Bielsko-bialskie piosenki

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Lucek Cykarski

12 czerwca w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej odbyła się finałowa gala III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Bielsko-Bialskich Artystów. Od teraz festiwal, który zachęca do poznania dorobku artystycznego artystów wywodzących się z naszego miasta, będzie nosił imię Marii Koterbskiej.

Festiwal popularyzuje repertuar artystów wywodzących się z Bielska-Białej -zarówno tych znanych szerokiej publiczności, jak i tych popularnych raczej w mieście. 
W tym roku do konkursu przystąpiło około 100 wykonawców. Przesłuchania miały miejsce w Osiedlowym Centrum Kultury Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Pegaz-Aleksander. Nad werdyktem zastanawiali się jurorzy - Beata Przybytek - wokalistka, pianistka i kompozytorka, Dominika Skowrońska - liderka Grupy Furmana, kompozytorka i skrzypaczka, oraz Zbigniew Lubowski - dziennikarz i krytyk muzyczno-teatralny miesięcznika społeczno-kulturalnego Śląsk. Jury wyłoniło 29 laureatów.

Podczas uroczystej gali w BCK wystąpiło jedenaścioro młodych artystów z towarzyszeniem zespołu w składzie: Łukasz Nowok – fortepian, Tomasz Madzia – gitara, Jarek Mitoraj – Gitara basowa, Tomasz Kinecki – perkusja, Tadeusz Janiak – trąbka i Bartek Szyma – saksofon.
Na scenie królowały piosenki z repertuaru Marii Koterbskiej. Imprezę prowadził aktor Teatru Polskiego Tomasz Lorek, wśród gości byli m.in. zastępca prezydenta Adam Ruśniak i syn Marii Koterbskiej Roman Frankl. 

Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach wiekowych. Laureatami w swoich kategoriach zostali: Mikołaj Gąska, Krzysztof Lorek, Paulina Łehtańska i Nina Kumorek. 
Nagroda specjalna jury za pomysł oraz wyjątkową oryginalność w wyborze repertuaru, stylu wykonania i aranżacji przypadła grupie młodszej Zespołu Włóczykije za piosenkę Lokomotywa z muzyką Pawła Stępnia. Za świetne wykonanie i zabawę na scenie nagrodzony został Zespół Kęciaki za piosenkę Hej kolego z repertuaru grupy Włóczykije.  
Wyróżnienie specjalne za niepowtarzalną energię, uśmiech i pasję trafiło do pań Aleksandry Hofman i Marii Fabii. Wyróżnienia otrzymały też najmłodsza uczestniczka 7-letnia Michalina Skotnicka - za niezwykłą ekspresję i entuzjazm na scenie, oraz najstarsza uczestniczka – 61-letnia Anna Fabia - za umiejętność przekazania głębokich emocji. 

Festiwalowe Grand Prix zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak wręczył Sandrze Michalskiej za piosenkę Anioły są wśród nas z repertuaru Beaty Bednarz. Sandra, oprócz nagrody pieniężnej, otrzymała też sesję nagraniową i będzie mogła nagrać swoją piosenkę w P.S. Productions Paul Stepien. 
Nagrodę specjalną za najlepsze i najbardziej oryginalne wykonanie piosenki Marii Koterbskiej z rąk Romana Frankla otrzymała Zuzanna Pala, która sięgnęła po utwór Bajka amurska
Swoją nagrodę przyznał także sponsor festiwalu - spółka PreZero. Prezes spółki Renata Samson wyróżniła za świetną interpretację, humor i dojrzałość sceniczną  duet Oliwier Błasiak i Krzysztof Lorek. Młodzi artyści zaprezentowali piosenkę Recydywiści, którą śpiewali niegdyś Bohdan Smoleń i Krzysztof Krawczyk.
W trzeciej edycji festiwalu po raz pierwszy oceniano także instrumentalistów - tutaj wyróżnienie otrzymał Oliwier Błasiak za interesującą grę na flecie. 
Na zakończenie wieczoru wystąpiła Beata Przybytek, której towarzyszył pianista Bogusław Kaczmar.

Impreza pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej zorganizowała Fundacja Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Włóczykije wspólnie z miastem, Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej oraz partnerem - Osiedlowym Centrum Kultury Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Pegaz-Aleksander. 


oprac. JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie