SiejeMY Słońce

Na zdjęciu dzieci z sadzonkami słoneczników w rękach fot. Fundacja Ekologiczna ARKA

Kolejna ogólnopolska inicjatywa Fundacji ekologicznej ARKA. Tym razem członkowie stowarzyszenia będą rozdawali nasiona i sadzonki słoneczników. Wszystko zaplanowano na 22 maja na godz. 14.00 przy pomniku Reksia przy ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej.
Przechodnie, zachowując zasadę dystansu społecznego, będą mogli zabrać sobie przygotowane sadzonki i kopertę z nasionami tych pięknych roślin.

Akcja ma promować proste działania ekologiczne, w szczególności skupione na pomocy pszczołom i ptakom. ARKA chce popularyzować zakładanie ekologicznych ogrodów owocowo-warzywnych. Produkując owoce i warzywa we własnym ogrodzie w sposób przyjazny dla środowiska mamy zdrowszą żywność i ogromną satysfakcję.

W ramach programu powstanie prosta strona internetowa z mapą posadzonych słoneczników, pakiety edukacyjne dla szkół i przedszkoli, a w szczególności realizowane będą przestrzenne działania promocyjne w centrach miast.

Inicjatorzy programu będą zachęcali placówki oświatowe do tworzenia niewielkich miejsc przyjaznych ludziom, zwierzętom i przyrodzie, ogrodów dla pszczół i innych zapylaczy, ptaków, w których będą sadzone wyhodowane wcześniej słoneczniki.

Podsumowanie programu odbędzie się we wrześniu podczas Święta Słonecznika poprzez organizację barwnych pochodów, happeningów, wystaw zdjęć oraz ogólnopolski konkurs.

 

OWOCE i WARZYWA to źródło witamin i związków mineralnych niezbędnych do zdrowego życia.

OGRÓD to miejsce odpoczynku, wytchnienia.

WŁASNY OGRÓD OWOCOWO-WARZYWNY to ogromne korzyści dla całego/całej ciebie (Twojego ducha i ciała!) i dla całej dzikiej przyrody!

Żeby żyć musimy się odżywiać. Zdrowe jedzenie jest bardzo ważne, a ogród może być miejscem bardzo pięknym. Ogród owocowo-warzywny może być piękny i pożyteczny. Do zakładania takich ogrodów zachęca Fundacja Ekologiczna ARKA. Założenie własnego ogrodu i doglądanie go, to doskonały pretekst do rozmów o tym czym się karmimy, do czego służy nam jedzenie, czym jest wszechobecna konsumpcja, co to jest rolnictwo przemysłowe i w jaki sposób niszczy środowisko naturalne poprzez ograniczanie bioróżnorodności. Własnoręczne wysianie warzyw, posadzenie drzew i krzewów owocowych pokaże dzieciom, że pokarm to nie tylko sterylnie zapakowane, krzyczące sztucznymi barwami produkty w supermarketach, ale część świata przyrody, którą możemy wykorzystywać z poszanowaniem jej zasad. Własny ogród owocowo-warzywny może stać się oazą, ale także pracownią naukową w plenerze.

Akcja organizowana jest w ramach programu aktywnej edukacji ekologicznej ZIELONA RĘKA, w którym już uczestniczy ponad 500 tysięcy osób - www.zielonareka.pl.

Partnerami programu Zielona Ręka są: Grupa Kęty, Aluprof, CBRE, Galeria Sfera, Miasto Bielsko-Biała.

Akcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.