Przedszkole nr 4 z nagrodą

Na zdjęciu budynek fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Rozbudowa budynku Przedszkola nr 4 w Bielsku-Białej zdobyła II Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2023.

Już po raz 24. Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy ze katowickim oddziałem Stowarzyszeniem Architektów Polskich i Śląskim Oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich zorganizował konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Partnerem konkursu jest Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Jak informują organizatorzy, celem konkursu jest nagrodzenie realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzenie publiczne w naszym regionie oraz promocja zmian jakościowych sprzyjających podnoszeniu atrakcyjności przestrzeni województwa śląskiego. Wiele miejsc zyskuje nowe oblicze dzięki wyeksponowanie ich walorów oraz zastosowaniu rozwiązań estetycznych i funkcjonalnych, które poprawiają ich dostępność i dostosowanie do zmian klimatu.
W tym roku nagrodę specjalną w tym konkursie uzyskał projekt Planetarium - Śląski Park Nauki. Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie. W kategorii obiekt użyteczności publicznej I nagrodę przyznano budynkowi Muzeum Górnictwa Węglowego, a II nagrodę otrzymał projekt Rozbudowa budynku Przedszkola nr 4 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Bielsku-Białej - przedsięwzięcie miasta Bielska-Białej zaprojektowane przez Pracownię Architektoniczną Piotr Dominiczak.
W uzasadnieniu nagrody dla bielskiego przedszkola czytamy m.in.: 
Za bardzo dobrze zaprojektowaną i zrealizowaną rozbudowę przedszkola, która przeważa nad niewielkim budynkiem istniejącego zespołu przedszkolnego. Architektura i funkcja obiektu są klarowne, bazują na prostym układzie modularnym podkreślonym detalem architektonicznym. Na uwagę szczególnie zasługuje zastosowanie podwójnej fasady, co zdecydowanie polepsza komfort użytkowania zarówno pod względem mikroklimatu, oszczędności energii, jak i bezpieczeństwa podopiecznych. 
Przypominamy, że celem rozbudowy budynku Przedszkola nr 4 w Bielsku-Białej przy ul. Kazimierza Wielkiego 12 było zwiększenie liczby miejsc przedszkolnych. Przedszkole nr 4 jest najnowocześniejszym przedszkolem tego typu w powiecie bielskim. Inwestycja objęła rozbudowę istniejącego budynku o sześć oddziałów. Rozbudowany, trzykondygnacyjny obiekt został połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem od strony ul. Kazimierza Wielkiego. Nowa część posiada powierzchnię użytkową przekraczającą 1.900 m². W obiekcie znajdują się sale dydaktyczne z zapleczem sanitarnym, sale do zajęć indywidualnych, sale wykładowe i sale narad, blok żywieniowy oraz pomieszczenia techniczne dla obsługi. Budynek w rozbudowywanej części został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W salach przedszkolnych, jak i w całym przedszkolu, zadbano o nowoczesne wyposażenie i radosny wystrój – inspirowany najpopularniejszymi bajkami rysunkowymi, tworzonymi przez Studio Filmów Rysunkowych.
W ramach prac wykonany został plac zabaw oraz taras zewnętrzny. Plac posiada nowoczesne wyposażenie, zjeżdżalnie, drabinki, piaskownicę i inne zestawy zabawowe. Wiata rekreacyjna została wyremontowana, a teren wokół przedszkola zagospodarowany zielenią. Posadzone drzewa oraz niska i ozdobna roślinność świetnie komponują się z elegancką, drewniano-czarną elewacją. Stworzono również komfortowy parking z miejscami postojowymi dla samochodów. Powstało nowe ogrodzenie wokół całego kompleksu. Koszt inwestycji to prawie 14 mln złotych.


JacK 

Na zdjęciu kamienica