Będzie eklektycznie

Na zdjęciu Małgorzata Chełchowska, dyrektor BCKu podczas konferencji Dyrektorka BCKu Małgorzata Chełchowska, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

O nowym sezonie artystycznym w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej mówiła na ostatnim spotkaniu z dziennikarzami dyrektorka tej instytucji Małgorzata Chełchowska. Konferencja była też okazją do podziękowania za rok pracy z przedstawicielami mediów w mieście i regionie – ponad rok temu bowiem Małgorzata Chełchowska rozpoczęła kierowanie tą ważną placówką kultury w mieście. W końcu spotkanie stało się również pretekstem do oficjalnego przedstawienia Aleksandry Tarnawy - kierowniczki nowego, kulturalnego miejsca na mapie Bielska-Białej, czy Punktu 11 zlokalizowanego przy ul. 11 Listopada 24.

Jak dowiedzieliśmy się na samym początku, sezon, który już trwa, jest i będzie w Bielskim Centrum Kultury sezonem bardzo eklektycznym. Potwierdza to nawet pobieżne przejrzenie najbliższego programu artystycznego przygotowanego przez placówkę. Lada moment odbędą się bowiem koncerty Brodki i Zakopowera oraz Roberta Janowskiego, kolejne edycje Siesty w drodze z występem Richarda Bony, będzie Operetka z humorem, koncert największych szlagierów z operetek i musicali w wykonaniu Bogusława Morki, 25. Festiwal Kompozytorów Polskich, a także koncert zespołu Pablopavo i Ludziki oraz Katarzyny Groniec.

- Staramy się zadowolić gusta wszystkich bielszczan, nie tylko kulturą, muzyką czy wydarzeniami popularnymi, ale również kulturą wyższą, rzeczami, które są może trudniejsze, ale cudownie, że mają swoich odbiorców – mówiła Małgorzata Chełchowska.

Idąc właśnie śladem kultury wysokiej, BCK powraca w tym roku do festiwalowej formuły jeśli chodzi o 25. Festiwal Kompozytorów Polskich, który będzie trwał trzy dni, od 6 do 8 października. A wszystko we współpracy z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej i z Cavatina Hall.

- Jesteśmy jednostkami kulturalnymi i gramy do jednej bramki pod tytułem kultura w mieście, więc zdecydowaliśmy się, żeby jeden z koncertów odbył się w jakże pięknej Cavatina Hall, nie ujmując oczywiście urody sali BCK-u – tłumaczyła M. Chełchowska.

Przed publicznością BCK-u także festiwal Jesień Jazzowa. Wydarzenie odbędzie się w listopadzie i będzie trwało cztery dni. Warty odnotowania jest fakt, że to jubileuszowa, 20. edycja jednego ze świąt jazzu w mieście; przy tym mamy rok, kiedy przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańki, dyrektora artystycznego Jesieni Jazzowej i czwarta rocznica jego śmierci.

BCK stara się też wpisywać w trasy koncertowe polskich artystów. Stąd też  na scenie przy ul. Juliusza Słowackiego 27 wystąpią Zakopower – 21 października, zespół DeMono z koncertem opartym na twórczości Agnieszki Osieckiej - 14 października, Fisz Emade, ale również wspomniany już Bogusław Morka z repertuarem klasycznym – 29 września.

Wstępnie wiadomo też, jakie propozycje placówka przygotowała na noc sylwestrową. Już teraz możemy zdradzić, że odbędą się dwie imprezy – zewnętrzna, ale też wewnętrzna – w BCK-u, gdzie będzie można wziąć udział w koncercie opartym na muzyce klasycznej.

- W tym przypadku idziemy dwutorowo, żeby mieli co robić ludzie, którzy lubią marznąć, a ludzie, którzy lubią ciepło, również mogli miło, kulturalnie spędzić czas – żartowała dyrektorka.

Będą też koncerty między świętami; te zawsze cieszą się dużą popularnością. Między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem – jednego dnia (to idealna dla nich pora, bo będą w domu - w Milówce) dwa koncerty – kolędowy i z muzyką dla papieża, każdy inny, da zespół Golec uOrkiestra.

W przyszłym roku, ale ciągle tym sezonie artystycznym, BCK zaproponuje swojej publiczności nie lada gratkę. Będzie to koncert najlepszego składu Leszka Możdżera - Możdżer/Danielsson/Fresco. Już teraz pojawiają się głosy, że to zdecydowany hit sezonu, ale na szczegóły związane z organizacją tego wydarzenia musimy jeszcze poczekać.

