Robią to, co kochają

Na zdjęciu Bielska Szkoła Przemysłowa - budynek Bielska Szkoła Przemysłowa, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

O kim mowa? O uczennicach – projektantkach mody z Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz pracować ani jednego dnia przez całe życie – głosił Konfucjusz.

Czy istnieje praca idealna, dająca jednocześnie satysfakcję zawodową oraz poczucie bycia potrzebnym? Z pewnością znajdziemy wiele osób, które otwarcie przyznają, że uwielbiają swoją pracę i żyją z przeświadczeniem, że bez nich świat byłby trochę mniej ciekawy. Zawody kreatywne, do których należy projektowanie mody bez wątpienia czynią świat barwniejszym i bardziej interesującym. Projektantki mody z Bielskiej Szkoły Przemysłowej dostarczają nie tylko wrażeń estetycznych, ich sukcesy w międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach dla młodych projektantów i kreatorów mody są godne uwagi i dowodzą, że będąc na początku swojej kariery zawodowej, już kochają to co robią.

Miniony rok szkolny był bardzo twórczy dla młodych bielskich projektantek. W styczniu odbyło się rozstrzygnięcie pierwszego etapu Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Projektantów Kreacje Prowokacje w Radomiu. Zainteresowanie konkursem, jak piszą organizatorzy, przerosło oczekiwania. Wpłynęło 68 kolekcji z 16 szkół z całej Polski. Poziom nadesłanych prac był wysoki, a wybór trudny. Po burzliwych obradach, komisja wybrała finałowe kolekcje. Zgodnie z regulaminem do finału kwalifikuje się 10 kolekcji, jednak w dwóch przypadkach kolekcje otrzymały taką samą liczbę punktów. Decyzją przewodniczącej komisji, tym razem do finału weszło 12 kolekcji w tym dwie z Bielskiej Szkoły Przemysłowej: Dychotomia koła Natalii Kwiotek z klasy IV TM oraz Transparentność warstw duetu Olga Filipowicz i Joanna Zacny z klasy III TM. Gala finałowa, na której zaprezentowane zostały uszyte kolekcje, odbyła się w maju.

Oliwia Baścik z klasy 2 TM oraz Natalia Kwiotek z klasy 4 TM zakwalifikowały się do finału 18. edycji Małej pętelki Konkursu dla Młodych Krawców i Projektantów im. Małgorzaty Zaręby w Poznaniu. Autorki zmierzyły się z tematem Formalnie - nieformalnie, moda home office i przygotowały kolekcje, które dobrze sprawdzają się w domowym zaciszu - przed ekranem komputera, kiedy chcemy zachować komfort noszenia bez rezygnacji z oficjalnego charakteru. Uczennice musiały przesłać minutowy filmik prezentujący mini pokaz mody. Oliwia przedstawiła kolekcję uszytą z czarnych i białych sześciokątów i zatytułowała ją Czarny kontra biały natomiast Natalia pokazała kolekcję składająca się z bluzek z iluzjonistycznymi niby kołnierzami, odważnymi spodniami i spódnicą Klasyczna wygoda. W konkursie udział brały również Martyna Naściszewska z klasy 2 TM, Karolina Rogóż z klasy 3 TM oraz Wiktoria Matuszyńska z klasy 4 TM. Finał konkursu miał miejsce w kwietniu - kolekcja Natalii Kwiotek zdobyła wyróżnienie.

Już po raz 10. odbył się Ogólnopolski Konkurs Kreowania Ubioru w Warszawie. Uczennice z technikum przemysłu mody Julia Naglik oraz Natalia Kwiotek z klasy 4TM zdobyły wyróżnienia w finałowych zmaganiach. Julia zaprezentowała czarną aksamitną sukienkę z efektownymi rękawami i haftowanym perłami gorsetem, natomiast Natalia błękitną tiulową sukienkę koktajlową, też z gorsetem, tym razem misternie dekorowanym. Tegoroczny tytuł brzmiał Siła jednego koloru i uczynił z koloru motyw przewodni, nadając mu rangę przywodzenia uwagi jak i moc terapeutyczną - pobudzając lub kojąc zmysły. Młode projektantki odważnie zmierzyły się z zadaniem, prezentując swoje oryginalne projekty.

W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Alicja w Krainie Czarów w Raciborzu udział wzięło 906 uczestników z Polski oraz z Litwy. Weronika Stachura z klasy III OM przygotowała ilustrację Alicja w Magicznym Ogrodzie i zajęła drugie miejsce w kategorii praca komputerowa. Przedmiotem konkursu było wykonanie ilustracji do powieści Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carolla, którego 190. rocznica urodzin przypada w tym roku. Według organizatorów prace najczęściej przedstawiały tytułową bohaterkę, kota z Cheshire, Kapelusznika oraz Królową Kier. Weronika była jedyną reprezentantką Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Cieszy fakt, że uczennica kierunku modowego tak sprawnie posługuje się programami graficznymi.

