
Muzeoterapia - to działa! Wykorzystanie kolekcji, przestrzeni i ekspozycji muzealnych można stosować jako rozwiązanie terapeutyczne w leczeniu niektórych chorób. Mówiono o tym 3 lutego w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej podczas spotkania prasowego, na którym zaprezentowano najbliższe plany placówki.
Bieżące działania i plany muzeum zaprezentowała dyrektor tej instytucji Iwona Purzycka wraz ze swoimi współpracownikami.
Co ciekawe i zapewne dla wielu czytelników będzie nowością, Zamek Sułkowskich będzie kładł nacisk na muzeoterapię.
- Niektórzy na to słowo reagują dziwnie, do niedawna reagowali tak również niektórzy muzealnicy. Ale wszystko, co próbujemy robić w muzeum, zapraszając państwa do uczestnictwa w jego życiu, to już jest jakiś rodzaj muzeoterapii – mówiła dyrektor MHBB Iwona Purzycka. – Muzeoterapia to wykorzystanie kolekcji, narracji, przestrzeni i ekspozycji muzealnych jako rozwiązania terapeutycznego w leczeniu niektórych chorób - tłumaczyła.
Obcowanie ze sztuką w zmienionym otoczeniu osłabia szkodliwe działanie stresu, pozwala na przeniesienie się w inną czasoprzestrzeń. To zaś sprzyja wyciszeniu i poprawie jakość życia w chorobie, a nawet - jak podkreślają lekarze - zwiększa szanse powrotu do zdrowia.
Chociaż dla nas muzeoterapia jest nowinką, to w Polsce wypróbowują ją już m.in. Muzeum Narodowe w Kielcach, muzeum w Wieliczce czy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej chce dołączyć do tych placówek.
- My dopiero się tego uczymy - podkreśliła dyrektor Purzycka.
Wszystkich zainteresowani zgłębieniem tej tematyki zapraszamy 26 lutego o godz. 12.00 na Zamek Sułkowskich, gdzie o muzeoterapii mówić będą prof. Robert Kotowski oraz prof. Jadwiga Jośko-Ochojska, związana m.in. ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Spotkanie jest wynikiem współpracy Muzeum Historycznego z Instytutem Kultury Miejskiej - Miastem Splotów, który w listopadzie ub. roku przygotował konferencję dotyczącą wpływu kultury na zdrowie.
- Instytut kontynuuje myśli, które były hasłami przewodnimi kandydatury Bielska-Białej do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029, a teraz Polskiej Stolicy Kultury 2026. Upowszechnianie myśli, że kultura ma walory prozdrowotne i może zapobiegać wielu chorobom, to jeden z głównych filarów naszych działań – mówiła, zapraszając na konferencję, Edyta Ruta z Instytutu Kultury Miejskiej - Miasto Splotów.
Jak wynika z powyższego, obcowanie z zabytkami poprawia zdrowie. Dlatego warto do swoich zabiegów leczniczych dopisać wizytę w muzeum. A o tym, na co warto się wybrać się do MHBB w najbliższym czasie, poinformujemy w następnych tekstach.
JacK
Rejestracja na spotkanie 26 lutego: https://forms.office.com/e/58dFrxfdKB, liczba miejsc jest ograniczona.