Czas na zabawę

Na zdjęciu Tomasz Organek fot. Adrian Bielec

Piękne, mocne, rockowe brzmienia, których słuchały tłumy bielszczan, rozpoczęły Dni Bielska-Białej. Na scenie na placu Ratuszowym wystąpił Tomasz Organek z zespołem. W kilku utworach towarzyszyła mu bielszczanka Iwona Loranc.

Przed koncertem Organka publiczność rozgrzał zespół SIS, czyli siły Bielska-Białej. Publikę do wspólnej zabawy porwały klasyczne rockowe riffy, soczysta gitara, a wszystko to połączone z nowoczesnymi, elektronicznymi brzmieniami i wyrazistym kobiecym wokalem.

Oficjalna inauguracja Dni Bielska-Białej na scenie zaczęła się od wręczenia tytułów BBohaterom. O akcji mówił naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego Przemysław Smyczek.

- Po raz drugi honorujemy osoby, które w sposób wybitny, z potrzeby serca niosą pomoc innym. W ubiegłym roku prezydent miasta ustanowił specjalną nagrodę – BBohaterowie. W ramach tegorocznej edycji przyznaliśmy pięć tytułów. To dzięki BBohaterom nasze miasto jest tak wyjątkowe, dzięki nim stajemy się lepsi i możemy powiedzieć, że bohaterowie są wśród nas – tłumaczył naczelnik.

Do Urzędu Miejskiego regularnie wpływają informacje o spontanicznych działaniach bielszczanek i bielszczan, którzy bezinteresownie, wiedzeni jedynie potrzebą serca, niosą pomoc potrzebującym. Postawy te stały się jeszcze bardziej widoczne w trudnym czasie pandemii, a także w chwili, gdy do naszego miasta zaczęli napływać obywatele ogarniętej wojną Ukrainy.

Aby ich uhonorować, a także podziękować specjalną akcję - BBohaterowie 2022 po raz kolejny zorganizował Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. BBohaterkę lub BBohatera mógł zgłosić każdy mieszkaniec Bielska-Białej, a także działające w mieście organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe i kościoły oraz instytucje publiczne. Wyboru kandydatów dokonała komisja powołana przez prezydenta Bielska-Białej. Wyróżnione osoby otrzymały na scenie z rąk włodarza dyplomy i pamiątkowe wpinki oraz gromkie brawa publiczności.

Tegoroczni BBohaterowie to trzy panie i dwóch panów. Wśród nich są Irena Awieruszko-Ptaszkiewicz - instruktorka zumby, założycielka fundacji Siła Nadziei, a przede wszystkim organizatorka charytatywnych maratonów zumby w Bielsku-Białej – Dajemy Nadzieję na rzecz Amazonek i chorych dzieci;  Beata Cembala - ratownik medyczny, wolontariuszka Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomysłodawczyni i koordynatorka szeregu inicjatyw, takich, jak:. Koło Młodego Ratownika, Różowa Skrzyneczka, Spotkania przy nitce, pomoc dla uchodźców z Ukrainy; Katarzyna Piątek - założycielka fundacji Biegniemy z Mają, organizatorka akcji społecznych m.in. Biegniemy z Mają dla…, Dbam o siebie – Zajaki.pl, Zdrowa mama, zdrowe dziecko, Profilaktyka ma moc; Antoni Kruczek - długoletni działacz społeczny, uczestnik wielu akcji pomocowych, takich, jak: akcja powódź stulecia, załadunków i rozładunków transportów do byłej Jugosławii i Ukrainy, angażujący się w aktywizację seniorów z osiedla Karpackiego i niosący pomoc mieszkańcom oraz Jan Talaga - mecenas, inicjator i aktywny uczestnik akcji pomocy prawnej dla uchodźców wojennych z Ukrainy, osobiście brał udział w interwencjach prawnych na granicy polsko-ukraińskiej oraz udzielał porad prawnych uchodźcom.

