stała się masowa, gdy w góry ruszały wycieczki z hut, kopalń i zakładów pracy. Właśnie dlatego zdecydowano, by postawić na rozwój ratownictwa górskiego poza Tatrami – mówił Paweł Konieczny. - Dziś nie pomagamy już tylko turystom, ale także mieszkańcom, dysponujemy nowoczesnym sprzętem i bazą. To wszystko zawdzięczamy ludziom, którzy tworzą i wspierają GOPR - dodał prezes Zarządu Głównego GOPR.

Miłym akcentem uroczystości było wyróżnienie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak w uznaniu zasług wniesionych w rozwój turystyki górskiej osób z niepełnosprawnościami. Wiceminister Jarosińska-Jedynak odczytała też list ministra Grzegorza Pudy, w którym między innymi napisał: Z okazji jubileuszu składam wszystkim pracownikom GOPR wyrazy podziękowania i szacunku dla Waszej odwagi, poświęcenia i siły. Wasza praca codziennie zapisuje się na kartach historii polskich gór. Jako miłośnik moich rodzinnych Beskidów dziękuję, że zawsze możemy na Was liczyć.

Warto przypomnieć, że Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w 1952 r. przez reorganizację i rozbudowę istniejącego od 1909 r. Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wraz z GOPR rozpoczęło działalność Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe PTTK z siedzibą w Bielsku-Białej.
Obecnie GOPR swoje zadania statutowe – niesienie pomocy w górach ludziom, których zdrowie lub życie jest zagrożone, zapobieganie wypadkom w górach oraz ochrona środowiska górskiego – realizuje poprzez siedem Grup Regionalnych. Obszar, jaki zabezpiecza GOPR, to pasma gór polskich od Karkonoszy poprzez Jurę Krakowsko-Częstochowską do Bieszczad - o łącznej powierzchni ponad 20 tys. km2. To 7.200 km szlaków turystycznych i ponad 200 urządzeń narciarskich. Grupa Beskidzka GOPR działa na obszarze ponad 2 tys. km 2 położonym w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, Małym i Makowskim.

W ramach jubileusz 70-lecia Grupy Beskidzkiej GOPR przygotowano wystawę fotograficzna, ilustrująca codzienną pracę ratowników Grupy Beskidzkiej, bieg górski w rejonach Błoni i Koziej Góry oraz dzień otwarty zorganizowany w Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Jacek Kachel

na zdjęciu sala

 

na zdjęciu prezydent

 

na zdjęciu goprowcy

 

na zdjęciu prezydent
zdjęcia: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB