Łapmy wodę!

na zdjęciu Jezioro Żywieckie fot. Paweł Sowa

Ogromna niebieska wstęga i animatorzy na szczudłach pojawią się 14 maja na placu Bolka i Lolka przed Galerią Sfera w Bielsku-Białej. Wszystko za sprawą Fundacji ekologicznej Arka i organizowanej przez nią inauguracji ogólnopolskiej akcji Łapmy wodę. Happening zacznie się o godz. 11.00.

Jak piszą organizatorzy akcji, obserwowany długoletni proces ocieplania klimatu i wieloletnia susza sprawiają, że musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych. Susza dotyka nas wszystkich. Problem mają zarówno indywidualni odbiorcy, jak i przemysł. Dlatego konieczne jest działanie i współdziałanie różnorodnych środowisk.
I tu pojawia się kolejna edycja akcji edukacyjnej Fundacji Ekologicznej Arka. Jej celem jest nakłonienie mieszkańców naszego kraju do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania naszych zasobów wodnych.
- W ramach akcji zamierzamy promować program małej retencji, nakłaniać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczówki, tworzenia ogrodów deszczowych oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach - tłumaczy prezes Arki Wojciech Owczarz. Partnerem strategicznym akcji jest firma Żywiec Zdrój.

Zielona Ręka
Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej Zielona Ręka, w którym uczestniczy już ponad 500 tysięcy osób. W jej ramach zostaną przygotowane materiały edukacyjne, scenariusze lekcji tematycznych o poszanowaniu zasobów wodnych i propozycje działań dla szkół. W oparciu o te materiały w szkołach w całej Polsce podejmowane będą różnorodne działania, z których relacje będą umieszczane na Mapie Aktywności Ekologicznej na stronie www.zielonareka.pl
Pod tym adresem internetowym szkoły mogą również zgłaszać się po bezpłatne materiały akcji Łapmy Wodę.
Także dzięki akcji w trasę ruszy Wodne Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej. To specjalny samochód wyposażony w ekologiczne atrakcje, który do tej pory odwiedził już ponad 20.000 uczniów, prezentując warsztaty i lekcje przyrody oraz ucząc poszanowania naszych zasobów wodnych. Wszystkie zajęcia w Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej pomyślano tak, by poprzez zabawę uczestnicy mogli uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych związanych z gospodarką wodną. Pojazd ma zamontowane wiatraki i systemy solarne służące do zajęć o pożytkach ze stosowania odnawialnych źródeł energii, co także jest związane z wodą, gdyż do produkcji prądu zużywamy ogromne ilości wody z polskich rzek.

Partnerami programu Zielona Ręka są: Miasto Bielsko-Biała, firma Aqua, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach Grupa Kęty, Aluprof, CBRE oraz Galeria Sfera.

Opr. ek