Brązowe serce za portret mistrzyni

Na zdjęciu Maria Dyczek czesze siedzącą przed nią osobę fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

W odbywającym się pod koniec stycznia w Oświęcimiu 21. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych Kochać człowieka Brązowym Sercem w kategorii dokument został nagrodzony film Zbigniewa Wróbla pt. Perukarka. Jego bohaterką jest mistrzyni rzemiosł teatralnych Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Maria Dyczek.

Pracuje w bielskim teatrze od 60 lat, zaczęła w roku 1963. Sztuki tkania peruk i scenicznego makijażu uczyła się od legendarnego mistrza tych dziedzin Ryszarda Palucha. Dziś sama jest legendą. Niedawno umiejętności i zasługi Marii Dyczek doceniła kapituła Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar, przyznając jej nominację do Ikara za wybitna dotychczasową działalność.
W swojej wieloletniej pracy przygotowała setki peruk, wykonała tysiące charakteryzacji zarówno teatralnych, jak i filmowych, zyskując szerokie uznanie środowiska artystycznego. Realizowała wyszukane koncepcje autorskie reżyserów i kostiumologów, wymagające doświadczenia oraz niezwykłej precyzji. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i znajomością tajników sceny podczas warsztatów teatralnych oraz wizyt publiczności w jej pracowni – napisano w uzasadnieniu nominacji.

Podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów bielszczanie z wielkim zainteresowaniem odwiedzali pracownię pani Marii, by przymierzyć wykonane przez nią peruki i wysłuchać opowieści o ich powstawaniu.

Autora filmu Zbigniewa Wróbla – niezależnego twórcę związanego z Amatorskim Klubem Filmowym Klaps z Chybia - zafascynowała pasja, z jaką Maria Dyczek podchodzi do swojej pracy.

Perukarka to film o ludzkiej pasji, która stała się nie tylko wykonywanym zawodem, ale i wykładnią życia – tak na swojej stronie internetowej zapowiadał pokaz filmu AKF Klaps. I dalej: To zapamiętanie się w swojej pracy jest lekarstwem na wszystko zło i drogą do rozwoju swojej osobowości oraz umiejętnością dostrzegania wszystkich pozytywów życia, jak piękno otaczającego nas świata i miłość bezwarunkowa do siebie i do innych ludzi.

Więcej o filmie i jego autorze: https://akfklaps.pl/prezentacje-jubileuszowe-preukarka/

Jury 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych Kochać człowieka uznało, że Perukarka to piękny portret, który wtajemnicza widzów w bogactwo procesu przygotowania spektaklu, i nagrodziło film Brązowym Sercem w kategorii dokument.

Festiwal Kochać człowieka, organizowany co dwa lata przez Oświęcimskie Centrum Kultury pod patronatem Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego UNICA, odbywa się od 1985 roku. To spotkanie filmowców-amatorów z Polski i zagranicy, którym, jak piszą organizatorzy, bliskie są sprawy człowieka, człowieka kochającego, radosnego, twórczego, zwycięskiego, ale także człowieka walczącego, cierpiącego, przegrywającego… Biorą w nim udział filmy fabularne, dokumenty i animacje zrealizowane przez twórców nieprofesjonalnych, a dotyczące człowieka i jego miejsca w świecie.

Na tegoroczną edycję festiwalu nadesłano 123 filmy, do konkursu zakwalifikowało się 66 filmów z takich krajów, jak: Australia, Brazylia, Czechy, Chile, Francja, Hiszpania, Iran, Kolumbia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, USA.

Więcej o tegorocznej edycji festiwalu Kochać człowieka można przeczytać tutaj: https://ock.org.pl/festiwale-i-konkursy/kochac-czlowieka/festiwal-kochac-czlowieka-2024/

Na zdjęciu plakat filmu Perukarka
źródło: akfklaps.pl