Później przyszedł już czas na oficjalne otwarcie i słowo od prezydenta.
- Cieszę się, że znów możemy się spotkać na obchodach święta naszego miasta, nawet w tych trudnych czasach. Niedawno pandemia, od pół roku wojna na Ukrainie - to wszystko odczuwamy. Z tej okazji chciałem podziękować wszystkim bielszczanom za wielkie serca, które okazaliśmy uchodźcom z Ukrainy. Przybyło ich do nas i przebywa z nami około 6.600 osób. W naszych szkołach i przedszkolach przyjęliśmy 1.100 dzieciaków. To jest nasz obowiązek. On jest trudny, zwłaszcza teraz, kiedy wchodzimy w nowy etap, po odruchu serca w bardziej instytucjonalny, ale wiemy wszyscy, że żołnierze ukraińscy walczą też za nas – to jest już dziś oczywiste. Bardzo dziękuję za to, co robiliście, i proszę o jeszcze, bo tylko działając wspólnie, możemy rozwijać siebie jako ludzi i rozwijać nasze miasto. Muszę powiedzieć, że przed nami też trudne czasy – inflacja, podwyżki cen, ale powiem wam jedno – tak jak przy pandemii czy przy kryzysie uchodźczym, jeśli będziemy stanowili wspólnotę naszego miasta – na pewno to przetrwamy. Możecie liczyć na mnie, na mój cały zespół, a my liczymy na was – bo bez was nic nie zrobimy. Po to organizujemy te weekendy świętowania, abyśmy nabrali trochę otuchy w serca, pobawili się, pobyli ze sobą. Więc, czas się bawić. Dni Bielska-Białej 2022 uważam za otwarte! Wspaniałego świętowania! – mówił prezydent.

Przed inauguracją Dni Bielska-Białej w sali sesyjnej Ratusza odbyło się tradycyjne spotkanie włodarza z osobami wpisanymi do Księgi zasłużonych dla Bielska-Białej – obecni byli Szarlota Binda, Andrzej Sikora, Andrzej Kucybała, Tomasz Szymczyk i Kazimierz Polak, ze swoimi pracownikami, dyrektorami instytucji kultury jednostek organizacyjnych miasta, przedstawicielami duchowieństwa i służb mundurowych. Przybyli także posłowie Przemysław Drabek, Mirosław Suchoń i Przemysław Koperski oraz byli prezydenci Bielska-Białej Bogdan Traczyk i Zbigniew Leraczyk. Osoby wpisane do Księgi zasłużonych dla Bielska-Białej i BBohaterowie otrzymali specjalne podarunki.

Koncertowe szaleństwo na placu Ratuszowym zaczęło się od utworu Pogo z ostatniej płyty Tomasza Organka Na razie stoję, na razie patrzę. Zespół zagrał też starsze utwory: Wiosnę, Głupi Ja czy Kate Moss – piosenki, które śpiewała cała publiczność. Nie lada gratką był na pewno wspólny występ artysty z bielszczanką Iwoną Loranc.

- Z Iwoną poznaliśmy się ze 20 lat temu, ale nigdy nie występowaliśmy razem na scenie. Najwyższa pora więc. Zaczniemy od utworu Fotograf Brok – mówił Organek.

Później były jeszcze znakomicie wspólnie wykonane piosenki - jedna z repertuaru Stanisława Sojki Tolerancja, bo jak mówili oboje artyści – tej nam brakuje i w Polsce, i na świecie - oraz Niemiłość.

- Jest nam niezwykle miło, że znowu gramy w Bielsku-Białej. Bardzo lubimy to miasto, lubimy tu grać. Dziś w waszym mieście spotkałem wielu kolegów - muzyków. To miasto skupia wielu artystów i to o każdej porze roku. Tym bardziej jest nam miło, że państwo tutaj przyszli, przed tę scenę, i chcieli spędzić z nami wieczór. Bardzo za to dziękuję – mówił do publiczności Tomasz Organek.

Koncertowy piątek na placu Ratuszowym był tylko preludium do świętowania, które organizatorzy Dni Bielska-Białej rozłożyli na dwa weekendy 26-28 sierpnia oraz 2-4 września.

27 sierpnia upłynie pod znakiem bielskiego rzemiosła w Parku Słowackiego. Dzień Bielskiego Rzemiosła to wydarzenie rekreacyjne, przygotowane przez Bielską Izbę Rzemiosła we współpracy z miastem, przybliżające rzemiosło, cechy rzemieślnicze i rekonstrukcje historyczne, jak np. nadawanie tytułu mistrza cechu szewskiego. Także tego dnia w Straconce, przy Szkole Podstawowej nr 26, odbędzie się piknik dzielnicowy.

