Głośno o maluchu

Na zdjęciu uczniowie SP 33 przy maluchu - pojemniku Na zdjęciu uczniowie SP 33, fot. SP 33 w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała znów popularne za sprawą malucha. Tym razem nie chodzi jednak o auto, które było kiedyś w mieście produkowane, a o pojemniki w kształcie malucha na plastikowe nakrętki. Pierwszy pojemnik stanął w połowie stycznia na osiedlu Złote Łany, w najbliższych dniach na osiedlu Karpackim pojawi się następny.

O ustawieniu przy ul. Podgórze w Bielsku-Białej metalowej, ocynkowanej i polakierowanej konstrukcji koloru czerwonego właśnie w kształcie samochodu marki Fiat 126 p głośno było zarówno w mediach lokalnych, jak i ogólnopolskich, a to za sprawą relacjonowania wydarzenia przez ekipę telewizji TVN Turbo. W piątek – 5 lutego czerwony maluszek znów pojawi się na ekranach telewizorów, tym razem w programie Dzień Dobry TVN, w którym dziennikarze na żywo z Bielska-Białej będą opowiadali o fenomenie naszych pojemników na plastikowe nakrętki.

A jest się czym chwalić. Jak bowiem mówi prezes SUEZ Bielsko-Biała Renata Samson - która to firma jest sponsorem pojemników w kształcie malucha oraz odpowiedzialna za odbiór nakrętek – w pierwszych tygodniach funkcjonowania maluch na Złotych Łanach już dwa razy wypełniony był po brzegi.
- Za pierwszym razem wyjęliśmy z niego 96 kilogramów nakrętek, za drugim 154, co w sumie daje 250 kilogramów nakrętek w ciągu zaledwie kilku dni. Wiemy, że w zbiórkę nakrętek bardzo zaangażowały się dzieci z pobliskiej Straconki ze Szkoły Podstawowej nr 33, które przyniosły całe torby – tak, że nie wszystko zmieściło się w maluchu – wyjaśnia Renata Samson.

Potwierdza to, że akcja się udała. W jej założeniach było bowiem uczenie sortowania odpadów od najmłodszych lat. Ale ekologia to jedno, drugie to pomoc potrzebującym. Bo zebrane nakrętki posłużą właśnie jako darowizna dla nich.

Pierwsze zebrane nakrętki już trafiły do potrzebujących. To dzieci - podopieczni Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Bielsku-Białej. Docelowo członkowie towarzystwa będą odbierali nakrętki z malucha na Złotych Łanach. A że maluchów będzie w mieście więcej, Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zachęca przedstawicieli organizacji pozarządowych z miasta, aby zgłaszać się do pozyskiwania nakrętek z kolejnych pojemników. Taki akces można wysłać do 12 lutego br. na adres e-mail politykaspol@um.bielsko.pl

Kolejny maluch stanie już niebawem. Jak informuje Wydział Gospodarki Miejskiej, tym razem pojazd będzie koloru żółtego. Jest też decyzja dotycząca lokalizacji. Najpóźniej w przyszłym tygodniu maluch pojawi się na osiedlu Karpackim, w pobliżu dużego marketu. Obecnie pojemnik jest w lakierni, a od tego, kiedy zakończą się prace, zależy data ustawienia.

O lokalizacji kolejnych maluchów będziemy informować na bieżąco.

Emilia Klejmont

Więcej zdjęć z akcji uczniów SP 33 w Bielsku-Białej pod adresem https://sp33.eduportal.bielsko.pl/

Czytaj też:

Maluch na nakrętki