W ramach koncertów dla wszystkich już 14 września w BCK-u, wraz ze swoim Acoustic Trio wystąpi Robert Janowski. Bilety jeszcze są dostępne. Miesiąc później placówka zaprasza na operetkę Księżniczka czardasza w ramach cyklu Operetka z humorem, wystąpi też Izabela Trojanowska, a innym razem koncert fortepianowy da Grzegorz Niemczuk.

W tym sezonie w BCK-u być może po raz pierwszy zagości również trochę koncertowego, nie performatywnego, hip-hopu. Ale szczegółów tej zapowiedzi też nie możemy jeszcze ujawnić.

- Ciągle będziemy coś mieszać, żeby to nie był jeden rodzaj muzyki, żeby każdy znalazł coś dla siebie – po raz kolejny eklektyczność sezonu podkreślała dyrektor.

Po repertuarze, przyszedł czas na przedstawienie zebranym kierowniczki Punktu 11 Aleksandry Tarnawy.

- Ola Tarnawa jest szefem nowo otwartego punktu – Punktu 11. To nowy punkt kulturalny na mapie naszego miasta, ma on między innymi przywrócić życie i energię ulicy 11 Listopada – oznajmiła Małgorzata Chełchowska.

- Rzeczywiście Punkt 11 działa, oficjalnie od kilku dni (od drugiego weekendu Dni Bielska-Białej, oficjalnie został otwarty 2 września, przyp. red.). To był ogrom pracy, który mam nadzieję został zakończony sukcesem. My tak to odbieramy. Bardzo się cieszymy, bo odbiór na zewnątrz jest bardzo pozytywny i to jest sukces – mówiła Ola Tarnawa. - Cały czas przychodzą do nas różni ludzie i pytają, co to jest ten Punkt 11. To największe osiągnięcie, że jest zainteresowanie, że widzimy ogromną potrzebę ożywienia ulicy 11 Listopada i tego, żeby coś tam zaczęło się dziać – dodała.

Pomysł jest taki, aby zarówno to miejsce, jak i ulica, przenikały się ze sobą.

- My jesteśmy częścią ulicy 11 Listopada i będziemy to pokazywać naszymi działaniami. Samo otwarcie było przekazem – chcieliśmy pokazać, jaki będziemy mieć charakter. Będzie to sztuka wysoka, ale dostępna. Chcemy żeby to była jakość, ale przekazywana w bardzo przystępny sposób. Wystawy, taniec na ulicy, muzyka na ulicy – tacy będziemy. Chcemy też zapraszać do siebie z pomysłami, z tym, co ludzie mają do zaoferowania, chcemy wspierać ich, podsycać zapał i dawać przestrzeń do tego, co można realizować w Punkcie 11 – kontynuowała O. Tarnawa.

Punkt 11 ma być więc takim inkubatorem dobrych pomysłów i ludzi. Jeśli ktoś będzie szukał kontaktu, żeby coś wspólnie zorganizować, to powinien udać się właśnie tam - po inspiracje, pomysły i ludzi do współpracy.

Punkt 11 przy ul. 11 Listopada 24 jest czynny od wtorku do czwartku od godziny 10.00 do 18.00, natomiast w piątek i w sobotę do godziny 20.00.

Na koniec chcemy zaanonsować jeszcze jedną propozycję BCK-u. Mianowicie, każdy kto chciałby mieć wpływ na repertuar przyszłego, koncertowego lata w naszym mieście, ma teraz taką okazję. Placówka wróciła bowiem do formuły plebiscytu na wykonawców, którzy mają wystąpić w przyszłym roku w Bielsku-Białej. Na wstępnie, do końca września, pod adresem mailowym glosuj@bck.bielsko.pl lub facebookowo – w komentarzach pod postami na profilu BCK o plebiscycie - BCK czeka na polskich lub związanych z naszym krajem wykonawców, których chcielibyśmy usłyszeć w mieście. 1 października placówka opublikuje listę zgłoszonych artystów. W drugim etapie będzie można oddać jeden głos na maksymalnie 4 artystów z jednego adresu mailowego. W trzecim etapie BCK opublikuje skróconą listę, na której znajdą się wszyscy wykonawcy, którzy wcześniej zdobyli co najmniej 10 głosów. Do 30 listopada będzie można głosować mailowo, również na glosuj@bck.bielsko.pl. Wyniki zostaną ogłoszone przed końcem roku.

W trakcie poprzednich plebiscytów ich uczestnicy zdecydowali o kilkudziesięciu artystach, którzy zagrali w Bielsku-Białej - wśród nich byli sanah, Agnieszka Chylińska, Dawid Podsiadło, Margaret, Lao Che i wielu innych.

Szczegóły wszystkich wydarzeń, które dzieją się w BCK-u, i bilety na te wydarzenia znajdziecie na https://www.bck.bielsko.pl/.

Emilia Klejmont