Jazz dymić będzie i latem

Na zdjęciu plakat zadymki

Letnia odsłona 26. Bielskiej Zadymki Jazzowej 2024 rozpocznie się już w najbliższy piątek. Na jazzowo będziemy witać wakacje 21 czerwca w hali namiotowej w Parku Słowackiego, gdzie o godz. 19.00 zaplanowano koncert z cyklu Okolice Jazzu / RQS New Tone. 

Na potrzeby festiwalu hala namiotowa, wykorzystywana przez wielu organizatorów imprez, przeistoczy się w wielki klub muzyczny z profesjonalna sceną, tanecznym parkietem i widownią, a w wygrodzonej części parku stanie strefa gastronomiczna.

- Tej nocy królować będzie różnorodna stylistycznie muzyka, usłyszymy zarówno jazz, jak i hip-hop, rock, disco, techno, electro i house, a wspólnym mianownikiem będzie wakacyjny, klubowy klimat. Gospodarzami imprezy będą muzycy wywodzący się z kultowej formacji EABS, czyli Błoto i Zima Stulecia z udziałem Piotra Damasiewicza oraz Fisz Emade Tworzywo – zapowiadają organizatorzy festiwalu ze Stowarzyszenia Sztuka Teatr.

Spotkanie z Piotrem Damasiewiczem otworzy także kolejny festiwalowy dzień. 22 czerwca o godz. 12.00 w Hi-Fi Studio zaplanowano audofilski odsłuch i spotkanie z autorami płyty Piotr Damasiawicz into The Roots – Świtanie. To świeżutki album, jego premiera miała miejsce podczas festiwalu Nowa Tradycja w Warszawie w maju tego roku. Został nagrany w Studio S1 Polskiego Radia i mistrzowsko zmasterowany przez Tadeusza Mieczowskiego Master Sound.

Tego samego dnia o godz. 17.00 w Galerii Sfera 2 zostanie otwarta wystawa fotografii Jan Ptaszyn Wróblewski – Anioł Stróż Bielskiej Zadymki Jazzowej, poświęcona zmarłemu przed kilkoma tygodniami znakomitemu saksofoniście, dziennikarzowi muzycznemu i wielkiej osobowości polskiego jazzu. Autorami prezentowanych na wystawie zdjęć są  - Aneta Czarnocka-Kanik, Maciej Kanik, Darek Dudziak, Jerzy Pustelnik, Krzysztof Grabowski, Henryk Malesa, Dorota Koperska, Krzysztof Szafraniec i Henryk Pollak. Podczas wernisażu usłyszymy zespół Brass Band Zadymka.

Wieczorne zadymkowe koncerty rozpoczną się 22 czerwca o godz. 19.00 w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Na początek program Z basem przez życie zaprezentuje Krzysztof Ścierański. To koncert z okazji 70.urodzin artysty, wirtuoza gitary basowej i kompozytora. Krzysztof Ścierański to najlepsza jazzowa gitara basowa Polski według magazynu Jazz Forum od roku 1984. Muzyk ma w swoim dorobku artystycznym ponad 140 nagranych płyt, w tym 12 autorskich. Współpracował z zespołami: Laboratorium, String Connection (Krzesimir Dębski), Air Condition (Zbigniew Namysłowski), The Colors, Music Painters, a także brał udział w wielu największych światowych festiwalach jazzowych na przestrzeni ostatnich 40 lat.

Podczas urodzinowego koncertu jubileuszowego Krzysztof Ścierański zaprezentuje się w trzech odsłonach: solo; ze swoją formacją New Quartet (Krzysztof Ścierański – gitara basowa, gitary; Grzegorz Górkiewicz – instrumenty klawiszowe, Waldek Gołębski – EWI, Marcin Ścierański – perkusja) oraz w projekcie International Edition, w ramach którego tworzy fantastyczne muzyczne widowisko, łączące swobodną, jazzową improwizację z elementami muzyki etnicznej, nawiązującej między innymi do bogatej kultury Wschodu. W skład międzynarodowego zespołu wchodzą Krzysztof Ścierański, Dima Gorelik - izraelski gitarzysta, kompozytor, wokalista i perkusjonalista, oraz perkusista Shachar Elnatan.

