Drogi do niepodległości

Na zdjęciu młodzież LO im. Asnyka Młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka upamiętniła rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, fot. Sławomir Horowski

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego i Adama Asnyka upamiętniły rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Propozycje młodzieży nie ograniczyły się tylko do uroczystych apeli ku czci, młodzi proponowali coś więcej, zapraszając na konferencję i projekcję filmu. młodych nie ograniczyły się tylko do uroczystych apeli ku czci, proponowali coś więcej, na przykład zapraszając na konferencję lub projekcję filmową.

Drogi do niepodległości w bielskim Asnyku
Z okazji Święta Niepodległości uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej wysłuchali ciekawych wykładów poświęconych wybranym fragmentom lokalnej historii, które dotyczyły walki mieszkańców ziemi bielsko-bialskiej o wolną i niepodległą Polskę.
Spotkanie zatytułowane Drogi do niepodległości było w II LO im. A. Asnyka częścią rocznicowej akademii poświęconej odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. Dziennikarz i historyk Jacek Kachel opowiadał o pełnej dylematów i niełatwych decyzji służbie wojskowej rekrutujących się z Podbeskidzia żołnierzy II Brygady Legionów, którym w czasie I wojny światowej przyszło walczyć u boku austriackich zaborców. Wykład ilustrowały bardzo ciekawe, archiwalne fotografie upamiętniające m.in. słynną bitwę nad Białą, jaką w czerwcu 1914 roku członkowie organizacji Sokół stoczyli z bielskimi Niemcami. W swoim wykładzie Jacek Kachel mówił również o dramatach ówczesnych Polaków, którzy często dosłownie strzelali do swoich rodaków, a bywało, że i do swoich braci w rosyjskich mundurach.
Z kolei Artur Kasprzykowski, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej i specjalista od dziejów podbeskidzkiej Solidarności, opowiadał uczniom Asnyka o bielsko-bialskich realiach wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 roku, o solidarnościowej konspiracji w Bielsku-Białej i na Podbeskidziu oraz o antykomunistycznych działaniach podejmowanych nad Białą w latach 80. ubiegłego wieku. Ten wykład również był bogato ilustrowany, a słuchający go młodzi ludzie mogli m.in. zobaczyć, jak rozrzucano ulotki na ulicy Przechód oraz jak milicyjny samochód wjeżdżał w manifestację Solidarności na obecnej ulicy 11 Listopada.

- Zawsze pamiętamy o korzeniach naszej szkoły, które sięgają roku 1908 i czasów, gdy w poddanej silnej germanizacji Białej Gimnazjum im. Adama Asnyka powstało jako prawdziwy bastion polskości i kuźnia polskich kadr, a kolejne pokolenia nauczycieli i wychowanków szkoły nie szczędziły trudu, zdrowia, a nawet życia dla sprawy ojczyzny. Rocznica odzyskania niepodległości to świetna okazja, aby naszym obecnym uczniom przypomnieć niełatwą drogę do wolnej Polski. Panu Jackowi Kachlowi oraz panu Arturowi Kasprzykowskiemu serdecznie dziękuję za to, że mogliśmy posłuchać ciekawych wykładów na ten właśnie temat, w dodatku koncentrujących się na lokalnych, bielsko-bialskich wydarzeniach – mówi dyrektor II LO im. A. Asnyka w Bielsku-Białej Barbara Drwal.
Rocznicowa akademia w bielskim liceum była także okazją do złożenia przez uczniów klas pierwszych uroczystego ślubowania oraz do wręczenia nagród klasom, które zwyciężyły w szkolnej grze ulicznej dotyczącej bielsko-bialskich śladów Adama Asnyka.

SH

Filmowe łączenie pamięci pokoleń 
W Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego przygotowano specjalny film.
- W poszukiwaniu sposobu na historię można powędrować w dwóch kierunkach. Jeden z nich, który nazwać możemy tradycyjnym, zakłada upamiętnienie przede wszystkim wielkich politycznych i dyplomatycznych osobowości i wydarzeń minionych czasów, znanych młodzieży z podręczników historii i zajęć lekcyjnych. Drugi, który wychodzi poza ramy konwencji apelowej, zakłada poszukiwanie łączności emocjonalnej i kulturowej, wspólnoty codziennych problemów i marzeń, pewnej łączności duchowej między pokoleniami w procesie dziejowym. Obydwa kierunki są słuszne - powinny z założenia  przynieść pozytywne skutki. W tym trudnym i chaotycznym roku postanowiliśmy obrać drugi kierunek – bazowaliśmy na wspomnieniach zwykłych obywateli II RP, o których nie przeczytamy w podręcznikach. Wybrani bohaterowie reprezentują różne grupy społeczne, różne profesje, wyznania – bo historia w istocie utkana jest z ich życiorysów, a zbyt często pomijamy ten aspekt w dyspucie historycznej, tym samym czyniąc historię dyscypliną, z którą ciężko jest nam się utożsamić - informowała pomysłodawczyni projektu nauczycielka historii z III LO im. Żeromskiego w Bielsku-Białej Dorota Szkucik. 

W projekt zaangażowali się młodzi aktorzy i pomocnicy: Maria Gąszcz, Sonia Dygant, Patrycja Żebranowicz, Dominika Kliber, Zofia (Leo) Becker, Adam Gilowski, Krzysztof Żmij, Tymoteusz Dadok, Natalia Bargieł i Magdalena Różańska (pomoc logistyczna). 
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia tego filmu, który można znaleźć w internecie pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=ql9PPazCmdI

JacK 

 

Na zdjęciu Jacek Kachel
 Jacek Kachel, fot. LO im. Asnyka

 

Na zdjęciu Artur Kasprzykowski
Artur Kasprzykowski, fot. LO im. Asnyka