
W foyer Teatru Polskiego można oglądać – także dotykiem - modele przestrzenne wnętrz i bryły budynku teatru oraz makiety dotykowe przedstawiające scenografię do wybranych spektakli TP. Pierwsza wystawa dotykowa powstała z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących.
Prezentowane na wystawie obiekty powstały na potrzeby spotkań warsztatowych dla osób z dysfunkcjami wzroku organizowanych w ramach projektu Spektakle bez barier. Ich autorami są Anna Uniwersał, Renata Kudzia i Piotr Uniwersał. Dzięki nim piękny, zabytkowy budynek i powstająca w nim żywa, poruszająca sztuka teatralna stają się dostępne także osobom pozbawionym zmysłu wzroku.
- Dzięki wyeksponowaniu w ogólnodostępnej przestrzeni foyer Teatru Polskiego makiet dotykowych chcemy zwrócić uwagę wszystkich naszych widzów na to, że wśród osób niewidzących jest wielu miłośników teatru, którzy są u nas stałymi gośćmi; odwiedzają nas i uczestniczą w warsztatach, spotkaniach i spektaklach z audiodeskrypcją już od wielu lat – tłumaczą organizatorzy.
Na wystawie prezentowane są modele przestrzenne, które odwzorowują wygląd budynku teatru – jego wnętrza i bryły zewnętrznej oraz makiety dotykowe przedstawiające scenografię do wybranych spektakli Teatru Polskiego.
Informacje na temat wystawy dostępne są stronie: teatr.bielsko.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.