
W Bystrej k. Bielska-Białej na początku listopada odbyła się druga edycja Beskidzkiej Akademii Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard. Przez trzy dni liczne grono ekspertów - lekarze, technicy i menedżerowie zdrowia - wymieniało się doświadczeniami i dyskutowało.
Gorące tematy w kardiologii, Krajowa Sieć Kardiologiczna - czy spełnia nasze oczekiwania, co możemy poprawić, jakie nadchodzą zmiany i co czeka nas wkrótce? Innowacje w leczeniu wad strukturalnych serca i elektroterapii – o tym m.in. dyskutowano podczas II edycji konferencji BesdKard. W trakcie trzydniowego wydarzenia odbyło się 12 sesji tematycznych, 2 międzynarodowe - w sumie 60 wykładów. W konferencji wzięli udział lekarze, specjaliści pielęgniarstwa, technicy i ratownicy medyczni, a także menedżerowie zdrowia. To jedno z ważniejszych - z punktu widzenia interdyscyplinarności i innowacji - wydarzeń medycznych w regionie, tworzące przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń.
- Pierwsza konferencja BesdKard zakończyła się sukcesem, co skłoniło nas do organizacji drugiej edycji, która stała się ważnym punktem w kalendarzu wydarzeń medycznych. Ideą jest pokazanie, jak wiele wyzwań medycyna współczesna rozwiązuje dzięki interdyscyplinarnemu podejściu. Poruszane tematy dotyczą kardioonkologii, chirurgii naczyniowej czy problemów kardiologów, kardiochirurgów, chirurgów naczyniowych i lekarzy rodzinnych w codziennej pracy. Co ważne, nie sięgamy jedynie do bieżących rozwiązań czy standardów, tylko patrzymy w przyszłość medycyny. Paneliści to wybitni eksperci w swoich dziedzinach, a w gronie prelegentów znaleźli się także międzynarodowi goście - mówił prof. Krzysztof Milewski, dyrektor konferencji, kardiolog American Heart of Poland, podczas inauguracji wydarzenia.
Podczas poszczególnych sesji była mowa o konieczności wprowadzania nowoczesnych metod leczenia (jedną z nich jest m.in. coraz częstsze stosowanie kolchicyny, znanej z działania przeciwzapalnego, w terapii przeciwmiażdżycowej), a także o poprawie dostępu do specjalistycznej opieki i skracaniu czasu dotarcia do niej (np. pacjent ze wstrząsem kardiogennym powinien jak najszybciej trafić do ośrodka z odpowiednim zapleczem hemodynamicznym, co umożliwi wdrożenie zaawansowanych procedur ratujących życie). Wszystko po to, aby efektywniej zapobiegać i skuteczniej leczyć choroby sercowo-naczyniowe.
Jednym z honorowych patronów konferencji BestKard był prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
oprac. JacK


