Wystawę plakatów ekologicznych Biała – córka Wisły można do 25 marca oglądać w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej. Plakaty to autorski projekt graficzny Anny Witkowicz, realizowany w ramach programu stypendialnego Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki Stypendium 2020.
Inspiracją dla artystki była dramatyczna sytuacja zasobów wód pitnych w Polsce i na świecie. Poprzez swoje prace Anna Witkowicz pragnie zwrócić uwagę na sam problem i wskazać sposoby na oszczędne traktowanie wody.
Jeśli każdy we własnym domu podejmie podstawowe kroki, by zacząć oszczędzać wodę, widmo wyczerpania zasobów, może się oddalić. Ryszard Kapuściński prorokował, że XXI wiek będzie wiekiem walki o wodę. Coraz częściej zaczyna się przyrównywać wodę do ropy naftowej, ale z używania ropy jesteśmy w stanie zrezygnować, bez wody umrzemy – pisze na swojej stronie internetowej autorka plakatów. Mieszkam w miejscowości turystycznej, blisko jeziora, wśród gór. Z roku na rok z przerażeniem obserwuję, jak drastycznie zmniejsza się nie tylko poziom wody w rzekach lecz jak „znikają” leśne potoki, rzeczki, źródła wody pitnej. Uważam, że jednym z celów sztuki może być edukacja, wskazanie nie tylko problemów ale też zasugerowanie możliwego rozwiązania, mówienie o rzeczach ważnych, a poprzez wizualny obraz trafianie do szerszego grona odbiorców – dodaje.
Główną rolę na plakatach Anny Witkowicz odgrywa personifikacja rzeki Białej – rzeka przedstawiona jest jako kobieta, której domem jest Bielsko-Biała. Celem autorki było zasianie w świadomości mieszkańców Bielska-Białej skojarzeń czynników ekologicznych i historycznych. Dlatego na plakatach Panna Biała pokazuje, jak dba o oszczędność wody w swoim domu, by zadbać tym samym o swoje życie. Tematy poszczególnych plakatów to zbieranie deszczówki, oszczędzanie wody poprzez branie szybkiego prysznica, a nie kąpieli w wannie, zakręcanie wody podczas mycia zębów, eliminacja cieknących urządzeń w łazience i kuchni i uruchamianie pralki, tylko gdy jest pełna.
Projektowi towarzyszy strona internetowa https://www.bialacorkawisly.pl/. Tam można zobaczyć plakaty i przygotowane przez autorkę, na ich wzór, kolorowanki.
oprac. ek