
Niespełna miesiąc pozostał do 27. edycji Orlen Jazz Festiwal Bielskiej Zadymki Jazzowej organizowanej przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr. 24 lutego w biurze festiwalowym przy ulicy Gazowniczej 9 odbyła się konferencja prasowa poświęcona programowi wydarzenia. Bilety na festiwal można jeszcze nabyć w biurze festiwalu i w Cavatina Hall przy ulicy Dworkowej 2 w Bielsku-Białej.
Koncerty i zadymkowe wydarzenia (jam session, odsłuchy płyt, jazzowe śniadania, pokaz filmu, wystawa plakatów) będą się odbywać się w Cavatina Hall, Metrum Jazz Club, Teatrze Polskim, Galerii Sfera, sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, Hi-Fi Studio Bielsko-Biała, w Schronisku PTTK na Szyndzielni, na Dębowcu, w Kinie Kreska i Willi Sixta. Koncert otwarcia tradycyjnie zaplanowano poza Bielskiem-Białą - w komorze badawczej nr 8 Kopalni Guido w Zabrzu na poziomie 320 metrów pod ziemią. Szczegóły miejsc i wydarzeń w programie poniżej i na stronie zadymka.pl.
- Pamiętajmy o aniołach - to hasło, które będzie towarzyszyć 27. edycji Orlen Jazz Festiwalu - Bielskiej Zadymki Jazzowej – mówi szef Stowarzyszenia Sztuka Teatr, organizator Zadymki Jerzy Batycki. – Po pierwsze - Anioły Jazzowe to nagrody artystyczne naszego stowarzyszenia, które wręczamy co roku największym indywidualnościom muzycznym pojawiającym się na festiwalu; tak będzie i w tym roku. Ale są również inne anioły – nazwane Aniołami Stróżami Bielskiej Zadymki Jazzowej. To akurat nagrody, które wręczamy osobom, instytucjom i firmom, które wniosły największy wkład w rozwój naszego festiwalu. I są wreszcie Aniołki Jazzowe – nagrody w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej, który po raz pierwszy w ubiegłym roku nosił imię Jana Ptaszyna Wróblewskiego – tłumaczył.
Wśród Aniołów Stróżów BZJ jest między innymi miasto Bielsko-Biała. Zdaniem J. Batyckiego bez udziału i wsparcia samorządu ten festiwal nie mógłby istnieć przez 27 lat.
Na konferencji obecny był prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. - Bielsko-Biała ma na drugie imię jazz i to wszystko dzięki Zadymce, dzięki stowarzyszeniu reprezentowanemu przez Jurka Batyckiego, któremu dziękuję. Dla niego należy stworzyć kolejną kategorię anioła – archanioła może – żartował włodarz. - Zadymka niesie ze sobą wiele emocji muzycznych, na festiwal przyjeżdżają ludzie z całej Europy. Chyba nie ma ważniejszego wydarzenia w kalendarzu naszych imprez od wielu, wielu lat. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają to święto jazzu – mówił prezydent.
A jeśli o wsparciu mowa, to 27. Bielska Zadymka Jazzowa ma nowego-starego sponsora tytularnego – dlatego nosi nazwę Orlen Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa. Do grona Aniołów Stróżów BZJ dołączyła też firma PWS KONSTANTA S. A. z obecnym na konferencji Jackiem Kliszczem na czele.
Program
Jeden z dni tegorocznej Zadymki – 20 marca - będzie poświęcony dwóm wybitnym osobistościom sceny jazzowej. W sali koncertowej Cavatina Hall odbędzie się gala Pamiętajmy o Aniołach.
- Tak się stało, że w ciągu ostatnich dwóch lat grono Aniołów Bielskiej Zadymki Jazzowej opuściło dwóch wybitnych twórców polskiego i światowego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski, związany z Zadymką od samego początku, nasz mentor, ale równocześnie przyjaciel, i Wayne Shorter – który odwiedził festiwal dwukrotnie w 2008 i w 2015 roku. Każdy z jego koncertów był wydarzeniem na najwyższym światowym poziomie i zapisał się w historii największych wydarzeń muzycznych naszej imprezy – mówił J. Batycki.
