W imię najwyższych wartości

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Sylwester Borkowski

Niedawno w Pałacu Czeczów w Kozach odbył się pokaz filmu pt. W imię najwyższych wartości. Ten niezwykły film, którego twórcami są Piotr Augustynek i Krzych Ridan, opowiada o zmaganiach rodziny Bobów, która za czasów PRL-u walczyła o edukację domową swoich dzieci.

Warto przypomnieć, że główna bohaterka filmu - Danuta Boba - jest bielszczanką wpisaną do Księgi Zasłużonych dla Miasta Bielska-Białej. Z tego powodu w premierze wzięli udział wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Piotr Ryszka i dyrektor Biura Rady – Danuta Brejdak. Złożyli oni gratulacje twórcom filmu a przede wszystkim jej bohaterom, przekazując życzenia i kwiaty na ręce nestorki rodu – 102-letniej Danuty Boby.

Gości zebranych w Pałacu Czeczów w Kozach przywitał dyrektor koziańskiego Domu Kultury Marek Małecki, spotkanie prowadziła Bożena Boba-Dyga, o filmie opowiadali jego twórcy Piotr Augustynek i Krzych Ridan. Wydarzenie uświetnił swoim występem Jan Oberbek. Na zakończenie Magdalena Giercarz-Borkowska zaprezentowała książkę pt. Edukacja domowa - od tradycji ku współczesności.
Dzień po prapremierze filmu swoimi wrażeniami podzielił się krakowski pisarz i podróżnik Paweł Daniel Zalewski. 
Wczorajszy wieczór okazał się magiczny. W Dworze Czeczów w Kozach zebrała się rodzina Bobów. Cztery pokolenia ludzi niezłomnych, osobowości obdarzonych licznymi talentami. (…) Film opowiada o nauczaniu domowym pięciorga dzieci państwa Bobów. Nauczaniu z pominięciem szkoły, prowadzonym wbrew wszystkiemu i z narażeniem życia w latach stalinizmu i dziesięcioleciach komunistycznego reżimu. Czytam właśnie książkę "Nie zaczęło się od ciebie". Wczorajsze spotkanie okazało się kolejnym elementem układanki, w której główną rolę gra nieprzerwana nić rodzinna: doświadczenia przodków i wpływ ich traum i zwycięstw na nasze życie. Dla mnie była to lekcja o Rodzinie, wychowaniu, genach, niezłomności i wierności ideałom - pisał Paweł Daniel Zalewski. 


W imię najwyższych wartości to średniometrażowy film dokumentalny ze scenami fabularyzowanymi; reżyseria i zdjęcia Piotra Augustynka, dźwięk i montaż Krzycha Ridana, muzyka Jana i Bogusławy Oberbeków, produkcja Stowarzyszenie Filmowe Trzeci Tor.
Zwiastun filmu https://www.youtube.com/watch?v=Weh77FjzcMs

JacK