24.02.2022 – rok później 

Na zdjęciu fragment jednego z plakatów Joanna Janowska, 24.02.2022, fragment plakatu

Spotkanie solidarnościowe z osobami, które cierpią w wyniku wojny prowadzonej przez Rosję, odbędzie się 24 lutego w świetlicy im. Kateryny Biłokur w Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24. 

Dokładnie 24 lutego 2023 roku mija rok od ataku Rosji na Ukrainę, kolejnego po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku. Dla wielu to trudna rocznica, niezatarte traumy, rozłąka z rodzinami. Dlatego tego dnia warto być razem z tymi, którzy w ubiegłym roku szukali schronienia przed wojną w Bielsku-Białej i pozostają tu do dzisiaj. 

W piątek, 24 lutego 2023 roku o godzinie 17.00 Galeria Bielska BWA zaprasza na spotkanie solidarnościowe w świetlicy im. Kateryny Biłokur w Willi Sixta, podczas którego odbędzie się koncert ukraińskich pieśni, czytanie poezji oraz otwarcie wystawy plakatów.

Wystawa pod hasłem Wojna w Ukrainie po raz pierwszy została zaprezentowana 3 czerwca 2022 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. Przedstawia prace studentów powstałe w pracowni komunikacji wizualnej pod kierunkiem prof. Michała Klisia, znakomitego artysty, grafika, twórcy plakatów. Autorzy prac byli wówczas studentami drugiego roku studiów na kierunku Architektura Wnętrz w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej.

Nelia Dudek, studentka, autorka plakatu, Ukrainka mieszkająca w Bielsku-Białej, pisze w katalogu wystawy Wojna w Ukrainie o plakatach i ich twórcach: Każda praca pokazuje, na ile intensywnie i w jaki sposób autor przeżywa tę sytuację. Każda praca warta jest wielkiej uwagi i osobnej refleksji. Moi koledzy ze studiów nie zostali obojętni. Chcę Wam, wszystkim Polakom, podziękować za wsparcie dla mojej Ojczyzny, za każde otwarte drzwi i serce, za każdą spakowaną paczkę na rzecz Ukrainy, za każdy gest!!! Jesteście wielkim narodem o dobrym i przyjaznym sercu!

Autorami prac na wystawie Wojna w Ukrainie są: Joanna Janowska, Nelia Dudek, Małgorzata Kulka, Alicja Sumper, Weronika Slek, Marek Ferfecki, Kinga Witoszek, Weronika Tora, Paulina Białek, Patrycja Błachut, Aleksandra Janik, Patrycja Borkowska, Kinga Łyczko, Kinga Witoszek, Justyna Kine, Kinga Gibas.

W czasie wieczoru będzie można wysłuchać muzyki i poezji. Pochodząca z Ukrainy Zoriana Grzybowska zagra na bandurze i zaśpiewa ukraińskie pieśni religijne i ballady historyczne, Artur Grzybowski będzie czytał fragmenty modlitw z biblijnej Księgi Judyty. Zdaniem autorów spektaklu, to właśnie Księga Judyty najpełniej oddaje sytuację Ukrainy AD 2022: – Nasz spektakl jest swoistym misterium, modlitwą o pokój w Ukrainie.

24 lutego 2023 rozpocznie się także kolejna odsłona aukcji charytatywnej na rzecz Ukrainy, tym razem prowadzona online. Licytacja dzieł artystek i artystów lokalnych środowisk artystycznych potrwa miesiąc. Szczegóły zostaną podane na stronie internetowej galeriabielska.pl w dniu rozpoczęcia aukcji. Poprzednia aukcja odbyła się stacjonarnie w Galerii Bielskiej BWA 28 sierpnia 2022 r. Zebrano wtedy blisko 10 tysięcy złotych, które przekazano na organizacje charytatywne w Ukrainie.

Galeria Bielska BWA zaprasza również na wystawę fotograficzną Czas utracony autorstwa Julii Ogińskiej – artystki fotografki pochodzącej z Ukrainy. Ekspozycja będzie dostępna w Klubokawiarni Aquarium od 6 do 25 marca br. Prezentowane fotografie będzie można zakupić, wspierając tym samym organizacje charytatywne w Ukrainie. Finisaż wystawy zaplanowano na 25 marca o godzinie 17.00, a jego zwieńczeniem będzie charytatywny pokaz filmu Limbo w reżyserii Mariny Nikitiny. Film opowiada o życiu dzieci w miasteczku Popasna w obwodzie Ługańskim, które w 2019 roku odwiedził francuski artysta Julien Malland. Stworzył tam mural na ścianie szkoły, częściowo zniszczonej przez rosyjską armię w 2014 roku. Podczas projekcji obecna będzie reżyserka. Film będzie pokazywany w języku ukraińskim, z polskimi napisami. Dochód ze sprzedaży biletów będzie przeznaczony na organizację charytatywną działającą w Ukrainie.

Wystawa plakatów Wojna w Ukrainie będzie dostępna do 31 marca w podziemiach Willi Sixta, natomiast wystawa fotograficzna Julii Ogińskiej Czas utracony zagości w Klubokawiarni Aquarium od 6 do 25 marca. Finisaż: 25 marca 2023, godzina 17.00. Po finisażu charytatywny pokaz filmu Limbo.

źródło: Galeria Bielska BWA

 

Na zdjęciu jedno ze zdjęć Julii Ogińskiej
Jedno ze zdjęć Julii Ogińskiej, Chwała Ukrainie, 2014 r.

 

Na zdjęciu plakat Joanny Janowskiej, 24.02.2022
Plakat Joanny Janowskiej, 24.02.2022