W pierwszej części koncertu, zatytułowanej Pod skrzydłami Ptaszyna, zaprezentuje się orkiestra Studio Jazzowe Polskiego Radia pod dyrekcją Nikoli Kołodziejczyka.
- Studio Jazzowe Polskiego Radia powróciło. To nie była reaktywacja dla reaktywacji. Cieszymy się, że trzeci koncert tego składu będzie w Bielsku-Białej – mówił dziennikarz muzyczny Programu Drugiego Polskiego Radia Roch Siciński.
Studio Jazzowe Polskiego Radia to legendarny zespół, który pod koniec lat 60. powołał do życia Jan Ptaszyn Wróblewski. Wówczas spotykała się tam cała śmietanka polskiego środowiska jazzowego. To nie był klasyczny bigband, a zespół projektowy. Kompozycje pisali dla niego najwięksi twórcy: Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Tomasz Stańko oraz cała plejada innych polskich i zagranicznych jazzmanów. Zbierali się, grali, nagrywali - przez blisko dekadę tworzyli jedną z najbardziej wyjątkowych orkiestr jazzowych w tej części Europy, a nawet świata.
- Kontynuując tradycję jazzową w Dwójce, postanowiliśmy jakiś czas temu reaktywować ten zespół. Od samego początku współpracujemy z Nikolą Kołodziejczykiem, który 20 marca również wystąpi na Bielskiej Zadymce Jazzowej w Cavatina Hall. Wówczas będziemy skupiać się na Ptaszynie, bo to pod jego skrzydłami odbędzie ten koncert. I będzie on transmitowany na żywo w Dwójce – dopowiadał inny dwójkowy dziennikarz Andrzej Zieliński.
Rąbka tajemnicy uchylił też sam Nikola Kołodziejczyk.
- Naszym zadaniem jest podtrzymanie wspaniałej tradycji warsztatowości zespołu Studio Jazzowe Polskiego Radia, co oznacza, że nie tylko będziemy wykonywać utwory Jana Ptaszyna Wróblewskiego, aranżowane przez niego, ale wykonamy również nowe, stworzone specjalne na ten koncert przez młodych kompozytorów – zdradził. – Dzięki gościom, m.in. Annie Marii Jopek, będziemy mieli również utwory wokalne, co jest przy okazji reaktywacji pewną premierą – do tej pory nie mieliśmy koncertu, na którym pokazywaliśmy przepastne archiwa Studia Jazzowego Polskiego Radia pod kątem wokalnym – dodał.
W tym koncercie wystąpią też Piotr Wojtasik, Wojciech Myrczek czy Henryk Miśkiewicz, który ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia był związany prawie od samego początku.
Drugi koncert tego wieczoru - Legacy of Wayne Shorter - będzie poświęcony drugiemu guru muzycznemu Bielskiej Zadymki Jazzowej - Wayne'owi Shorterowi.
- Najfajniejsze w muzyce jazzowej jest to, że tak naprawdę nie wiemy, co się będzie działo w drugiej części tego wieczoru – mówił Roch Siciński. – Wiemy natomiast, kto zagra, a to już bardzo dużo. Ten koncert to hołd dla Wayne’a Shortera, który odszedł od nas prawie dwa lata temu, niemniej jest to też hołd dla zespołu absolutnie wyjątkowego w ostatnich trzech dekadach historii jazzu. Wpisał się w nią złotymi zgłoskami. Kwartet Wayne’a Shortera z przełomu wieków był najważniejszym składem współczesnego jazzu. Kiedy Danilo Pérez, John Patitucci, Brian Blade i Wayne Shorter pojawiali się na scenie, obojętnie w jakim kraju i na jakim festiwalu, byli głównymi gwiazdami. Gościli też na Zadymce. Shortera już nie ma, zastępstwo za niego jest niewygodne dla wszystkich, myślę jednak, że gość specjalny tego koncertu – saksofonista Ravi Coltrane - nie będzie próbował tego robić. To będzie inny skład. Jednak energia, która powstawała, kiedy te cztery wielkie osobowości spotykały się na scenie, ma szansę wrócić w Bielsku-Białej 20 marca – prorokował dziennikarz.
