Budowanie lepszego świata

Na zdjęciu dwie osoby budujące z cegieł DEAR FUTURE VOL. 2, NA RUINACH PATRIARCHATU BUDUJEMY NOWY ŚWIAT – drag performans Małgorzata Mycek, Paulina Darłak. 20.01.2024. Galeria Bielska BWA, Willa Sixta. Fot. Krzysztof Morcinek

W Willi Sixta kilkadziesiąt osób ze sporym entuzjazmem uczestniczyło w budowaniu nowego świata. W przestrzeni wystawy Dear Future osoby artystyczne Małgorzata Mycek i Paulina Darłak prezentowały budowlany drag performans z efektem w postaci różowego tortu wymurowanego z prawdziwych cegieł.

Wydarzenie miało miejsce 20 stycznia. Performans poprzedzony queerowym oprowadzaniem towarzyszył wystawie Dear Future vol.2, która, jak informuje na swojej stronie internetowej Galeria Bielska BWA, jest opowieścią o próbie kolektywnego budowania nowej, lepszej przyszłości w kontekście trwającej wojny w Ukrainie.
Więcej: https://galeriabielska.pl/wystawa/dear-future-vol-2.

Między obrazami składającymi się na socrealistyczny tryptyk Małgorzaty Mycek pt. Na ruinach patriarchatu budujemy nowy świat a nawiązującymi do ukraińskiej kultury ludowej witrażami Danylo Halkina – zaludnionymi przez postaci ludzkie o nieokreślonej płci – na salonowym parkiecie przykrytym czarną folią odbywało się rzetelne budowanie. Dwuosobowa ekipa w składzie Paulina Darłak jako drag quing i Małgorzata Mycek jako przerośnięte różowe putto z namalowanymi skrzydełkami i stringami – najpierw zgodnie mieszała zaprawę murarską z brokatem, potem układała cegły, wreszcie malowała powstałe dzieło sztuki budowalnej. Do roboty zagrzewały żwawe melodyjki silnie kojarzące się z karuzelą i starymi dobranockami dla dzieci (Sąsiedzi, czyli Pat i Mat).

Na etapie malowania i dekorowania do pracy przyłączyła się publiczność, kupiona klarownym przekazem i ożywczym wdziękiem wydarzenia.

Jeśli nowa lepsza przyszłość ma być lepsza dla wszystkich, warto zakwestionować oczywistość tego, co dziś uznawane jest za normalne, i otworzyć się na odmienność. W sztuce się to sprawdza – przekonywał performens.

Więcej o osobach autorskich: https://galeriabielska.pl/wydarzenie/dear-future-vol-2-queerowe-oprowadzanie-i-drag-performans

mt

Na zdjęciach: DEAR FUTURE VOL. 2, NA RUINACH PATRIARCHATU BUDUJEMY NOWY ŚWIAT – drag performans Małgorzata Mycek, Paulina Darłak. 20.01.2024. Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, fot. Krzysztof Morcinek

Na zdjęciu osoby pracujące przy  dziele sztuki

Na zdjęciu Paulina Darłak przed obrazami

Na zdjęciu Małgorzata Mycek