O godz. 21.00 w BCK wystąpi zespół Mario Biondi & The Band – Crooning Undercover TBC. Mario Biondi to włoski wokalista i kompozytor muzyki jazzowej i soulowej. Charakteryzuje się głębokim, ciepłym głosem, przypominającym twórczość Barry’ego White’a, Isaaca Hayesa czy Lou Rawlsa. Tworzy muzykę, w której słychać zarówno jazz, soul, blues, jak i nu jazz, r'n'b czy bossanovę. Na swoim koncie Mario Biondi ma 4 platynowe albumy, przy których tworzeniu współpracował z najlepszymi muzykami świata. Jest jednym z najpopularniejszych włoskich artystów o ugruntowanej, międzynarodowej sławie.

Po zakończeniu koncertów w BCK po raz pierwszy zadymkowe Jam Session odbędzie się we wnętrzach i ogrodzie restauracji Chopina 5. O godz. 23.00 wystąpi tam zespół Modes of Perception z gościnnym udziałem Tymona Okolusa oraz muzyków biorących udział w festiwalu. Modes of Perception to nowy międzynarodowy projekt, który tworzą muzycy z Polski, Wielkiej Brytanii i Słowacji: Mark Hurell – saksofon, Mateusz Żydek – trąbka, Jan Maciejowski – fortepian, Adrian Filip - bass i Joszko Grabiec – perkusja.

23 czerwca o godz. 11.00 Zadymka zaprasza na Jazzowy Poranek pod Dębowcem przed schroniskiem na Dębowcu. Standardy tradycyjnej muzyki jazzowej prezentować będzie festiwalowa formacja Brass Band Zadymka. Zespół, który tworzą uczniowie i absolwenci bielskiej szkoły muzycznej, już od kilku lat towarzyszy imprezie, koncertując na ulicach i placach miast, w których odbywa się Zadymka. 

O godz. 15.00 festiwal przeniesie się do centrum Bielska-Białej, gdzie przed bielskim Ratuszem rozpocznie się Parada Nowoorleańska, która w tym roku wzbogacona będzie o zupełnie nowy pomysł - konkurs zespołów ulicznych. Publiczność uczestnicząca w paradzie otrzymywać będzie od zadymkowych wolontariuszy specjalną, festiwalową walutę, którą będzie mogła nagradzać najciekawsze ich zdaniem muzyczne programy, przedstawiane przez koncertujące wzdłuż ul. 11 Listopada zespoły. Całą imprezę zakończy przeliczenie zgromadzonej waluty przez biorące w konkursie kapele. Zgromadzone środki organizatorzy wypłacą muzykom w formie honorarium, a zespół, który zbierze największą sumę, ogłoszony zostanie zwycięzcą konkursu.

Parada zakończy się pod sceną plenerową na placu Wojska Polskiego, gdzie o 17.00 wystąpi czeska orkiestra Swing Melody, która wprowadzi publiczność w klimaty najsłynniejszej epoki jazzu, jaką jest swing. W repertuarze zespołu znajdują się najsłynniejsze utwory Duke'a Ellingtona, Benny'ego Goodmana, Counta Basiego i innych, a także utwory czeskich kompozytorów. Dla jak największej autentyczności brzmienia członkowie orkiestry korzystają wyłącznie z historycznych instrumentów muzycznych oraz materiałów nutowych z lat 20.-40. ubiegłego wieku.

Koncert będzie równocześnie zaproszeniem do tańca. Udział w imprezie potwierdziła szkoła tańca Swing City, która specjalizuje się w tanecznym stylu Liny Hop.

Niedzielny program Zadymki zakończy koncert laureata ubiegłorocznej edycji Konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej. W sali koncertowej szkoły muzycznej o godz. 19.30 wystąpi Know Material. To kwartet instrumentalny grający kompozycje alternatywne z korzeniami w jazzie, z dużą dozą improwizacji i spontaniczności. W skład zespołu wchodzą muzycy młodego pokolenia: Maciej Prokopowicz - puzon (absolwent bielskiego Muzyka), Kajetan Skoneczny – wibrafon, Filip Botor – kontrabas i Kacper Kałuża – bębny.

oprac. wag