Dzień Sybiraka 2022

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Tradycyjnie w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę Związek Sybiraków w Bielsku-Białej zorganizował obchody Dnia Sybiraka. W tym roku uroczystość odbyła się na cmentarzu komunalnym w Kamienicy 16 września - w przeddzień 17 września, gdy armia czerwona zadała Polsce cios w plecy i rozpoczęła cierpienia Sybiraków.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych różnego szczebla, służb mundurowych i młodzieży; była obecna również kompania honorowa 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Władze Bielska-Białej reprezentowali zastępca prezydent miasta Piotr Kucia oraz radni: Andrzej Gacek, Rafał Ryplewicz i Szczepan Wojtasik. 

Modlitwę za zmarłych poprowadził ks. Marek Drozdzik.

Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Bielsku-Białej Eugeniusz Osika przypomniał, że to właśnie cierpienie wielu ludzi zrodziło wolną Polskę. 
- Masowe wywózki, dziesiątkowanie przez mróz i choroby pozostawiły blizny, które do dzisiaj nie zostały zabliźnione, a granica pomiędzy dobrem i złem biegnie w duszy każdego człowieka - mówił. 

17 września 1939 roku miało miejsce jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski – agresja Związku Radzieckiego na naszą ojczyznę. Konsekwencją tej napaści były przeprowadzone w latach 1940-1941 masowe wywózki polskich obywateli. Historycy są dziś zgodni co do tego, że deportacje były jedną z najbardziej okrutnych zbrodni dokonanej na Polakach podczas II wojny światowej. Do dziś nie udało się precyzyjnie ustalić, ilu naszych rodaków zostało wówczas wywiezionych z kraju przez Rosjan. 
Wywózki objęły przede wszystkim te osoby, które w społeczeństwie polskim odgrywały rolę opiniotwórczą, a zatem oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, ziemian, fabrykantów, nauczycieli i urzędników państwowych. Chodziło o zniszczenie polskiej inteligencji. 

Kwiaty pod pomnikiem Sybiraków złożyli przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, młodzież i oczywiście Sybiracy. 

W dalszej części uroczystości oddano również hołd zamordowanym w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.

JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie