Do Wielkanocy będzie czysto

Maszyna do czyszczenia powierzchni na pl. Chrobrego fot. Emilia Klejmont

Na ulicach, placach i chodnikach Bielsko-Białej odbywają się wiosenne porządki. Po zimowym zastoju miasto ma być czyste do Wielkanocy.

O czystość placów, przejść podziemnych, elementów małej architektury dbają pracownicy spółki Suez Bielsko-Biała. Prace trwają od kilkunastu dni. Znikną gumy do żucia przyklejone do chodników, białe nacieki przy wejściach do podziemnych przejść dla pieszych czy zielone wykwity na schodach. Wszystko ma być czyste i estetyczne.
- Tej wiosny wykonywane porządki są jeszcze bardziej szczegółowe niż zazwyczaj. Są bowiem sprzątane np. elementy małej architektury, takie jak waga na Rynku starego miasta, fontanny, elementy pionowe, schody. Mówimy tu o ścisłym, turystycznym centrum miasta, o Rynku czy pl. Bolesława Chrobrego – informuje Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego.
12 i 13 marca Suez testował profesjonalne maszyny do czyszczenia powierzchni. Testy zamiatarki elektrycznej odbyły się na pl. Chrobrego, na starówce, koło zamku, na trasach rowerowych pod Szyndzielnią i na chodnikach - we wszystkich miejscach, które docelowo miałyby być czyszczone za pomocą tego urządzenia.
Wśród urządzeń testowanych na pl. Chrobrego były m.in. maszyny do powierzchniowego doczyszczania szczotkami. Suez używał też urządzeń ciśnieniowych z wysoką temperaturą, które już ma na stanie i które bez problemu usuwają np. przyklejone do chodników gumy do żucia. Wydział Gospodarki Miejskiej chce to wszystko doczyścić i później systematycznie pilnować porządku.
Suez przygotowuje się do kupienia części tych urządzeń - stąd marcowa akcja testowania. Wszystkie maszyny będą docelowo wykorzystywane w publicznej przestrzeni miejskiej.

Emilia Klejmont