Ikary po raz trzydziesty

Na zdjęciu nominowani, laureaci i dobrodzieje kultury z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim i prowadzącymi galę fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Poeta Juliusz Wątroba został laureatem Ikara za szczególne osiągnięcie 2022 roku, czyli swój najnowszy tomik pt. Gesty. Statuetkę za wybitną dotychczasową działalność otrzymał świętujący w ub. roku 50-lecie twórczości muzyk Apostolis Anthimos. Dyplomami Dobrodziejów kultury wyróżniono firmy Nemak, Polmotors i PreZero.

Gala Ikarów 2022, obudowana fragmentami widowiska Artystyczna strefa Wyzwolenia (pokazanego po raz pierwszy na zakończenie ubiegłorocznych Dni Bielska-Białej na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Wyzwolenia) odbyła się, zgodnie z tradycją ostatnich lat, w Teatrze Polskim. Prowadzili ją naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek oraz aktorka Teatru Polskiego Oriana Soika. Teatr pękał w szwach.

Przed oskarową częścią gali publiczności zaprezentowany został film Tomasza Walczaka pt. Bielsko-Biała – miasto od zawsze dla ludzi (piszemy o nim w osobnym tekście); później Oriana Soika przepytała prezydenta Jarosława Klimaszewskiego o jego zdaniem najistotniejsze dla bielskiej kultury wydarzenia w roku 2022. Prezydent wymienił uruchomienie Punktu 11, nadanie Domowi Kultury w Mikuszowicach imienia Jacka Lecha, Dni Bielska-Białej oraz utworzenie w Urzędzie Miejskim stanowiska pełnomocnika do spraw młodych ludzi. 
- Wyjście do młodych ludzi jest konieczne, żeby po studiach chcieli wracać do naszego miasta – podkreślał J. Klimaszewski, jak zwykle zwracając uwagę, że bogate życie kulturalne w Bielsku-Białej jest zasługą miasta i jego mieszkańców – znanych z kreatywności i zaangażowania. 

Zaangażowanie bielszczan w kulturę potwierdziły nagrody dla Dobrodziejów kultury. Stosowne dyplomy otrzymały firmy Nemak Poland, Polmotors oraz PreZero Bielsko-Biała, wspierające finansowo zarówno bielskie instytucje kultury, jak i ważne kulturalne przedsięwzięcia roku 2022 (m.in. wydarzenia 75-lecia Teatru Lalek Banialuka, 11. wystawę kuratorską Bielskiej Jesieni pt. Sezon w piekle, 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, Festiwal Kabaretowy Fermenty). Przedstawicielom firm-mecenasów wręczono również obrazy bielskich artystów - Tadeusza Króla, Ernesta Zawady i Agnieszki Siwczyk. 

- Miasto, w którym pracujemy, zawsze było bliskie naszemu sercu. Dzięki kulturze jesteśmy w stanie wzbogacić się wewnętrznie, dlatego jest ważne, aby tę sferę dotować. Dzielenie się przynosi radość – powiedział, dziękując za wyróżnienie dla firmy, syn prezesa zarządu spółki Polmotors Maciej Graboś.

Z kolei na scenę wywołano osoby nominowane do Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie Kultury Ikar za szczególne osiągnięcie roku 2022. Byli to: 
- poeta Juliusz Wątroba, który w minionym roku wydał - uznany za świetny - tomik Gesty;
- filmowiec Marek Luzar – za najnowszy animowany film Kurierka, o Krystynie Rzepeckiej, dzięki której światło dzienne ujrzały dowody niemieckich zbrodni w Auschwitz;
- aktor Mateusz Wojtasiński – za szczególną aktywność artystyczną w 2022 roku (m.in. główne role w spektaklach TP Faraon i Sztukmistrz z miasta Lublina);
- artysta grafik Krzysztof Morcinek, którego wystawa o Andrzeju Szewczyku pt. Artysta jest argumentem była najważniejszym zeszłorocznym wydarzeniem w Galerii Bielskiej BWA;
- młodziutki pianista Mateusz Dubiel, laureat Ikara 2021, który w roku 2022 znów otrzymał najwyższe nagrody ogólnopolskich konkursów pianistycznych.

Statuetka trafiła do Juliusza Wątroby, który – choć zwykle wygadany, na moment stracił mowę. Potem ujawnił: - Ta nagroda to radość i wielkie szczęście, ale wciąż się zastanawiam, czy to nie pomyłka... 

Za wybitną dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki nominowanych zostało także pięciu panów:
- animator kultury, redaktor i poeta Jan Picheta,
- kompozytor i gitarzysta Apostolis Anthimos, od 50 lat obecny w polskiej muzyce z pogranicza jazzu i rocka;
- również muzyk – kompozytor i pianista jazzowy Piotr Matusik;
- organizator wydarzeń muzycznych Jerzy Rocławski;
- społecznik i animator kultury - zwłaszcza muzycznej - Zygmunt Czernek. 

Wszyscy panowie nominowani w tej kategorii byli szczerze zadowoleni ze spotkania na scenie Teatru Polskiego i równie szczerze gratulowali Apostolisowi Anthimosowi, który decyzją kapituły został laureatem Ikara.

(Więcej o wszystkich nominowanych do nagród można przeczytać w załączniku przygotowanym przez Ewę Bątkiewicz, od początku zajmującą się okołoikarową działalnością i wiedzącą na temat Ikarów wszystko.)

Po ikarowych emocjach życzenia ludziom kultury i bielszczanom składali przedstawiciele duchowieństwa wyznań katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego. 

***
Podczas 30 dotychczasowych edycji Nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury Ikar do kapituły zostało złożonych w sumie 701 wniosków. Kapituła przyznała 238 nominacji, 48 wyróżnień i dyplomów oraz 50 tytułów Dobrodziejów kultury. Ikarami nagrodzono 68 osób. 

W jubileuszowej, 30. edycji Ikarów wśród 10 nominowanych do dwóch głównych nagród było 10 panów. Jedyną kobietą, która pojawiła się na scenie, by odebrać nagrodę (po raz drugi z rzędu), była Renata Samson, prezes zarządu firmy PreZero Bielsko-Biała.

Maria Trzeciak