Zgłoś drzewo do konkursu

Na zdjęciu drzewo fot. Klub Gaja

Do 30 listopada br. Klub Gaja czeka na zgłoszenia w konkursie Drzewo Roku. Z nadesłanych propozycji jury wyłoni 16 drzew – finalistów, które głosami internautów zawalczą o tytuł Drzewa Roku 2021. Zwycięzca będzie polskim reprezentantem w konkursie europejskim Tree of the Year 2022.

Klub Gaja zachęca do zgłaszania drzew, z którymi wiąże się ciekawa historia lub legenda albo są one ważne dla lokalnej społeczności czy tylko jednej osoby. Drzewo może zgłosić każdy - osoby indywidualne, lokalne wspólnoty mieszkańców, grupy nieformalne i sąsiedzkie, organizacje pozarządowe, leśnicy, placówki oświatowe, urzędy miast i gmin, urzędy marszałkowskie i wojewódzkie, instytucje lub firmy. Aby to zrobić, wystarczy opisać historię drzewa w formularzu zgłoszeniowym i wraz ze zdjęciem przesłać ją na adres e-mailowy: swietodrzewa@klubgaja.pl

To 11. edycja konkursu. Dotychczas w finałach znalazło się ponad 150 drzew z całej Polski. Wśród nich były te najstarsze, cenne przyrodniczo i historycznie, zachwycająco piękne, ale także te wydawałoby się niepozorne, z którymi wiązały się wzruszające historie rodzin i pojedynczych ludzi. Często do konkursu zgłaszano drzewa, o które mieszkańcy toczyli nieustającą walkę, by nie zostały wycięte. Rozpropagowanie ich historii było ostatnią szansą na ich ocalenie.

- W konkursie Drzewo Roku odkrywamy drzewa najbardziej kochane, drzewa z opowieścią, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi. Drzewa zakorzenione w historii oraz tradycji, a także we współczesności. Konkurs jest też okazją do promocji swojej miejscowości, piękna przyrody oraz integracji lokalnej społeczności. Drzewa są naszymi przyjaciółmi. Warto je kochać i szanować – mówi założyciel i szef Klubu Gaja Jacek Bożek.

Na zgłoszenia Klub Gaja czeka do 30 listopada br. Jury konkursu do końca lutego 2021 r. wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku 2021. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas głosowania w czerwcu 2021 r. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w europejskim konkursie Tree of the Year 2022.

- W poprzednich edycjach konkursu polskie drzewa trzykrotnie stawały na europejskim podium. W 2017 roku Europejskim Drzewem Roku został dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, w 2013 roku platan z Kóz w woj. śląskim otrzymał 2. miejsce, a w 2014 roku na 3. miejscu uplasował się dąb Wybickiego z Będomina w woj. pomorskim. Mamy nadzieję, że kolejne polskie drzewa dołączą do tego zaszczytnego grona i będą znane w całej Europie – mówi koordynatorka konkursu Drzewo Roku z Klubu Gaja Jolanta Migdał.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć pod adresami: www.drzeworoku.pl i www.swietodrzewa.pl i www.treeoftheyear.org
Formularz zgłoszeniowy można pobrać pod adresem: http://swietodrzewa.pl/?page_id=1673

Drzewo Roku to ogólnopolski konkurs organizowany przez Klub Gaja od 2011 roku. Plebiscyt propaguje postawy szacunku dla przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Zwycięzca krajowego plebiscytu reprezentuje w następnym roku nasz kraj w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku (Tree of the Year).

Zwycięzcy poprzednich edycji Drzewa Roku:
2020 – lipa św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej (woj. podkarpackie)
2019 – bez czarny w Rzeszowie (woj. podkarpackie)
2018 – Klęczące drzewo w Krasnymstawie (woj. lubelskie)
2017 – topola Helena w Helu (woj. pomorskie)
2016 – dąb Józef w Wiśniowej (woj. podkarpackie) – 1. miejsce w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2017
2015 – dąb Bolko w Hniszowie (woj. lubelskie)
2014 – dąb Słowianin w Dębinie (woj. dolnośląskie)
2013 – dąb Wybickiego w Będominie (woj. pomorskie) – 3. miejsce w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2014
2012 – platan w Kozach (woj. śląskie) – 2. miejsce konkursie Europejskie Drzewo Roku 2013
2011 – dąb Grot w Dęblinie (woj. lubelskie)

źródło: Klub Gaja
oprac. ek

plakat