Artysta jest argumentem

Na zdjęciu obraz Bez tytułu, 1984 Andrzej Szewczyk, Bez tytułu, 1984

Galeria Bielska BWA zaprasza dziś po południu na otwarcie retrospektywnej wystawy prac legendarnego śląskiego artysty Andrzeja Szewczyka. O godz. 17.00 po wystawie Artysta jest argumentem oprowadzi kurator Krzysztof Morcinek, na godz. 18.00 zaplanowano wernisaż.

Andrzej Szewczyk urodził się 16 marca 1950 roku w Szopienicach na Śląsku, zmarł 29 września 2001 roku w Cieszynie. W latach 1974−1978 studiował w Instytucie Wychowania Plastycznego w cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był jednym z najciekawszych polskich artystów powojennych, malarzem, rysownikiem, rzeźbiarzem, twórcą assemblages’y, akcji i environments, wybitnym pedagogiem. Sztukę traktował jako nieustający proces; próbował zmienić tradycyjne formy i struktury obrazu malarskiego. 
Wywarł olbrzymi wpływ na kształtowanie osobowości wielu artystów, historyków sztuki, kuratorów i przyjaciół
– pisze o Szewczyku na swojej stronie internetowej Galeria Bielska BWA.

Od 1977 roku był wiązany z warszawską Galerią Foksal. Wystawiał w kraju i za granicą. Stała ekspozycja prac artysty znajduje się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Od 2017 roku jedna z ulic w Cieszynie nosi imię Andrzeja Szewczyka. W styczniu 2005 na fasadzie kamienicy przy ul. Tadeusza Kościuszki 56 w Katowicach, w której mieszkał,

umieszczono pamiątkową tabliczkę.
Andrzej Szewczyk należy do grona laureatów Grand Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień, w 1992 roku zdobył Złoty Medal XXIX biennale. Wystawa Artysta jest argumentem będzie podsumowaniem jego bogatego dorobku artystycznego.

Na wystawie zostaną pokazane trzy prace artysty należące do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA:
Liście... Edgar Varese, 1994, technika własna: deska dębowa, damoza, wosk pszczeli, pigment, 185 x 19,5 cm
Pola Elizejskie - Hölderlin, 1990, technika własna: ścinki kredek, olej, damara, wosk pszczeli, sklejka, 152,5 x 126 cm
Bez tytułu, 1984, technika własna, ścinki kredek, płyta pilśniowa, 75,5 x 65,5 cm.

Krzysztof Morcinek, kurator wystawy, o Andrzeju Szewczyku:
(…) obdarzony niezwykłą wyobraźnią poetycką. Należał do artystów, który uprawiali sztukę czystą, niekomentującą doraźnej rzeczywistości, a wynikającą z egzystencji, z pytań stawianych wobec samego istnienia. Wielką rolę odgrywało w sztuce Szewczyka pismo (…). Nie widział istotnej różnicy między malowaniem, rysowaniem czy pisaniem. Należał do rodziny Poetów, choć nigdy nie napisał żadnego wiersza. Od Chlebnikowa po Wittgensteina – mówił – wszystko trzeba było poznawać przez literę. 

Wystawę, która potrwa do 30 października, oraz postać Andrzeja Szewczyka można poznać głębiej, uczestnicząc w przygotowanych przez galerię wydarzeniach towarzyszących. Będą to: 
oprowadzanie kuratorskie i wernisaż wystawy - piątek, 9 września, godz. 17.00, wstęp wolny;
oprowadzanie w języku ukraińskim - sobota, 10 września, godz. 17.00, wstęp wolny;
oprowadzanie dla rodzin z dziećmi - niedziela, 11 września, godz. 12.30, wstęp za 1 zł (dzieci do lat 7 bezpłatnie);
projekcja filmu Wierząc w przeżycie z wprowadzaniem kuratora - środa, 28 września, godz. 18.00, wstęp wolny.

r