Wieczór ten przejdzie do historii również z powodu wręczenia kolejnych statuetek Anioła Jazzu wybitnym amerykańskim muzykom. Nagrodę otrzymają uczestnicy koncertu Legacy of Wayne Shorter: Danilo Pérez, John Patitucci, Brian Blade i Ravi Coltrane.
Sam festiwal rozpocznie się 18 marca w Zabrzu w kopalni Guido cyklem Śląsk z góry na dół i koncertem mieszanki muzycznych osobowości, jazzu i tanecznych klubowych rytmów z Australii, Wielkiej Brytanii i Niemiec – zespołu Zeitgeist Freedom Energy Exchangee; do tego pochodzący z Nigerii wokalista Wayne Snow. Następny dzień – 19 marca to Teatr Polski w Bielsku-Białej i nowy cykl w ramach festiwalu – Jazzowe Duety. Odbędzie się koncert Piotra Damasiewicza z Dominikiem Wanią The Way, The Truth, and The Life oraz artystów z północy – jednego z największych norweskich kontrabasistów Arilda Andersena i jego przyjaciela - gitarzysty Frode Alnaesa. 20 marca to Gala Pamiętajmy o aniołach. 21 marca w Klubie Metrum w ramach RQS New Tone ACT Records wystąpią młodzi, ciekawie zapowiadający się muzycy – saksofonistka i kompozytorka, prowadząca duże składy orkiestrowe 22-letnia Emma Rawicz z Wielkiej Brytanii, z pochodzenia Polka, oraz afrykański trębacz Peter Somuah. 22 marca czeka nas kontynuacja cyklu Śląsk z góry na dół – w Schronisku PTTK na Szyndzielni taneczny koncert da włoska formacja Rumba de Bodas – atrakcyjnie łącząca muzykę latynoamerykańską z rytmami afrykańskimi. Przy tej okazji warto wspomnieć, że w ramach współpracy z Fundacją Dzieciom Zdążyć z pomocą organizatorzy Zadymki zapewnią możliwość dostania się na koncert do schroniska sześciu osobom na wózkach inwalidzkich. W tej sprawie należy dzwonić do festiwalowego biura pod numer telefonu 662 462 722. 23 marca odbędzie się finałowa gala Zadymki i koncert najmłodszego, ubiegłorocznego Anioła Jazzu – skrzypka Adama Bałdycha, prezentujący jego ostatni album Portraits.
- Wystąpimy wspólnie z polskim kwintetem, z którym pracuję już od kilku lat i z którym nagraliśmy album Portraits – swoją premierę miał pod koniec stycznia. W składzie zespołu saksofon tenorowy – Marek Konarski, kontrabas – Andrzej Święs, fortepian – Andrzej Zawadzki, perkusja – Dawid Fortuna i ja na renesansowych skrzypcach. Zaprezentujemy ten album po raz pierwszy koncertowo. Jest obszerny, bo składa się z 17 pozycji zainspirowanych materiałami historycznymi z czasów drugiej wojny światowej. Jest to próba zrozumienia, poprzez muzykę naszych czasów, i odpowiedzi na pytanie, jaka jest natura człowieka – mówił A. Bałdych.
Wieczór zakończy wręczenie nagrody Anioła Jazzu bohaterowi kolejnego koncertu tego wieczoru - wybitnemu amerykańskiemu gitarzyście jazzowemu Johnowi Scofieldowi.
