Jeszcze lepsze warunki dla najmłodszych

na zdjęciu jedna z sal w żłobku fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Więcej miejsc, lepsze warunki i nowe wyposażenie – tak w skrócie wyglądają ubiegłoroczne inwestycje w Żłobku Miejskim w Bielsku-Białej. Wiele prac było związanych z koniecznością utrzymania pandemicznego reżimu sanitarnego na terenie placówek przy ul. Kazimierza Brodzińskiego i przy ul. Pod Grodziskiem.

W żłobku przy ul. Kazimierza Brodzińskiego liczba miejsc zwiększyła się o 6, 4 miejsca przybyły natomiast w żłobku przy ul. Pod Grodziskiem. Żłobek w obu lokalizacjach przeszedł też modernizację. Wyremontowane zostały pomieszczenia grupy pierwszej. Prace polegały na zerwaniu starych paneli naściennych, zagipsowaniu i pomalowaniu ścian oraz cyklinowaniu i malowaniu podłóg. Podczas remontu wybite zostały, a następnie wprawione drzwi z sypialni grupy drugiej na klatkę schodową. To zwiększyło bezpieczeństwo dzieci ponieważ mają one teraz dodatkową drogę ewakuacyjną. Nowe przejście daje też możliwość utrzymania większego reżimu sanitarnego w dobie pandemii. Drzwi pojawiły się także w miejscu okienek wydawczych z kuchenek do jadalni grup drugiej i trzeciej. Ta modernizacja również ma zapewnić bezpieczeństwo i poprawić reżim sanitarny.

W żłobku przy ul. Pod Grodziskiem przebudowano schody zewnętrznych z tarasu na plac zabaw. Malowania i odświeżenia doczekały się korytarze. Prace były prowadzone również wokół placówki. Plac zabaw przy żłobku został bowiem zmodernizowany i rozbudowany. Natomiast w żłobku przy ul. Kazimierza Brodzińskiego prace polegały na hydroizolacji i zabezpieczeniu przemakającej od wielu lat ściany w korytarzu prowadzącym do kuchni. Także w tej lokalizacji wymieniony został serwer i zmodernizowano infrastrukturę informatyczną. Żłobek ma nową stronę internetową. Poza tym, od lat eksploatowany taras grupy pierwszej został zabezpieczony przed wodą i pokryty elastyczną nawierzchnią. W żłobku przy ul. Kazimierza Brodzńskiego pojawiła się dodatkowa toaleta.

Jednak remonty to nie wszystko, do Żłobka Miejskiego w ubiegłym roku trafiło też nowe wyposażenie. Zakupione i wymienione zostały łóżeczka dla 100 dzieci. Nowe zastąpiły mocno zużyte, drewniane łóżeczka materacowe. Dzięki temu podniósł się standard sanitarny, jest też możliwa pełniejsza dezynfekcja i łatwiejsze magazynowanie w przypadku ograniczeń. W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego z placówek usunięte zostały dywany, na których bawiły się dzieci. W ich miejsce zakupiono łatwe do dezynfekcji maty edukacyjne, które izolują podopiecznych od zimnej podłogi. Zakupione zostały także pufy, skrzynki na zabawki, zjeżdżalnie i jeździki dla dzieci – chodziło o wymianę na nowe wyeksploatowanych i mocno zużytych dotychczasowych elementów. W Żłobku Miejskim pojawił się też sprzęt audio dla pięciu grup opiekuńczo-wychowawczych. Jest wykorzystywany do psychodynamiki, aktywności, muzykoterapii i podczas technik relaksacyjnych dla dzieci.

Remonty i modernizacje w Żłobku Miejskim w 2020 r. kosztowały prawie 50.000 zł, natomiast koszt doposażenia placówki to ponad 21.000 zł.

 

źródło: Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
oprac. ek

 

na zdjęciu jedna z sal żłobka
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

 

na zdjęciu plac zabaw
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

 

na zdjęciu nowe łóżeczka dla dzieci