Drewno w architekturze Bielska-Białej

Na zdjęciu plakat fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

W holu bielskiego Ratusza zaprezentowano fotografie autorskie Anny Łęczyńskiej stworzone w ramach stypendium miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki 2021. Fotoprojekt pt. Drewno w architekturze Bielska-Białej można podziwiać przez cały czas trwania Dni Bielska-Białej.

Drewno w architekturze Bielska-Białej to projekt zrealizowany w 2021 roku dzięki stypendium uzyskanemu w ramach upowszechniania dziedzictwa kulturowego miasta Bielska-Białej. Jego celem było przedstawienie unikatowych drewnianych detali architektonicznych obiektów murowanych oraz walorów budynków wykonanych w całości z drewna zlokalizowanych w Bielsku-Białej.


 Od połowy XIX wieku na obrzeżach miasta powstawały wille letniskowe bielskich mieszczan i fabrykantów w stylu tyrolskim i cottage, często zdobione ażurowymi snycerskimi ornamentami. Część z nich zachowała się do dzisiaj i można je jeszcze zobaczyć w okolicy Cygańskiego Lasu, w Straconce oraz w Wapienicy. Obiekty te wpisują się wyraziście w bogate dziedzictwo kulturowe Bielska-Białej.


JacK 

Na zdjęciu plakat