Butelki życia

Na zdjęciu podlewanie rośliny wodą z butelki plastikowej fot. archiwum Fundacji Ekologicznej Arka

Fundacja Ekologiczna Arka wystartowała z kolejną nową ogólnopolską akcją - Butelki życia. Będzie ona polegać na zbieraniu w domu wody (z porannej toalety, mycia warzyw czy naczyń, ale tylko środkami ekologicznymi), przelewaniu do butelki/butelek i podlewaniu nią wybranej rośliny. Można np. wybrać i podlewać jedno drzewo w parku, by zaopiekować się nim w czasie suszy. 
- To proste działanie uczy nas szacunku do wody, bez której przecież nie ma życia. Stąd nazwa naszej akcji. Możemy także, opiekując się wybranym przez siebie drzewem czy krzewem, doświadczyć głębokich zmian w naszym stosunku do otaczającej przyrody. Praktycznie każdego lata wykorzystuję wodę szarą do podlewania naszego ogrodu. Pomimo że gromadzimy deszczówkę w trzech zbiornikach, to i tak są momenty, że jej brakuje - mówi prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz.
Ogłoszona 27 kwietnia akcja organizowana jest w ramach programu aktywnej edukacji ekologicznej Zielona ręka (www.zielonareka.pl), w którym już uczestniczy ponad 500 tysięcy osób. Logo zaprojektowała dla niej pro bono Małgorzata Rozenau. Arka zaprasza na fanpage Zielonej ręki (www.facebook.com/zielonareka/), gdzie w komentarzu pod specjalnym postem można dodać zdjęcia podlewanych roślin.
- Napisz także, jak oszczędzasz wodę na co dzień. Najciekawsze relacje nagrodzimy torbami z grafiką akcji, w których później możecie nosić swoje butelki życia – informuje fundacja. 
Arka zamierza nadal w roku 2020 prowadzić akcję edukacyjną, której celem będzie nakłonienie mieszkańców naszego kraju do gromadzenia deszczówki oraz poszanowania zasobów wodnych. Dla szkół zostaną przygotowane materiały edukacyjne, scenariusze lekcji tematycznych o poszanowaniu zasobów wodnych, propozycje działań. W oparciu o te materiały w szkołach w całej Polsce podejmowane będą różnorodne działania, z których relacje będą umieszczane na Mapie aktywności ekologicznej na stronie www.zielonareka.pl 
Szkoły nadal mogą zgłaszać się po bezpłatne materiały m. in. do akcji Łapmy wodę na stronie www.zielonareka.pl 

Partnerami programu Zielona ręka są: Miasto Bielsko-Biała, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, Grupa Kęty, Aluprof, CBRE i Galeria Sfera.

Oprac. kk