Sprzątają góry

Na zdjęciu uczestnicy sprzątania i worki ze śmieciami fot. #OdysejaGórska

Szósty etap akcji edukacyjnej #GórskaOdyseja w ramach kampanii #MniejPlastiku odbędzie się w najbliższy weekend w naszym regionie. Przed uczestnikami 45-kilometrowa trasa przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego od Węgierskiej Górki do Skoczowa. W wędrówce i akcji sprzątania gór mogą wziąć udział wszyscy chętni.

Wędrówka rozpocznie się 11 czerwca w Węgierskiej Górce, marsz zakończy się 12 czerwca w Skoczowie. Organizatorzy zapraszają do udziału i wspólnej akcji sprzątania wszystkich chętnych. Zgłoszenia chęci przyłączenia się do akcji oraz miejsc, które powinny zostać oczyszczone ze śmieci, można dokonywać pod adresem email: gorska.odyseja@gmail.com.

Plan na akcję!
Wymarsz odbędzie się w najbliższy piątek, 11 czerwca, z Węgierskiej Górki. Zbiórka o godzinie 5.00 rano na Moście Zakochanych nad rzeką Sołą. Zebrani powędrują czerwonym szlakiem na szczyt Magurki Wiślańskiej, dalej przez schronisko Skrzyczne do Szczyrku (cała trasa zajmie około sześciu godzin). Gdyby ktoś chciał dołączyć, to może wyjść ze Szczyrku naprzeciw, niebieskim szlakiem wzdłuż kolei linowej na Skrzyczne.

W sobotę organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w akcji sprzątania w Szczyrku. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 na parkingu przy pętli autobusowej w Szczyrku Biłej (tu można zostawić samochody). Stamtąd uczestnicy pójdą szlakiem zielonym na Klimczok, a wrócą szlakiem czerwonym i żółtym przez przełęcz Karkoszczonka. Dystans tej pętli to ok. 6,5 km z przewyższeniem ok. 460 m. Przejście całej trasy zajmie około 3,5 godziny. Chętni nie muszą schodzić z Klimczoka do Szczyrku, tylko - wraz z pomysłodawcą akcji Dominikiem Dobrowolskim - mogą pomaszerować dalej żółtym szlakiem w kierunku Skoczowa. To tylko pięć godzin marszu.

Szósty etap #GórskiejOdysei w naszym regionie poprzedzi 12 czerwca o godzinie 10.00 konferencja prasowa na parkingu przy pętli autobusowej w Szczyrku Biłej.

– Nasza planeta potrzebuje nas do walki z zaśmieceniem – apeluje Dominik Dobrowolski.

#GórskaOdyseja – to 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów, który ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Trasa podzielona jest na dziesięć etapów. W wybrany weekend w każdym miesiącu (od stycznia do października 2021 r.) grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokonuje każdorazowo kilkadziesiąt km. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów.

Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

oprac. ek

Na zdjęciu Dominik Dobrowolski
Na zdjęciu Dominik Dobrowolski

 

Na zdjęciu dziewczynka zbiera śmieci

 

Na zdjęciu uczestnicy sprzątania gór
fot. #OdysejaGórska