Trwa 23. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki

Na zdjęciu stojący ludzie fot. organizator

Tegoroczny 23. Beskidzki Festiwal Nauki i trwa już od niedzieli 14 maja i potrwa jeszcze do 27 maja. W tym roku odbywa się on na terenie Bielska-Białej i Żywca.

Hasłem przewodnim festiwalu jest: Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć. Ponieważ Parlament RP ustanowił 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika, podczas festiwalu pojawia się sporo mocnych akcentów astronomicznych. 
Festiwal w tym roku ma częściowo charakter piknikowy. Za nami już piknik w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej, a przed nami kolejny, który odbędzie się 21 maja pod Zamkiem w Żywcu. 

Piknik naukowy 14 maja w Parku Słowackiego cieszył się dużym zainteresowaniem. Widzowie obejrzeli pokazy animatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Warsztaty prowadził Stanisław Łoboziak, jeden z finalistów zeszłorocznego konkursu Popularyzator Nauki w kategorii animator. Dr Maciej Bujakowski opowiadał o historii Bielska-Białej widzianej z okna Małego Fiata. Było plenerowe planetarium oraz liczne pokazy, warsztaty i zajęcia naukowe dla dzieci prowadzone przez pracowników i studentów ATH.
Dzisiaj w kampusie ATH odbędzie się 9. Beskidzkie Dyktando. Cały dzień jest specjalnie dedykowany uczniom szkół średnich. Zaplanowano wykład profesora Jerzego Bralczyka oraz red. Michała Ogórka. Dla miłośników podróży punktem obowiązkowym będzie spotkanie z Piotrem Kilianem, który w marcu br. jako pierwszy na świecie przebył w dwie strony grenlandzki szlak Arctic Circle Trail.

Natomiast w niedzielę 21 maja festiwal zagości w parku między zamkami w Żywcu. Tam w godz. 11.00-17.00 zaplanowano pokazy animatorów z Centrum Innowacyjności Młyn Wiedzy w Toruniu, prezentację prac uczniów żywieckich szkół średnich oraz pokazy, warsztaty i zajęcia naukowe dla dzieci prowadzone przez pracowników i studentów ATH.


JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie