Powstał portal Pewne Wybory

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

W ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii 2 marca w Akademii Techniczno-Humanistycznej uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego w Bielsku-Białej zaprezentowali Portal Pewne Wybory.


Tego dnia w ATH odbyła się konferencja będąca zwieńczeniem projektu mającego pomóc uczniom szkół podstawowych w wyborze przyszłej ścieżki edukacyjnej. W spotkaniu uczestniczyło wiele osób reprezentujących instytucje, które wsparły działania młodzieży z Mechanika. 


Portal Pewne Wybory powstał specjalnie z myślą o ósmoklasistach stojących przed wyborem swojej przyszłej szkoły średniej. Inicjatywa ta została podjęta przez piątkę uczniów i jest realizowana w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Jej twórcami są Oskar Wolny, Kamil Pawłowski, Oskar Substyka, Tymoteusz Żoczka i Arkadiusz Liszka. 


W ATH twórcy portalu przedstawili założenia ideowe projektu i rozwiązania praktyczne. Do jego realizacji wykorzystują autorską stronę internetową - pewnewybory.pl, na której znajdują się opracowane przez uczniów m.in. 8 kroków przygotowujących do wyboru szkoły średniej, a także porady dla uczniów.
– My dajemy tylko wsparcie. To była ich inicjatywa, aby coś takiego zrobić. Młodzi ludzie sami wymyślili projekt, przeprowadzili go, a dzisiaj na podsumowanie zaprosili wszystkich partnerów. Uczniowie postanowili zająć się problemem wyboru szkoły, gdyż sami niedawno dokonywali takich wyborów i wiedzą, jakie to jest trudne - podkreśliła pełnomocnik prezydenta miasta Bielska-Białej ds. osób młodych dr Paulina Żmijowska. 


W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja panelowa, w której uczestniczyli między innymi naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Ewa Szymanek-Płaska, Paulina Żmijowska oraz przedstawiciele Bielskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i agencji pracy Randstard 
Portal Pewne Wybory jest promowany w mediach społecznościowych - www.instagram.com/pewne_wybory. Na jego profilu regularnie pojawiają się wywiady z uczniami szkół średnich, które mają za zadanie pokazać szkoły z innej (uczniowskiej) perspektywy.


Inicjatywę uczniów z Mechanika wspiera wiele instytucji, m.in. Urząd Miejski w Bielsku-Białej czy Fundacja Spełnienia Dziecięcych Marzeń.

JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie