Promują nieśmiecenie w górach

Dominik Dobrowolski i Rex Dominik Dobrowolski i Rex, fot. Dominik Dobrowolski

Za nami 7.etap akcji Górska Odyseja. W dniach 16-18 lipca ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski pokonał 220 km ze Skoczowa do Barda. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska.

W piątek, 16 lipca, Dominik Dobrowolski pokonał 160 km na rowerze - z rynku w Skoczowie przez Bramę Morawską i Śląsk Opolski do Nysy. W sobotę, 17 lipca, spłynął kajakiem 30 km pod prąd Nysą Kłodzką przez Jezioro Nyskie, Jezioro Otmuchowskie i Zalew Paczkowski, a w niedzielę, 18 lipca, wraz ze swoim psem Reksem przeszedł 30 km przez Góry Złote do Barda.

W ramach tego etapu Górskiej Odysei odbyła się także akcja sprzątania brzegów Nysy Kłodzkiej oraz szlaków Gór Bardzkich i Złotych.

#GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki.

Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

oprac. ek

Na zdjęciu Dominik i kajak nad rzeką

 

Na zdjęciu Dominik Dobrowolski w Prudniku
Na zdjęciu Dominik Dobrowolski w Prudniku