Galerie i muzea znowu otwarte!

Na zdjęciu postać mężczyzny sfotografowana przez Tomka Sikorę fot. Tomek Sikora

Po miesiącach zamknięcia publiczność znowu może odwiedzać galerie i muzea, na żywo obcując ze sztuką. Nadal jednak – ze względu na ograniczoną liczbę osób mogących brać udział w wydarzeniach – część propozycji wystawienniczych ma charakter imprez organizowanych on-line.

W Galerii Bielskiej BWA przy ul. 3 Maja 7 można oglądać czynne do 28 maja dwie wystawy: Powtórzenia Irminy Staś oraz Krajobraz / Elementy i struktury Tadeusza Króla. Na obu ekspozycjach dominuje malarstwo: Irmina Staś prezentuje cykle wielkoformatowych obrazów i obiektów z miękkich tkanin pt. Przekroje, Ornamenty oraz najnowszą serię Chlorofil i krew. Prace Tadeusza Króla to malarskie wizje natury – na pograniczu realizmu i abstrakcji.

BWA zaprasza również do sal ekspozycyjnych w Willi Sixta przy ulicy Adama Mickiewicza 24, gdzie prezentowana jest wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pt. Dla Johanne i Anny według koncepcji kuratorki Agaty Smalcerz. Tytuł wystawy odnosi się do historii budynku i jego pierwszych mieszkanek: Johanne Emilie, pierwszej żony Teodora Sixta, i Anny, jego drugiej żony. To dla Johanne Teodor Sixt zbudował imponującą willę z ogrodem, pragnąc wieść szczęśliwe życie rodzinne i spełnić marzenia o licznym potomstwie. Niestety, małżonkowie nie doczekali się dzieci, a Johanne zmarła, zapewne bardzo nieszczęśliwa. Podobne niespełnienie było udziałem drugiej żony Teodora, Anny: choć 30 lat od niego młodsza, również nie dała mu oczekiwanego potomka.

W piwnicach Willi Sixta prezentowana jest wystawa fotografii Sławomira Rumiaka i Kanon Myokoin pt. Nasienie, będąca artystyczną opowieścią z pogranicza języka kultury i biologii, o historii wilii, losie jego właściciela oraz symbolice drzewa.
Galeria otwarta jest dla widzów od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00, Willa Sixta od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00 (wstęp do willi wolny).
W salach wystawowych może przebywać jedna osoba na 15 m kw.

W Galerii Fotografii B&B do końca maja trwa wystawa Macieja Plewińskiego pt. Dookoła Polski 2006.
W maju 2006 r. dostałem propozycję towarzyszenia sztafecie obiegającej Polskę wzdłuż jej granic. Moją rolą była asekuracja i służenie pomocą biegaczom w razie problemów. Sztafeta biegła non-stop przez 12 dni. Starałem się być nie dalej niż godzina jazdy samochodem od biegaczy. Moim planem było fotografowanie przygranicznej Polski. Ruszyłem bez specjalnego przygotowania i czytania przewodników, zdając się na intuicję i los. Wystawa pokazuje wybór zdjęć, który, mam nadzieję, przekazuje atmosferę tamtego czasu i miejsc – informuje autor.

Galerii Fotografii B&B mieszcząca się w budynku Miejskiego Domu Kultury przy ul. 1 Maja 12 czynna jest od wtorku do piątku w godz. 9.00-17.00, a w soboty 9.00-15.00.  
7 maja o godz. 18.00 galeria zaprasza na spotkanie on-line z Tomkiem Sikorą na kanale YouTube https://www.youtube.com/watch?v=6YHO0mxVeAs&feature=youtu.be i Facebooku Galerii Fotografii B&B: https://www.facebook.com/galeriafotografiibielskobiala1992

Z kolei Fundacja Centrum Fotografii zaprasza na spotkanie on-line ze znakomitymi fotografikami - Katarzyną Łatą z Polski i Liborem Fojtikiem z Czech. Artyści zaprezentują swoje prace. Będzie szansa na zadawanie pytań i komentarze (w tym celu należy zalogować się na konto YouTube). 
Aby być tylko lub aż widzem, wystarczy kliknąć w link (bez logowania) https://youtu.be/0l1BT3hkzLA
Z kolei działająca w kamienicy Rynek 27 Galeria PPP Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała zaprasza od 7 maja do oglądania w godz. 12.00-16.00 akwareli i pasteli prof. Michała Klisia na wystawie Notatki z wędrówek.

On-line natomiast można oglądać kolejną wystawę przygotowaną przez Piotra Czadankiewicza w Galerii Środowisk Twórczych Bielskiego Centrum Kultury na stronie https://www.bck.bielsko.pl/galeria-srodowisk-tworczych. W projekcie Pomimo wszystko prezentowane są prace uznanych artystów związanych z naszym regionem: Tamary Berdowskiej, Rafała Bojdysa, Natalii Borowicz, Krzysztofa Dadaka, Witolda Jacykowa, Michała Klisia, Krzysztofa Kokoryna, Wiesława Łysakowskiego, Jerzego Talika, Mateusza Taranowskiego, Agaty Tomiczek-Wołonciej, Pawła Warchoła, Piotra Wisły i Piotra Czadankiewicza.

Czynne jest także Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, którego ofertę wystaw stałych i czasowych prezentowanych w siedzibie głównej na zamku Sułkowskich przy ul. Wzgórze 16 można znaleźć na stronie https://muzeum.bielsko.pl/pl/strona_glowna. Przypominamy, że po 15 latach została zmieniona ekspozycja stała pt. Dzieje archeologiczno-historyczne Bielska-Białej i okolic. Wystawy muzealne można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-15.00. 

Do końca maja w Starej Fabryce przy pl. Żwirki i Wigury 8 Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej prezentuje wystawę Waste. Taste of Time. Tto wspólny projekt Katarzyny Handzlik-Bąk oraz Seniha Çavuşoğlu (Cypr), realizowany od 2019 roku. W swojej twórczości oboje wykorzystują rzeczy porzucone, artefakty, którym nadają nową wartość – artystyczną. Ich działaniom towarzyszy przekonanie, że współczesna sztuka powinna poruszać temat nadmiaru i zbytku, który docelowo prowadzi do degradacji świata. Stara Fabryka jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-15.00.

8 maja Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej planuje otworzyć Fałatówkę przy ul. Juliana Fałata 34 w Bystrej, a 11 maja Dom Tkacza w Bielsku-Białej przy ul. Jana Sobieskiego 31.

wag

Na zdjęciu wystawa Dla Johanne i Anny
wystawa Dla Johanne i Anny 
Na zdjęciu kadr z filmu Sławomira Rumiaka
kadr z filmu Sławomira Rumiaka
Na zdjęciu praca Michała Klisia
Jedna z prac Michała Klisia
Na zdjęciu praca Rafała Bojdysa, Nie trzeba nic mówić
Wystawa w Galerii Środowisk Twórczych Pomimo wszystko