Emilia Klejmont
27. Bielska Zadymka Jazzowa - program
18.03.2025 wtorek
17.00 – odjazd autobusu do Zabrza (przystanek ul. Gazownicza)*
18.30 – Kopalnia Guido Zabrze / Śląsk z góry na dół
18.30 – 19.15 zjazd górniczą szolą na poziom – 320 m
19.30 – Kopalnia Guido – Komora Badawcza nr 8
Klubowe Podziemie – koncert biletowany
- Zeitgeist Freedom Energy Exchange feat. Wayne Snow
21.00 – 21.30 wyjazd górniczą szolą na powierzchnię
21.45 – odjazd autobusu do Bielska-Białej
19.03.2025 środa
17.00 – Galeria SFERA Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji / koncert – wstęp wolny
- FunkStorm Collective
19.00 – Teatr Polski Bielsko-Biała / Jazzowe Duety / koncerty biletowane
- Piotr Damasiewicz & Dominik Wania - The Way, The Truth, and The Life - Arild Andersen & Frode Alnaes
22.00 – Metrum Jazz Club Bielsko-Biała
- Sylwester Bugajak Project / koncert wejściówki
Jam session / wstęp wolny
20.03.2025 czwartek
17.00 – Galeria SFERA Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji / koncert – wstęp wolny
- Bald Medusa Quintessence
19.00 – Cavatina Hall Bielsko-Biała / koncerty biletowane
- Pod Skrzydłami Ptaszyna
Studio Jazzowe Polskiego Radia pod dyr. Nikoli Kołodziejczyka
wręczenie Nagród Anioła Jazzu 2025 - Danilo Pérez, John Patitucci, Brian Blade
Legacy of Wayne Shorter
Special Guest Ravi Coltrane
22.45 – Metrum Jazz Club Bielsko-Biała
- Kosmos / koncert wejściówki
Jam session / wstęp wolny
21.03.2025 piątek
17.00 – Galeria SFERA Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji / koncert – wstęp wolny
- Backstage Brassband
19.00 – Sala Koncertowa ZPSM w Bielsku-Białej / koncert, wstęp wolny
- Blu/Bry - Laureat Konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej im. Jana Ptaszyna Wróblewskiego
21.00 – Klub Metrum w Bielsku-Białej / RQS New Tone ACT Records
- Emma Rawicz
- Peter Somuah Band
00.30 – Metrum Jazz Club Bielsko-Biała
Jam session / wstęp wolny
22.03 2025 sobota
12.00 – Hi-Fi Studio Bielsko-Biała
Premierowy odsłuch potrójnej płyty winylowej
Piotr Damasiewicz & Dominik Wania - The Way, The Truth, and The Life
17.00 – Galeria SFERA Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji / koncert – wstęp wolny
- Rebirth
17.45 – Odjazd autobusu pod Szyndzielnię (przystanek ul. Gazownicza)
18.00 – 18.30 Wyjazd kolejką linową na Szyndzielnię
19.30 – Schronisko na Szyndzielni / Śląsk z dołu na górę / koncert biletowany
- Powitanie – Kapela Góralska Śtyry i Przyjaciele
- Rumba de Bodas
22.00 – Zjazd kolejką z Szyndzielni
22.30 – Odjazd autobusu do Sfery z przystankiem pod Metrum
21.00 – Metrum Jazz Club Bielsko-Biała
- Hania Derej Quintet / koncert wejściówki
23.00 - Dj Indian Man / dj-set wejściówki
Jam session / wstęp wolny
23.03.2025 niedziela
11.00 – Dębowiec 520 / Bielsko-Biała
Jazzowe śniadanie / wstęp wolny
- Backstage Brassband
16.30 – Kino Kreska / Bielsko-Biała / pokaz filmu / wstęp wolny, zaproszenia
- Inside Scofield
19.00 – Cavatina Hall Bielsko-Biała / koncerty biletowane
- Adam Bałdych Quintet – Portraits / premiera
- John Scofield Trio
imprezy towarzyszące:
07.03.2025 piątek
18.00 – Galeria Bielska BWA, Willa Sixta / wstęp wolny
Ale Jazz Wernisaż wystawy plakatów Karoliny Glanowskiej
Ekspozycja wystawy w terminie od 7 do 23 marca 2025
10 – 14.03.2025 od poniedziałku do piątku
18.00 – Galeria Bielska BWA, Willa Sixta / wstęp wolny
Odsłuchy płyt wytwórni ACT Music
prowadzący – Krzysztof Płatek
sprzęt odsłuchowy – Hi-Fi Studio




