Czas na fusion!

Na zdjęciu projekt z kolekcji Maria d'Anglona Natashy Pavluchenko Projekt z kolekcji Maria d'Anglona Natashy Pavluchenko

Już dzisiaj, 1 grudnia startuje nowy festiwal w Bielsku-Białej - UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival. Na początek o godzinie 19.00 w Metrum Jazz Club otwarta zostanie wystawa zdjęć dwóch fotografików – Michała Obryckiego i Romana Hryciowa - Biała.

UrBBan Fusian. Art & Fasion Festival to festiwal modowy. Wydarzenie tworzone jest z inicjatywy władz miasta i według pomysłu oraz pod dyrekcją artystyczną uznanej na świecie projektantki – Natashy Pavluchenko, tworzącej na co dzień właśnie w Bielsku-Białej.

- Pomysł rodził się od dawna, w luźnych rozmowach o tym, że brakuje nam w Bielsku-Białej festiwalu związanego z modą. Później powstał pomysł na zasadzie projektu artystycznego, pojawiły się propozycje nazw, niestety spotkał nas czas pandemiczny i wszystko się zatrzymało. I teraz - w ciągu ostatnich trzech miesięcy - z wielkim galopem, adrenaliną i energią ruszyliśmy temat – mówi dyrektor artystyczny - UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival Natasha Pavluchenko. - Miasto, splot różnych wyrazów artystycznych poprzez ruch, modę, fotografię i wiele innych składników tworzy fusion. Słowo fusion przypomniało mi ten czas, kiedy zrobiłam pierwszą w życiu kolekcję jako młoda studentka-projektantka i ta kolekcja otworzyła mi potężne drzwi do rozwoju mojej kariery zawodowej. Nazywała się Urban Fusion. Kiedy robiłam tę kolekcję, mieszkałam jeszcze na Białorusi, przy ulicy Bielskiej – wspomina projektantka.

Pierwszy dzień UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival to otwarcie w Metrum Jazz Club wystaw dwóch znakomitych fotografików reprezentujących różne pokolenia i pochodzących z dwóch różnych krańców Polski.
- Obie wystawy będą oparte na modzie, ale nie tylko. Dobrałam dwa nazwiska – Michał Obrycki to jeden z przedstawicieli młodego pokolenia artystów, z kolei Roman Hryciów to nasz absolutnie genialny artysta. Każdy z nich jest podróżnikiem i niesamowicie fotografuje świat, ale również modę. W ich obiektywie – jako projektant, artystka – widzę inne spojrzenie na modę. Tym razem będzie to moda haute couture (z francuskiego wysokie krawiectwo – przyp. red.). Poprosiłam ich o sfotografowanie kolekcji tak, jak oni ją widzą. Tworzenie sesji zdjęciowej to zwykle złożony proces, w którym uczestniczy projektant, wizażyści, fryzjerzy, cała ekipa produkcyjna. Pozostawiłam fotografów z kolekcją i modelkami samych – opowiada N. Pavluchenko. 

Oficjalne otwarcie UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival odbędzie się 2 grudnia o godz. 19.00 w Teatrze Polskim. Swój udział w festiwalu zapowiedziało wielu gości ze świata mody, także z zagranicy.
- Publiczność wysłucha recitalu Anny Guzik pt. Bezsenna, który będzie nieco zmodyfikowany. Po raz pierwszy łączymy przedstawienie aktorki i wokalistki z pokazem mody – zapowiada dyrektor artystyczna festiwalu. Zobaczymy kolekcję Biała/Everlasting autorstwa Natashy Pavluchenko.

Kolejny festiwalowy dzień, piątek będzie wypełniony wydarzeniami UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival. Od rana będą się odbywały w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, które jest organizatorem całego festiwalu. Do ich przygotowania zorganizowano już 6 listopada casting dla modelek i modeli.
- Bardzo obawiałam się castingu, ale zależało mi na tym, żeby takie wydarzenie pojawiło się w naszym mieście, bo miałam nadzieję, że znajdę ukryte talenty, dam możliwość młodym osobom zrobić ten pierwszy krok. Pojawiło się sporo nowych twarzy, bardzo dobra energia młodzieżowa. Odkryłam parę osób nie z modelingu, ale aktorów, którzy idealnie nadają się na wybieg. Jestem bardzo pozytywnie podekscytowana – zdradza Natasha Pavluchenko.

3 grudnia od godziny 12.00 do 17.00 w BCK odbędą się pokazy, warsztaty i showroomy projektantów i artystów.
- Zaczynamy działać od rana z potężną grupa młodych ludzi. Mamy studentów z Krakowa, naszych bielskich studentów i uczniów. Będą to show roomy projektantów i artystów. Show room to mała przestrzeń, która jest udostępniona w dniu festiwalowym dla szerokiej publiczności, gdzie artysta - projektant ma możliwość zaprezentowania swoich prac, regularnych kolekcji czy dzieł sztuki. Każdy może tu przyjść, porozmawiać, kupić lub zamówić prace projektanta. W ciągu całego dnia będą trzy wyjścia pokazowe w otwartej przestrzeni foyer Bielskiego Centrum Kultury – zapowiada dyrektor artystyczna. Zdradza, że z zaproszonych projektantów będą m.in. Beata Bojda ze świetną kolekcją Etno, Ania Drabczyńska czy studenci ze Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa. Zaplanowano również wykłady - o tym, jak komunikować się w modzie, jak wystartować w tym biznesie -  Natashy Pavluchenko, Rafała Stanowskiego czy Marii Cristina Rigano, wykładowczyni żurnalistyki w Rzymie i Libanie.

Wieczorem, 3 grudnia o godz. 19.00 w BCK czeka nas duże sceniczne wydarzenie.
- Sala będzie mocno zmieniona. Budujemy dodatkową scenografię, współpracujemy z Jackiem Bończykiem, reżyserem teatralnym z Warszawy, dla którego to będą pierwsze doświadczenia z modą. W tym przedstawieniu weźmie udział ok. 50 modelek i modeli. Będą dwa mocne wejścia wokalne, pojawią się postać czarna i postać biała – zapowiada projektantka. - Będzie to performatywny spektakl modowy, na który projektanci przygotowują kolekcje nietypowo: kolekcja będzie żyła jako kostium sceniczny. I to jest właśnie fusion – łączymy modę, teatr, wokal i ruch taneczny. Chcemy opowiedzieć historię o wydarzeniach ostatnich czasów – dodaje Natasha Pavluchenko.

wag, ek

Szczegółowy program pod linkiem: internetowym https://urbbanfusion.com/.

 

Na zdjęciu plakat festiwalu