Forma będzie miała 10 lat

Na zdjęciu występ zespołu tanecznego Forma fot. archiwum Domu Kultury w Olszówce

Zespół Forma - najstarsza i reprezentacyjna grupa taneczna działająca w Domu Kultury w Olszówce – przygotowuje się do jubileuszu 10-lecia.
- Na naszym profilu facebookowym https://www.facebook.com/DomKulturyWOlszowce prezentujemy kilka zdjęć z początków działalności grupy. Jeśli ktoś się rozpoznaje, ktoś tańczył u nas w tym czasie, to bardzo prosimy o kontakt. Ruszyły przygotowania do 10-lecia, pomóżcie nam dotrzeć do wszystkich członków zespołu, pomóżcie nam się odnaleźć – zwraca się z prośbą kierownik Domu Kultury w Olszówce Małgorzata Motyka-Madej.
Forma to zespół tańca współczesnego działający w Domu Kultury w Olszówce od 2011 r. pod kierunkiem choreograf Sabiny Gwizdały. Zespół tworzy 12-osobowa grupa dziewczyn w wieku szkolnym (13-17 lat), reprezentująca Dom Kultury na przeglądach i festiwalach. Prawie każda tancerka zaczynała swoją przygodę z tańcem w najmłodszej grupie Mała Forma mając kilka lat. Z biegiem czasu, nabierając umiejętności i doświadczenia, przechodziły do starszej Formy Junior, aby następnie awansować do zespołu reprezentacyjnego Forma.
Zajęcia zespołu odbywają się zwykle dwa razy w tygodniu. W jedną sobotę w miesiącu dziewczyny spotykały się na dodatkowych ćwiczeniach poprawiających technikę i kondycję. Celem zajęć jest poznawanie wiedzy technicznej dotyczącej tańca, nabywanie umiejętności rozumienia ruchu, świadomości ciała i dostosowanie technik tanecznych do możliwości i predyspozycji fizycznych uczestników. Zajęcia w grupie młodzieżowej dają możliwość zapoznania się z zaawansowanym poziomem tańca współczesnego, modern, jazzu, stretchingu. Są skierowane do osób, które kontynuują swoją przygodę z tańcem.
Forma występowała na wielu przeglądach i festiwalach. Tylko w 2019 r. zespół zajął II miejsce na 14. Międzynarodowym Festiwalu Taneczny świat bajkowych cudów, III miejsce na Zimowych Impresje Taneczne w Domu Kultury w Hałcnowie, tancerki Oliwia Wojciechowska i Alicja Rdest zajęły III miejsce w 5. Karnawałowych Duetach w DK w Komorowicach, na 6. Beskidzkim Festiwalu Tańca w Kętach V miejsce zajął duet Amelia Pupar i Roksana Ślęzak, VI miejsce duety Ala Rdest i Oliwia Wojciechowska oraz Beata Nowak i Julia Biegun. Zespół uplasował się na VI miejscu na 2. Ogólnopolskim Turniej Tańca Nowoczesnego Gold Contest w Gliwicach, na II miejscu w 3. Ogólnopolskim Festiwalu Teatr Poza Słowami w Domu Kultury w Kubiszówce. II miejsce zajęła Forma i VI miejsce Forma - miniformacja na 3. Ogólnopolskim Konkursie Tańca Nowoczesnego Pawłowice 2019. Na 12. Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Pszowie Forma otrzymała wyróżnienie. Na VII miejscu ulokował się duet Beata Nowak i Julia Adamska na Festiwalu Tańca dla solistów i duetów Na dwie i cztery nogi w Rybniku. II miejsce za choreografię Samotnia w kategorii soliści zajęła Beata Nowak, a I miejsce - Amelia Pupar i Roksana Ślęzak za choreografię Cel w kategorii duety 7. Konkursu Choreograficznego Strefa Tańca w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. III miejsce przypadło tancerce Formy Beacie Nowak w półfinałach solówek 2. Ogólnopolskiego Spotkania Tanecznego Dwa razy więcej. I miejsce i IV miejsce zespół Forma zajął na 8. Ogólnopolskich Zderzeniach Tanecznych w Krapkowicach.
W 2020 r. wyróżnienie I stopnia i III stopnia przypadło zespołowi na Zimowych Impresjach Tanecznych w DK w Hałcnowie. Solistki Amelia Pupar i Roksana Ślęzak zajęły III miejsce na 6. Karnawałowych Duetach w Komorowicach. Debiutująca solo Maria Adamska uplasowała się na VI miejscu w Turnieju Tańca Rhythm & Style w Jastrzębiu Zdroju, a na VII miejscu w tym turnieju zakończył występ duet Amelia Pupar i Roksana Ślęzak.

oprac. wag