Bard, poeta, inżynier

Piotr Zemanek, fot. Książnica Beskidzka Piotr Zemanek prezentuje swój tomik

35-lecie twórczości poetyckiej świętował 23 czerwca w Książnicy Beskidzkiej bielski poeta i bard Piotr Zemanek. Autor czytał swoje wiersze i śpiewał skomponowane przez siebie utwory, akompaniując sobie na gitarze. 

Artystę, dobrze znanego w poetyckim środowisku Bielska-Białej, licznie zgromadzonej w Książnicy Beskidzkiej publiczności przedstawiła dr hab. Elwira Buszewicz prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspominała swoje pierwsze spotkania z Piotrem Zemankiem.

 – Poznaliśmy się w Heliotropie (teatrze poezji założonym w latach 70. XX w. przez Halinę Kubisz-Mułę w domu kultury mieszczącym się przy ul. Słowackiego 27 – przyp. red.). Ujrzałam tam 18-letniego młodzieńca z gitarą i byłam bardzo zła, że on przyszedł do Heliotropu wcześniej i już miał rolę – mówiła Elwira Buszewicz.

Jak widać, artystyczną duszą poeta był od lat młodzieńczych, z Teatrem Poezji Heliotrop odnosił sukcesy na krajowych oraz międzynarodowych festiwalach teatralnych. Jednak zawodowo związał się z bardzo realnymi zagadnieniami jako inżynier, absolwent Politechniki Krakowskiej i Łódzkiej oraz Uniwersytetu Śląskiego. 

Jako poeta zadebiutował w Informatorze Kulturalnym województwa bielskiego w 1986 roku. Jest laureatem 200 ogólnopolskich konkursów i nagród poetyckich, m.in. zdobył takie nagrody jak: Nagrodę Georga Trakla, Laur Sarbiewskiego, Pióro Pelikana, Złotą Buławę Hetmańską, Złoty Laur Podbeskidzia, Laur Dziewina, Srebrny Liść Chmielu, Złote Lubańskie Pióro, Złotą Wieżę Piastowską (dwukrotnie), Nagrodę Tyskiego Lata Poetyckiego, Bachanalii oraz wiele innych. Zwyciężał w slamach poetyckich, w których rywalizują poeci-performerzy, i turniejach jednego wiersza. Jest również laureatem konkursów piosenki poetyckiej i autorskiej. 

Swoje wiersze publikował w ponad 150 pokonkursowych antologiach poetyckich, a także czasopismach literackich, takich jak Akant, Topos, Tygiel, Znaj, Nestor, Szafa, Almanach Prowincjonalny, Tyski Magazyn Kulturalny czy Ciechanowskie Zeszyty Literackie. W 2014 roku ukazał się jego autorski zbiór wierszy Południk Greenwich, który został nagrodzony w drugim konkursie im. Henryka Berezy.

Piotr Zemanek jest też kompozytorem i wykonawcą autorskich piosenek poetyckich. Często eksperymentuje, poszukując nowych form komunikowania się z czytelnikiem, realizując autorski projekt Poemformance. 
Metafory, których pełne są wiersze Piotra Zemanka, Elwira Buszewicz określiła jako nieoczywiste, gęste, skupione i otwarte, dające szerokie możliwości interpretacyjne. Autor bardzo starannie przygotowuje swoje publikacji także od strony graficznej. Najnowsze – niewydane jeszcze dzieło poety to tomik Ciała mi(s)tyczne, pełen zabawy między słowem i obrazem, tekstem i grafiką. To bardzo świadoma autorska książka poetycka – jak ją określiła E. Buszewicz, odnosząca się do mitologii, ukazująca przemyślenia dojrzałego mężczyzny na temat miłości, kobiecości. Tomik ilustrują fotografie Bo Jaroszka – fotografującego poety – oraz Romana Hryciowa.

Na okolicznościowej wystawie w książnicy można było zobaczyć tomiki wierszy Piotra Zemanka oraz poezję zamieszczoną w antologiach, wydawnictwach konkursowych itp.

wag

Występ Piotra Zemanka
Piotr Zemanek śpiewa swoje piosenki w KB, fot. Książnica Beskidzka