Cmentarz w Białej żyje w naszej pamięci

Na zdjęciu stojący ludzie fot. organizator

Druga część tak zatytułowanej konferencji, zorganizowana 13 marca przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku-Białej, przyciągnęła liczne grono pasjonatów lokalnej historii.

Ze względu na wielkie zainteresowanie styczniową konferencją Cmentarz w Białej żyje w naszej pamięci biblioteka postanowiła zaprosić słuchaczy na dalszy jej ciąg. Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Cmentarz w Białej, a wśród prelegentów znaleźli się wikariusz parafii Opatrzności Bożej ks. Tomasz Sroka, historyk sztuki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach Marta Dąbrowska oraz kierownik Muzeum Historycznego Stara Fabryka Piotr Kenig. 


Gości przywitała dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Anna Niemiec-Warzecha, podkreślając rolę takich spotkań dla popularyzowania dziedzictwa kulturowego regionu.


Ks. Tomasz Sroka w swym referacie podkreślał, że cmentarz to przestrzeń, w której splatają się dwa porządki istnienia: świat życia i świat śmierci. Marta Dąbrowska zaprezentowała architekturę cmentarza w Białej, wskazując na jego walory artystyczne. Piotr Kenig przybliżył słuchaczom związki rodziny św. Jana Pawła II z Bielskiem-Białą i regionem oraz historię grobu jego dziadków na tym cmentarzu. 


oprac. JacK 
 

Na zdjęciu siedzący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie