Sportowa niedziela najmłodszych

na zdjęciu dzieci fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Wielkie zaangażowanie na boisku i gorący doping na trybunach – tak w skrócie można opisać to, co działo się 6 listopada w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Karbowej 26 w Bielsku-Białej. W obiekcie około 250 przedszkolaków z miasta i okolicznych miejscowości rozegrało turniej minipiłki nożnej Przedszkoliada jesień – 2022. Na pewno nie zabrakło emocji, uśmiechów i bardzo, bardzo dobrej zabawy, ale też profesjonalnego podejścia do zmagań.

Takie turnieje minipiłki nożnej dla przedszkolaków w Bielsku-Białej to już tradycja. Edycja wiosenna odbywa się na stadionie piłkarskim przy ul. Młyńskiej, jesienią właśnie w hali pod Dębowcem. W tym roku odbył się już 16. turniej.

Wydarzenie otworzył prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, a wszystko rozpoczęło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego.

- Dzieciaki są po prostu wspaniałe. Cieszę się, że szesnasty raz, po paru przerwach związanych z pandemią, może odbyć się ta jesienna edycja Przedszkoliady. Sport należy krzewić od małego, staramy się to robić w mieście, ale witam też przedszkola spoza miasta – naszych sąsiadów. Prawie ćwierć tysiąca dzieciaków – to jest naprawdę liczba, która robi wrażenie. Mam nadzieję na wspaniałą sportową niedzielę tutaj. Życzę wszystkim niezapomnianych wrażeń, wielu emocji, zero kontuzji i żeby wygrali wszyscy, bo sam udział w turnieju to jest wspaniała sprawa – mówił prezydent. – 16. Przedszkoliadę uważam za otwartą. Będzie się działo - dopełnił formalności Jarosław Klimaszewski.

Później ruszyły zmagania na czterech specjalnie do tego przygotowanych miniboiskach. Każdy mecz trwał osiem minut i odbywał się w systemie każdy z każdym. Biegającym za piłką dziewczynkom i chłopcom kibicowali licznie zgromadzeni na trybunach rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i znajomi. Duże wrażenie robiły też dziewczynki z Przedszkoli nr 35 i 49, które na ten dzień wcieliły się w rolę cheerleaderek. Dzięki takiemu dopingowi impreza miała nie tylko niepowtarzalną atmosferę sportowego, piłkarskiego święta, ale również wydarzenia integrującego całe rodziny.

Po zakończeniu uczestnicy turnieju z dumą przyjmowali okolicznościowe medale, puchary i dyplomy. Każdy przedszkolak, jeszcze przed rozgrywkami, otrzymał kolorową koszulkę z logo turnieju. Warto dodać, że specjalne nagrody powędrowały do Przedszkoli nr 14 i 24, które zgłosiły najwięcej dziewczynek – zawodniczek.

Zmaganiom towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Najmłodsi, którzy akurat nie grali na boisku, mogli zmierzyć się w minikoszykówce, unihokeju, ale też wykonać przeróżne twory z materiałów z recyklingu razem z pracownikami Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego, był też pokaz żonglerki piłką, występ taneczny i konkurs sprawnościowy dla dorosłych. Także każdy znalazł coś dla siebie.

W turnieju wystąpiły Przedszkola z Bielska-Białej nr 39, 49, 8, 14, 28, 2, 33, 42, 54, 17, 32, 43, 51, 41, 35, 24, 38, 15, 9, a także Przedszkole Integracyjne nr 2, przedszkola z Czechowic-Dziedzic, Łodygowic, Bystrej i Mazańcowic.

Organizatorami Przedszkoliady byli - miasto Bielsko-Biała, UKS Akademia Sportu Bielsko-Biała i Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Emilia Klejmont