W trosce o czyste powietrze

Na zdjęciu warsztaty dla uczniów fot. Fundacja Ekologiczna Arka

Cztery dni aktywności, dziesięć miejscowych szkół, trzystu przeszkolonych uczniów i ekologiczny happening – tak w liczbach wyglądały aktywności w Galerii Sfera zorganizowane z okazji Dnia Czystego Powietrza. Pracownicy Fundacji Ekologicznej Arka podzielili się z uczniami placówek oświatowych z Bielska-Białej wiedzą na temat sposobów ograniczania emisji dwutlenku węgla i troski o czystsze powietrze.

Dzień Czystego Powietrza to ogólnopolska akcja Fundacji Arka, realizowana od 2005 roku w dniu 14 listopada. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ zazwyczaj właśnie w tym miesiącu rozpoczyna się w naszym kraju sezon grzewczy, który ma negatywny wpływ na jakość powietrza w miastach.

- Kryzys klimatyczny stawia przed nami niespotykane wcześniej wyzwania. Każdy musi włączyć się do zmian, szczególnie, że Polska należy do krajów o najniższej jakości powietrza. Problem ten w ogromnym stopniu dotyczy dzieci, które mogą dotkliwiej odczuwać jego skutki w przyszłości. Negatywny wpływ smogu na zdrowie, jak i inne skutki zanieczyszczenia środowiska mogą odbić się na całym ich dorosłym życiu. Dlatego już od najmłodszych lat chcemy uczyć je dbałości o naszą planetę, aby tą wiedzą dzieliły się również ze swoimi rodzicami i bliskimi – mówi prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz.

Z tego powodu w dniach 14-17 listopada Fundacja Arka wraz z partnerem akcji - Galerią Sfera - zorganizowali szereg aktywności dla młodych mieszkanek i mieszkańców Bielska-Białej. Wszystko zaczęło się 14 listopada od akcji edukacyjnej, podczas której uczniowie szkoły im. Władysława Kopalińskiego uświadamiali społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska ma palenie śmieci i innych trujących opałów w piecach domowych.

300 przeszkolonych uczniów podczas 3 dni warsztatów

W kolejnych dniach akcji organizatorzy przygotowali specjalne warsztaty, w trakcie których dzieci i młodzież poszukiwały odpowiedzi na pytania: jakie problemy dla naszego zdrowia stwarza zanieczyszczone powietrze oraz co możemy zrobić, aby poprawić jego jakość?

Jak się okazało, placówki oświatowe bardzo pozytywnie zareagowały na tę inicjatywę i licznie wzięły w niej udział. W zajęciach uczestniczyło aż 300 uczniów z dziesięciu lokalnych szkół. Wśród nich były Szkoły Podstawowe: 2, 3, 4, 9, 18, 20, 25, 27, Szkoła Podstawowa Oxford oraz Technikum Samochodowe w Bielsku-Białej. Warsztaty odbyły się w nieprzypadkowym miejscu, a mianowicie w Tlenodajnii, wyjątkowej strefie w Galerii Sfera, która powstała we współpracy z Fundacją Arka.

- Tlenodajnia to specjalna przestrzeń w naszej galerii, można znaleźć w niej gatunki roślin rekomendowane przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA, które najlepiej oczyszczają powietrze. Cieszymy się, że właśnie w tym miejscu mogliśmy przez te kilka dni gościć dzieci oraz młodzież z lokalnych szkół i zachęcać je do świadomego dbania o jakość powietrza dookoła nas. Dla Galerii Sfera temat ten jest bardzo istotny, dlatego angażujemy się w stałe działania mające wpływ na zwiększenie świadomości lokalnych mieszkańców m.in. w zakresie idei drugiego obiegu przedmiotów. Potwierdzają to już nasze inne kultowe cykliczne akcje, jak Książka wspiera bohatera czy Zabawki ratują zwierzaki, które pozwalają zebrać tysiące książek i zabawek oraz przynieść realne wsparcie finansowe dla miejscowych instytucji oświatowych oraz fundacji – mówi marketing manager Galerii Sfera Dagmara Gąsiorek.

Aktywności dla czystego powietrza

Jaki był przebieg warsztatów? Najpierw omówiona została kwestia wyboru maski antysmogowej z odpowiednim filtrem HEPA. Następnie uczestnicy dowiedzieli się, jakie działania mogą podjąć, aby zmniejszać poziom zanieczyszczeń w swoim codziennym życiu. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się takie jak: segregacja odpadów, wybór transportu publicznego, jazda na rowerze, spacer, sadzenie drzew czy jedzenie lokalnie produkowanych produktów spożywczych, co również ma istotny wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. Na sam koniec przedstawione zostały również porady dotyczące domowej oczyszczalni powietrza, czyli stworzenia własnej małej tlenodajni. Można ją przygotować ze specjalnych roślin takich jak: epipremnum złociste, palma Areka czy sansewieria gwinejska.

Jak podkreślają organizatorzy, ważne, aby najmłodsi zainteresowali domowników poruszanymi nawykami i wspólnie wdrożyli je w życie. Nawet małe działania mogą przerodzić się w korzyści dla nas wszystkich i dla dobra planety.

źródło: Galeria Sfera