Będzie jak w bajce

Wizualizacja Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej Wizualizacja Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej

Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej otrzyma milionowe wsparcie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa. Powstanie nowoczesna, interaktywna placówka korzystająca z dziedzictwa SFR.

Wiele lat trwały starania Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej o stworzenie w mieście Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. Do tej pory problemem były pieniądze. Od niedawna wiadomo, że przedsięwzięcie uda się sfinansować.

Koszt budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych to około 32 mln zł. W ubiegłym tygodniu okazało się, że budowa centrum znalazła się w gronie 20 zwycięskich projektów, na które Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przekazało dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli tzw. funduszy norweskich oraz budżetu państwa w ramach programu Kultura – Działanie 1: Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym. Pieniędzy z funduszy norweskich jest około 15 mln zł, reszta to wkład z budżetu państwa i budżetu miasta Bielska-Białej. Miasto przekazało także działkę pod budowę centrum.

- W tych bardzo smutnych, trudnych czasach, kiedy też mamy pewien problem z częścią naszej działalności – przede wszystkim tej edukacyjnej - wiadomość o przyznaniu nam funduszy norweskich jest wspaniała – komentuje dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej Andrzej Orzechowski. - Od wielu lat staramy się o budowę centrum. Wszystko zaczęło się wcześniej – od konkursu, od projektu, od realizacji pierwszego etapu. Natomiast na drugi etap, w którym partycypuje również nasze miasto - zarówno finansowo, jaki i materialnie, bo przekazało działkę pod budowę - właśnie zamknęliśmy budżet – dodaje z dumą dyrektor.

Centrum Bajki i Animacji będzie połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Powstanie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem oraz psem Reksiem. Zdaniem dyrektora studia, po ukończeniu budowy centrum Studio Filmów Rysunkowych będzie stało na dwóch silnych nogach: z jednej strony na produkcji filmowej, którą studio zamierza rozbudować, z drugiej zaś strony na rozrywce i edukacji medialnej, którą zapewni Centrum Bajki i Animacji.

- Centrum wpisze się w szlak spacerowy Bajkowe Bielsko-Biała. Miasto ma ogromny potencjał – tutaj powstała polska animacja, zrodziły się postacie znane wielu pokoleniom – bo już babcie i dziadkowie pamiętają z dzieciństwa Bolka i Lolka czy Reksia – mówi Andrzej Orzechowski.

Projekt Centrum Bajki i Animacji autorstwa Mirosława Nizio był gotowy już w 2017 roku. Wtedy, podczas specjalnej konferencji, autor koncepcji zaprezentował ją opinii publicznej. Centrum zostało zaprojektowane modułowo, co daje szansę na rozbudowę o kolejne postacie. W założeniu chodziło o to, aby na wzór zachodnich centrów filmowych, odwiedzające obiekt kolejne roczniki czy nawet ci sami wracający widzowie mogli za każdym razem zobaczyć coś nowego. A to, jak tłumaczy dyrektor SFR, będzie możliwe tylko wówczas, kiedy studio będzie w dalszym ciągu produkować nowe filmy, seriale i będzie ciągle wzbogacać centrum o nowe, bajkowe postacie.
- Powstały trzy lata temu projekt spełnia wszelkie nasze oczekiwania i nie będzie w nim żadnych zmian – dodaje Andrzej Orzechowski.

Zgodnie z koncepcją projektową, historyczny budynek Studia Filmów Rysunkowych zostanie połączony z nową częścią szklaną przewiązką. Szkło pokryje również najwyższą, dobudowaną do starego budynku kondygnację. Nowy budynek, w kształcie trójkąta, pomieści zasadniczą część muzealną. Projekt przewiduje również małe planetarium i salę kinową na 120 miejsc.

Całkowicie zmieni się otoczenie budynków. W ich sąsiedztwie pojawi się plac umożliwiający organizację imprez plenerowych, z amfiteatralnie ułożonymi schodami, a także rekreacyjna część zielona z atrakcjami dla dzieci i miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu. Będą też niezbędne zaplecze i parking oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Całość spoi ogrodzenie o wyglądzie perforowanej taśmy filmowej. Akustycznie i wizualnie od reszty otoczenia wydzieli to miejsce zieleń. Będzie dużo światła, a do wejścia zaprosi kolorowy świetlny napis. Elewacja nowego budynku i ogrodzenie będą białe, wnętrze części muzealnej – ciemne, grafitowe.

Plan na najbliższe miesiące jest taki, że na początku przyszłego roku ruszą przetargi do inwestycji, a następnie prace rozbiórkowe i budowlane. Przewidziany termin zakończenia budowy i otwarcia centrum to rok 2023, ale - jak zaznacza dyrektor A. Orzechowski - z powodu ogrom pracy, którą trzeba wykonać, będzie to bardziej koniec niż początek czy połowa 2023 roku.

- Zmienia się sposób animacji i sposób robienia filmów. Doskonale zdaję sobie sprawę, że świat daleko odszedł od wczesnej animacji disneyowskiej. Obecna animacja jest inna, bardziej wykorzystuje programy komputerowe. Podobnie jest też z muzyką. Ale warto, aby nowe pokolenia posłuchały np., jak grali The Beatles czy Led Zeppelin. Z bajkami jest tak samo – mamy Bolka i Lolka czy Reksia, a później, mam nadzieję, będziemy mieli nowe rzeczy naszego studia, które już będą się mniej lub bardziej odróżniały od tego, co było kiedyś. I w centrum będzie można prześledzić drogę, którą przeszła polska, a za nią też światowa animacja – podsumowuje Andrzej Orzechowski.

Emilia Klejmont