Bielsko-Biała - dwa miasta, jeden organizm

na zdjęciu wystawa pokonkursowa fot. Jacek Kachel/Wydział Prasowy UMBB

350 prac wykonanych przez 131 autorów nadesłano na 27. Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka. Do prezentacji w pokonkursowej wystawie jurorzy wybrali 121 obrazów. 8 czerwca odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu.

Organizatorem konkursu był Miejski Dom Kultury - Dom Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej i to tam wręczono nagrody i wyróżnienia. Samorząd Bielska-Białej reprezentował radny Piotr Ryszka, w imieniu prezydenta Jarosława Klimaszewskiego nagrodę główną wręczył naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek. Imprezę uświetnił występ Kapeli Beskidek.

- W związku z jubileuszem 70-lecia Bielska-Białej tematem przewodnim konkursu było hasło: Bielsko-Biała – dwa miasta, jeden organizm. Wielu autorów odpowiedziało na niego malując konterfekty wedutowe (przedstawiające panoramę lub fragment miasta – przyp. red.) lub symboliczne. W tym zestawie tematycznym zwyciężyła praca akwarelowa autorstwa Leszka Henryka Dryji, przedstawiająca z dużą finezją, w materiach kolorystyczno-walorowych zaułki architektoniczne ulicy Schodowej - powiedział przewodniczący komisji konkursowej prof. Ernest Zawada.

Autor obrazu pt. Ul. Schodowa Henryk Dryja do malowania wrócił po długiej przerwie.
– Swoją przygodę z malarstwem zacząłem dosyć wcześnie, uczęszczałem do Liceum Plastycznego. Niestety po dwóch latach w sposób burzliwy i nieprzewidziany rozstałem się z plastyką. 50 lat nie malowałem nic. Impulsem stał się wnuk, któremu chciałem pokazać, jak się maluję. Pięć lat temu pomyślałem, że odciągnę go od komputera i zarażę malarstwem. Raz, drugi, trzeci siedliśmy do wspólnego malowania. Jak się nietrudno domyślić, moje starania nie przyniosły efektu, gdy chodzi o wnuka, ale ja zaskoczyłem. Tak mnie to wciągnęło, że w ciągu zaledwie kilku lat brałem udział w dwudziestu kilku wystawach. Oddałem się bez reszty tej pasji. Na temat obrazu wybrałem ulicę Schodową, bo dokładnie 60 lat temu na plener malarski z Plastyka wyszliśmy na tę ulicę. Tym sposobem moje malowanie zatoczyło symboliczne koło – mówił autor nagrodzonej pracy.

Wszystkie prace oceniała komisja w składzie: prof. Ernest Zawada, prof. UŚ dr hab. Krzysztof Dadak oraz artysta malarz Mariusz Horeczy. W protokole jurorów konkursu czytamy:
Jury, po długich dywagacjach, pierwszą nagrodą uhonorowało obraz zatytułowany Galeria OKO, którego autorem jest Krzysztof Webs. To praca stworzona w określonej, zdecydowanej i charakterystycznej dla autora konwencji stylistycznej. Przedstawia osoby tłumnie podziwiające dzieła sztuki w galerii, zapewne podczas wernisażu (za czym teraz tęsknimy). Jednak to nie temat wpłynął na decyzję o nagrodzie, lecz wartości czysto malarskie, takie jak: układ i konstrukcja kompozycji, wyważenie w niej kontrapunktowych akcentów oraz gama kolorystyczna, oparta o zestawienia kontrastowo chromatyczne i achromatyczne.Drugą nagrodę przyznano Zbigniewowi Krasoniowi za pracę nokturnową, przedstawiającą znowu fragment ulicy Schodowej, widzianej z okna znajdującego się tam jednego z mieszkań. Cechuje ją wręcz mistyczne odzwierciedlenie poświaty księżycowej i światła miejskiej lampy, potraktowanego jako akcent. To oniryczno-nostalgiczne ujęcie, być może nawiązuje do znanego wiersza Szymborskiej, w którym panuje cisza niezmącona nawet obecnością postaci kota, wpatrującego się z parapetu za szybę. Trzecia nagroda trafia do Krystyny Nowak, za urokliwą akwarelę, obrazującą w szerokiej perspektywie plac przed kościołem Zbawiciela w Bielsku. Praca ta charakteryzuje się wyczuciem przestrzeni, a także delikatnością zestawień tonalnych - czytamy w ocenie jury.

IV nagroda przypadła Romualdowi Romańczykowi za obraz Bielsko-Biała.

wyróżnienia:
Katarzyna Misiórska-Skiba z Legionowa za obraz Żurawie,
Karolina Jelonek z Bielska-Białej za obraz Zimowy oddech,
Oleksandra Sych z Bielska-Białej za obraz Poranek. Kawa,
Michał Benecki z Bielska-Białej za obraz Fryderyk Chopin,
Lidia Kosiorek z Olsztyna za obraz Czas spokoju,
Renata Bartecka-Grochla z Tychów za obraz Śnieżne drzewa Szyndzielni,
Dagmara Tupiec z Bielska-Białej za obraz Moje miasto,
Paweł Synowiec z Katowic za obraz Bielsko-Biały rower,
Irena Danielak z Bielska-Białej za obraz Mojemu miastu na święto,
Krystyna Wiśniewska z Olsztyna za obraz Portrety rodzinne – Krystyna.

Nagrody dla artystów ufundowali miasto Bielsko-Biała, Aqua S.A., Centrum Handlowo-Rozrywkowe Gemini Park, Drukarnia Augustana, Sklep Zaopatrzenia Plastyków Matejko oraz MDK.

JacK

 

na zdjęciu wręczenie nagrody autorowi najlepszego obrazu - naczelnik i auor
Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek i zdobywca nagrody głównej Leszek Henryk Dryja; fot. Jacek Kachel/Wydział Prasowy UMBB

 

na zdjęciu obraz przedstawiający ulicę Schodową
nagroda główna - Leszek Henryk Dryja - obraz Ul. Schodowa