Z okazji 120-lecia Domu Polskiego 27 sierpnia zaplanowano koncert, w miejscu, które znajduje się w pobliżu terenu, gdzie stał Dom Polski, czyli na placu przy Grępielni. Będzie to muzyczna podróż w lata 20. i 30. z Marcinem Miecznikowskim i specjalnym programem. Po jego koncercie z projektem Moonrise wystąpi jazzman, gitarzysta basowy i kompozytor, bielszczanin Robert Szewczuga ze swoim triem. Dzień zakończy jam session w Metrum Jazz Club.

Niedziela, 28 sierpnia, to zaproszenie do bielskich teatrów. Będzie możliwość odwiedzenia i zwiedzenia Teatru Lalek Banialuka. Wieczorem Banialuka zaprosi do Willi Sixta na czytanie performatywne utworu Urodziny w Nigdylandii Marty Guśniowskiej. W Galerii Bielskiej BWA odbędzie się finisaż 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych, planowana jest aukcja prac artystów festiwalu. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Program Dni Bielska-Białej 28 sierpnia zakończą dwa muzyczne wydarzenia. Po pierwsze będzie to kolejny akcent związany z jubileuszem Domu Polskiego, mianowicie koncert organowy z polską muzyką bardzo zdolnego organisty Tadeusza Barylskiego w kościele NMP Królowej Polski. Na drugie wydarzenie zaprasza Teatr Polski. Na placu przed jego siedzibą odbędzie się koncert Jak minął dzień? Krawczyk w oknie koncertowo. Będzie dancingowo i tanecznie.

Obchody rocznicy powstania Domu Polskiego zakończy w poniedziałek – 29 sierpnia na małej scenie Teatru Polskiego debata historyczna z udziałem bielskich historyków.

Po kilkudniowym oddechu bielszczan czeka drugi weekend świętowania, czyli 2-4 września. To będą dni poświęcone ulicy 11 Listopada. W programie jest jarmark w Białej na placu Wolności, akcja bookcrossingu przed Dzielnicową Biblioteką Publiczną przy ul. 11 Listopada, animowane spotkanie autorskie dla dzieci Pan Poeta Show i warsztaty BardzoBajkowe Miasto na placu koło Reksia. 2 września o godzinie 17.11 przy ul. 11 Listopada 24 nastąpi otwarcie Punktu 11, nowego kulturalnego miejsca na mapie miasta. Będzie koncert, wystawa plakatu i teatr tańca.

Wieczorem 2 września na Rynku odbędzie się impreza z DJ-em, a w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz pokaz spektaklu muzycznego Pewnego Razu w Bielitz.

3 i 4 września na dni otwarte zaprasza Aeroklub Bielsko-Bialski. Areną atrakcji będzie oczywiście lotnisko w Aleksandrowicach.

Miasto 3 września zaprasza natomiast do Willi Sixta na Święto Róży, do Punktu 11 na animacje dla dzieci i dorosłych, na schody Teatru Polskiego do Narodowego Czytania Ballad i Romansów Adama Mickiewicza, obok hotelu President, gdzie będzie rozpoczynała się polsko-ukraińska gra miejska Gościnne miasto Bielsko-Biała, do Parku Słowackiego na piknik i promocję książki Opowieści na DoBBranoc. Również tego dnia o godz. 17.00 w Galerii PPP zaplanowano wernisaż wystawy poplenerowej Okręgu Bielskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Horyzonty.
Świętowanie 3 września zakończy koncert Miasto Kwiatów na Rynku, w którym wystąpi  zespół reggae i ska Cała Góra Barwinków.

Na finał Dni Bielska-Białej 4 września u zbiegu ulic 11 Listopada i Wyzwolenia odbędzie się koncert performatywny inspirowany miastem w wykonaniu bielskich artystów - Artystyczna Strefa Wyzwolenia. Tego dnia zaplanowano również wydarzenia z okazji 240-lecia parafii ewangelicko-augsburskiej w Bielsku - w kościele Zbawiciela - oraz Artystyczną Strefę 11, czyli muzykę, sztuki wizualne, warsztaty w różnych punktach ulicy 11 Listopada i odsłonięcie drugiej części muralu Pasterz przy skrzyżowaniu z ulicą Wyzwolenia.

Przy tej okazji odbędzie się wydarzenie finałowe – Artystyczna Strefa Wyzwolenia. Szczegółowy program Dni Bielska-Białej znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i na stronie Pełnej Kultury.

Emilia Klejmont