Także w kwietniu w Teatrze Miejskim w Lesznie odbył się uroczysty finał 4. Ogólnopolskiego Konkursu Dla Młodych Projektantów i Krawców Szmaragdowy Guzik. Finaliści z 14 szkół zaprezentowali projekty, będące odpowiedzią na temat przewodni konkursu - Pamięć rzeczy, czyli cyrkulacja i personalizacja w modzie. Moda obiegu zamkniętego jest jedną z ważniejszych kwestii, nad którymi pochyla się przemysł odzieżowy. Kluczową kompetencją projektanta staje się więc dostrzeganie potencjału w rzeczach, w których inni widzą tylko śmieci. Bielską szkołę reprezentowało 12 projektantek, które przygotowały bardzo oryginalne projekty, starając się wtórnie wykorzystać to, co dla wielu z nas jest tzw. odpadem odzieżowym czy niepotrzebną rzeczą. Pojawiły się zalegające na dnie szafy koronki koniakowskie, zużyty jeans oraz niekonwencjonalne materiały, takie jak: folia, zawleczki z puszek po napojach, resztki skórzanych torebek czy gazety. Jury, pod przewodnictwem Magdy Hasiak, projektantki mody i właścicielki marki modowej, postanowiło przyznać II miejsce Oldze Filipowicz z klasy III TM oraz indeks do Fashion School w Poznaniu.

Olga zaprezentowała komplet składający się z topu wykonanego z 400 metalowych zawleczek z puszek, tiulowej bluzki oraz oryginalnej plastikowej spódnicy pokrytej wieloma kieszeniami, w których znajdowały się przedmioty z dzieciństwa szczególnie bliskie autorce. Uzupełnienie stylizacji dopełniały ochraniacze na piszczele oraz torebka kopertówka wykonane z opakowań po papierosach oraz biżuteria z kapsli.

Wyróżnienie powędrowało do Agnieszki Kreis z klasy III TM, autorki skomplikowanej sukienki wykonanej z resztek odzyskanego jeansu i metek z ubrań fast fashion. Atrakcyjnym dodatkiem był kapelusz, który przeistaczał się w funkcjonalną torebkę. Kolejne wyróżnienie jury przyznało Angelice Szarek z klasy III TM, projektantce stroju w całości wykonanego z gazet. Komisję konkursową ujęła precyzja i dbałość o szczegół m.in. buty pokryte wzorem z gazet. Julia Naglik z klasy IV TM zdobyła wyróżnienie, prezentując dwa modele: jeden wykonany z koronek koniakowskich połączonych lnianymi elementami utrzymany w stylu boho, drugi nawiązujący do kubistycznego malarstwa Pabla Picassa składający się z nieregularnych geometrycznych kształtów materiału utrzymany w różnych kolorach i fakturze. Wyróżnienie przyznano także Wiktorii Bagier z klasy III TM za komplet, który wykonała ze skórzanych elementów pochodzących ze starych damskich torebek oraz spódnicy z kolorowych plastikowych nakrętek. Nagrodami dla wyróżnionych projektantek były wartościowe zaproszenia na kursy konstrukcji i modelowania ubioru w prestiżowych pracowniach mody w Poznaniu. Przyznano również, po raz pierwszy, nagrodę specjalną dla najbardziej oryginalnej pracowni projektowania biorącej udział w konkursie. Powędrowała do Bielskiej Szkoły Przemysłowej w postaci bonu o wartości 1.000 złotych. Projektantkom towarzyszyły modelki, które bardzo zaangażowały się w swoją pracę. Uwadze jury nie umknął perfekcyjnie i stylowo przygotowany makijaż, nad którym czuwała Zuzanna Miernik z klasy III TM. Otuchy dodawała także obecność koleżanek z klasy, które wzięły udział w wycieczce naukowej do Wrocławia i Leszna.

Ewa Fodczuk

oprac. ek

 

Wyróżniona kolekcja w konkursie Mała Pętelka pt. Klasyczna wygoda Natalii Kwiotek z kl. IV TM
Kolekcja pt. Klasyczna wygoda Natalii Kwiotek z kl. IV TM wyróżniona w konkursie Mała Pętelka 

 

Kolekcja pt. Czarne kontra białe Oliwii Baścik z kl. II TM
Kolekcja pt. Czarne kontra białe Oliwii Baścik z kl. II TM

 

Ilustracja do książki Alicja w krainie czarów, II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym w Raciborzu dla Weroniki Stachury z kl. III OM
Ilustracja do książki Alicja w krainie czarów, drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym w Raciborzu dla Weroniki Stachury z kl. III OM

 

Agnieszka Kreis z kl. III TM w prezentuje wyróżniony model. Konkurs Szmaragdowy guzik
Agnieszka Kreis z kl. III TM prezentuje wyróżniony model - konkurs Szmaragdowy Guzik

 

Angelika Szarek z kl. III TM w prezentuje wyróżniony model. Konkurs Szmaragdowy guzik
Angelika Szarek z kl. III TM prezentuje wyróżniony model - konkurs Szmaragdowy Guzik

 

Nagrodzony II miejscem model Olgi Filipowicz z kl. III TM prezentuje Maria Maciejewska. Konkurs Szmaragdowy guzik
Nagrodzony drugim miejscem model Olgi Filipowicz z kl. III TM prezentuje Maria Maciejewska - konkurs Szmaragdowy Guzik

 

Wyróżniony model Julii Naglik z kl. IV TM prezentuje Natalia Kwiotek. Konkurs Szmaragdowy guzik
Wyróżniony model Julii Naglik z kl. IV TM prezentuje Natalia Kwiotek - konkurs Szmaragdowy Guzik

 

Renata Kupsch z Fashion School, Olga Filipowicz laureatka II miejsca w konkursie Szmaragdowy Guzik oraz modelka Marysia Maciejewska
Renata Kupsch z Fashion School, Olga Filipowicz laureatka drugiego miejsca w konkursie Szmaragdowy Guzik oraz modelka Marysia Maciejewska